• HISTORIA SZKOLNICTWA
          W KRZEMIENICY

KALENDARIUM

1888  Założenie jednoklasowej szkoły ludowej z zawodową nauczycielką w prywatnym domu Marii Bartman, która wyszła za mąż za Tomasza Golenię. Stąd szkołę tę nazwano „Goleniówką”.

1889  Naukę przeniesiono do murowanego budynku obok kościoła z jedną salą szkolną i mieszkaniem dla nauczyciela (obecnie budynek apteki przy Ośrodku Zdrowia).

1900  Była to już szkoła dwuklasowa z czterema oddziałami. Kierownikiem był Felicjan Truszkowski.

1912 Oddano do użytku dobudowany do starego, parterowego budynku szkolnego budynek piętrowy z czterema dużymi salami i kancelarią. Była to już ludowa szkoła czteroklasowa.

1925  Przekształcono szkołę z czteroklasowej powszechnej na pięcioklasową, z planem na siódmą klasę w przyszłości.

1938   Szkoła została przemianowana na Publiczną Szkołę Powszechną.

1940  W szkole rozpoczęto tajne, indywidualne nauczanie z zakresu szkoły średniej oraz 7 klasy szkoły podstawowej.

1944   Wznowiono zajęcia w szkole po okresie okupacji.

1976 Rozpoczęto budowę nowej szkoły (na parceli otrzymanej od władz kościelnych).

1981   Przekazano do użytkowania budynek dydaktyczny wraz z kotłownią.

1985   Uroczyste nadanie imienia Marii Konopnickiej nowej szkole.

1999  W budynku nowej szkoły utworzono Publiczne Gimnazjum imienia Św. Wojciecha.

2007  Utworzono Zespół Szkół w Krzemienicy (Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej i Publiczne Gimnazjum im. Św. Wojciecha).

2012 W skład Zespołu Szkół w Krzemienicy zostało włączone Publiczne Przedszkole.

• 2017 - Publiczne Gimnazjum zostało włączone do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzemienicy. Od tej pory w Zespół Szkół wchodzi w skład: Publiczne Przedszkole w Krzemienicy oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzemienicy, która kształci w cyklu ośmioletnim. W latach szkolnych 2017/2018 oraz 2018/2019 w Zespole Szkół prowadzone są klasy dotychczasowego Publicznego Gimnazjum w Krzemienicy, które zakończyło swoją działalność z dniem 31 sierpnia 2017 roku.
          •  2020 - W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono w Zespole Szkół w Krzemienicy oraz we wszystkich typach szkół w Polsce proces nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (nauka zdalna w domach).

ciąg dalszy dopisze czas.....