• Konkurs profilaktyczno-wychowawczy „Żyj zdrowo-unikaj nałogów”

          • Konkurs został zorganizowany  przez Zespół Szkół w Krzemienicy we współpracy  z  Gminnym  Zespołem Interdyscyplinarnym  ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Urzędzie Gminy w Czarnej. Adresatami byli uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Czarna. Celem konkursu była promocja zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych. Szkoły podjęły szereg działań mających na celu zaangażowanie dzieci i młodzieży do działań profilaktycznych, uświadomienie zagrożenia związanego ze spożywaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych, a przede wszystkim  promowanie  zdrowego stylu życia, bez stosowania używek i przemocy. Efektem działań nauczycieli były interesujące prace plastyczne i literackie. Przyznano nagrody  w dwóch kategoriach wiekowych:

            Kategoria klas młodszych:

            I miejsce Adam Przybyła ZS Dąbrówki

            II miejsce Bartłomiej Kuś ZS Medynia Głogowska

            III miejsce ZS Medynia Łańcucka

            Kategoria klas starszych

            I miejsce Lena Karakuła ZS Wola Mała

            II miejsce Tomasz Rusinek ZS Krzemienica

            III miejsce Klaudia Bytnar  ZS Czarna

            Nagrodzone osoby oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za zaangażowanie wszystkim dzieciom i ich opiekunom, nauczycielom oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnej i członkom Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego  ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Urzędzie Gminy w Czarnej.

          • Szkolny konkurs ortograficzny


          • Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych, a użycie w pisowni odpowiednich liter wielu uczniom sprawia poważne trudności. Tym bardziej należy docenić laureatów kolejnej już edycji szkolnego konkursu „MISTRZ ORTOGRAFII”, w którym jak co roku, wzięli udział uczniowie klas drugich i klasy III. Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Na poziomach klas zostają wyłonieni reprezentanci zespołów, którzy w drugim etapie rywalizują o tytuł szkolnego mistrza w tej dziedzinie. W tym roku szkolnym Mistrzem Ortografii klas drugich został BARTŁOMIEJ LALICKI, zaś wicemistrzem OLIWIA LEW . Mistrzem Ortografii Klasy Trzeciej została NATALIA SZCZĘCH, zaś wicemistrzem JULIA KWIATKOWSKA. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesu.

          • Sukcesy naszych uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie "Olimpusek" dla klas 1-3

          • W dniach 20 – 22 marca uczniowie klas 1-3 brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUSEK z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Końcem maja wreszcie dotarły do nas długo wyczekiwane wyniki. W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Z wielką radością informujemy, że 3 uczniów naszej szkoły otrzymało dyplomy laureatów:

            -Miłosz Pelic (klasa I A) – dyplom laureata z matematyki za zajęcie 5 miejsca i nagroda książkowa

            -Kajetan Kabaciński (klasa I A) – dyplom laureata z matematyki za zajęcie 11 miejsca

            -Sebastian Rembisz (klasa II B) – dyplom laureata z języka polskiego za zajęcie 15 miejsca

            Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania oraz ciekawe nagrody od Pana Dyrektora.  

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

          • Wyjazd integracyjny "Krasnoludków"


          • W dniu 12.06. dzieci z grupy „Krasnoludki” wraz z rodzicami wybrały się do Fabryki Czekolady w Rzeszowie. Przedszkolaki poznały etapy powstawania czekolady i miały możliwość samodzielnego tworzenia różnych wytworów z czekolady, a potem na słodką degustację. W obiekcie znajduje się także wspaniały plac zabaw, gdzie dzieci miło i wesoło spędziły czas.

          • Wycieczka do Zakopanego - klasa 7

          • Dzień:1

            Dnia 5 czerwca 2019 roku klasa 7 wybrała się na wycieczkę do Zakopanego. Podczas 6 - godzinnej drogi  wszyscy świetnie się bawili. Gdy dotarliśmy na miejsce, wyjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, gdzie mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Potem udaliśmy się  w stronę Polany Szymoszkowej
            i zjechaliśmy kolejką linową w dół. Później wyruszyliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, wybudowanej rękami Górali jako wotum wdzięczności za uratowanie życia papieża Jana Pawła II.
            Byliśmy także Wielkiej Kaplicy, która znajdowała się tuż za kościołem. Następnie pojechaliśmy do hotelu, gdzie zjedliśmy smaczną obiadokolację i poszliśmy spać.

            Dzień:2

            O 9:00 wyjechaliśmy na 4-godzinną trasę, szliśmy szlakiem w Tatrzańskim Parku Narodowym: Cyrla- Wielki Kopieniec - Dolina Olczyska- Jaszczurówka. Wycieczka była udana, a pogoda nam dopisywała. Po wyjściu na górę, podziwialiśmy przepiękne widoki Tatr. Po drodze również widzieliśmy piękne krajobrazy górskie, w tym szczyt Nosal. Droga była wyczerpująca. Gdy wróciliśmy do hotelu zjedliśmy kolację i zmęczeni udaliśmy się na spoczynek nocny.

            Dzień:3

            Po spakowaniu się zeszliśmy na śniadanie a następnie pojechaliśmy w stronę Pienin. Po dotarciu na miejsce, wyjechaliśmy kolejką na górę Wdżar, gdzie podziwialiśmy panoramę Pienin. Schodziliśmy Wąwozem Papieskim. Następnie po zejściu udaliśmy się do Wąwozu Homole. Ostatnim punktem naszej wyprawy było uzdrowisko w Szczawnicy. Po bezpiecznym powrocie do Krzemienicy wszyscy zadowoleni i szczęśliwi udali się do domów.

            Szymon Lęcznar

          • Wycieczka klas IV do Kresowej Osady


          • W dniu 7 czerwca klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Kresowej Osady znajdującej się w miejscowości Basznia Dolna. Nasza przygoda na miejscu rozpoczęła się od dmuchanego szaleństwa w Parku Rozrywki. Zjeżdżalnie, labirynty oraz tor przeszkód dały się wszystkim we znaki i kosztowały nie lada wysiłku i sprytu każdego, kto próbował się z nimi zmierzyć. Na osłodę była za to wata cukrowa i popcorn, a uśmiech na twarzach wszystkich potwierdził tylko, że wszyscy dobrze się bawili. Następnie przyszedł czas na trochę wiedzy oraz działalność twórczą, a mianowicie zabraliśmy się za wyrób zapachowych mydełek, które następnie pięknie zapakowane zabraliśmy do domu. Po tej atrakcji sprawdzaliśmy nasze umiejętności kulinarne przy tworzeniu własnej pizzy, którą następnie zjedliśmy z wielkim apetytem. Bez obaw o burczenie w brzuchu udaliśmy się na warsztaty z kowalstwa i garncarstwa. Każdy z nas miał możliwość zaspokoić swoją ciekawość oraz sprawdzić możliwości manualne wykonując gliniane przedmioty oraz wykuwając własnoręcznie namalowany obrazek. Po pysznym i obfitym obiedzie oraz zakupie pamiątek szczęśliwie wróciliśmy do domu.

          • Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie

          • W dniu 12 czerwca uczniowie klasy III uczestniczyli Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB, który odbywa się w Rzeszowie. Najważniejszym elementem programu festiwalu są pokazy filmów międzynarodowych produkcji, aktorskich i animowanych, wartościowych pod względem rzemiosła filmowego jak i przekazywanych treści. Uczniowie uczestniczyli  w projekcji filmu produkcji indyjskiej pt. „Chuskit”, którego bohaterka w wyniku wypadku zostaje sparaliżowana. Zdana na życie w zamknięciu i towarzystwo konserwatywnego dziadka, traci pewność siebie i wiarę w lepszą przyszłość. Film posiada duże walory wychowawcze i edukacyjne: pozwolił uczniom poznać kulturę Indii, trudne warunki życia, a przede wszystkim dostrzec różnorodne aspekty funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. Po projekcji filmu odbyło się ciekawe spotkanie z reżyserem Panią Priya Ramasubban. Dodatkową atrakcją wyjazdu był przejazd pociągiem oraz lody na rzeszowskim rynku.

          • "Bezpieczne wakacje" - spotkanie z funkcjonariuszem policji


          • 10 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Policjantem dla wszystkich uczniów, którego celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusz policji przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy, przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku. Policjant przestrzegał również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa  oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego.

          • Wycieczka uczniów klas I do Osady Słowiańskiej w Stobiernej

          • 8 czerwca 2019 r. uczniowie klas pierwszych udali się do Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy. Po przekroczeniu bramy wejściowej dzieci przeniosły się w klimat życia słowiańskich osadników sprzed 1000 lat. Z wieży widokowej można było podziwiać piękną panoramę okolicznych pól i lasów.  Przewodnicy w strojach z dawnej epoki  opowiadali w ciekawy sposób  o tym czym zajmowali się ludzie w tamtych czasach , gdzie mieszkali, czym się żywili. Dzieci zwiedziły chatę rzemiosła, chatę wojów i niewiast. Chłopcy z wielkim zainteresowaniem oglądali sprzęt, który wykorzystywali wojowie podczas walki. Wiele radości sprawiło dzieciom lepienie własnego naczynia z gliny, oraz wyrabianie  z ciasta podpłomyka, który po upieczeniu nad ogniskiem  wyśmienicie smakował  z dodatkiem dżemu lub serka.  Największą atrakcją była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas strzelania z łuku pod czujnym okiem instruktora.  Wiele emocji dostarczył dzieciom pokaz walki wojów, który wydawał się bardzo realistyczny.  Ta żywa lekcja historii na długo pozostanie w  pamięci uczestników wycieczki. Następnie  dzieci zwiedziły Park Owadów i Pajęczaków w Stobiernej.  Podziwiały tu  repliki  m.in. biedronki, konika polnego, szerszenia, turkucia podjadka, modliszki, czy nartnika w  ok. 200 krotnym powiększeniu.  Na tabliczkach umieszczonych obok okazów zwiedzający mogli dowiedzieć się ciekawych informacji o tych zwierzętach. Ten wspólnie spędzony dzień dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń, a także pozytywnie wpłynął na integrację grupy rówieśniczej.

             

             

          • Wycieczka klas drugich do Zatorlandu

          • 6 czerwca uczniowie klas drugich wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Parku Rozrywki „Zatorland”. Jest to wyjątkowe miejsce stworzone dla najmłodszych, umożliwiające aktywny wypoczynek oraz edukację poprzez zabawę. Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych, rozwijanie ich zainteresowań, popularyzacja aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się. Przygoda rozpoczęła się od emocjonującego seansu w kinie 5D. Następnie drugoklasiści ciuchcią udali się do Parku Mitologii, ulokowanym w dużej mierze na wodzie.  Podczas rejsu tramwajem wodnym uczniowie mieli okazję zobaczyć pięknie odwzorowane i nawiązujące do antycznych posągów figury bogów - z Zeusem na czele. Był to doskonały sposób na poznanie bóstw starożytnej Grecji oraz wybranych historii mitologicznych. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć animację w kinie 360° 3D. Drugoklasiści zwiedzili również Park Ruchomych Dinozaurów. Przemierzając ścieżkę edukacyjną mogli poznać dawne życie tych gadów, zobaczyć poruszające się oraz wydające dźwięki eksponaty, np.: T – Rexa czy Argentynozaura oraz wysłuchać wielu ciekawostek opowiadanych przez przewodnika. W Muzeum Szkieletów i Skamieniałości podziwiali bogatą kolekcję skamieniałych zwierząt. Uczniowie zwiedzili również Park Owadów, w którym zobaczyli olbrzymie, ruchome, wydające odgłosy owady. Ponadto drugoklasiści odwiedzili „Dom do góry nogami”, który niejednego przyprawił o zawroty głowy i zachwianie równowagi. Oczywiście największą atrakcję stanowiły znajdujące się na terenie Lunaparku – kolejki, karuzele i huśtawki, zapewniające wręcz szaleńczą zabawę. W przerwie dzieci zjadły ciepły posiłek oraz lody, co pokrzepiło ich siły. Nasi wycieczkowicze wrócili zmęczeni, ale zachwyceni, widzieli ciekawe miejsca, wiele się nauczyli i przede wszystkim wspaniale bawili.

          • Dzień Dziecka 2019 w przedszkolu

          • Międzynarodowy Dzień Dziecka to najbardziej wesoły dzień dla wszystkich dzieci na całym świecie. Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w naszej placówce odbyły się 4 czerwca w ogrodzie przedszkolnym. Był to dzień pełen muzyki , tańców oraz innych atrakcji, jak puszczanie baniek mydlanych, zabawa w najdłuższy pociąg świata, kolorowy tunel, itp. Imprezę prowadziła pani Anita, którą dzieci znają z zajęć Zumby. Dla dzieci przygotowany został poczęstunek. Końcowym etapem zabawy była „Loteria fantowa”, gdzie każde dziecko losowało sobie upominek. Dzieciom przez całą imprezę towarzyszył szczery, dziecięcy uśmiech.

          • Wycieczka klas V w Góry Świętokrzyskie

          • W dniach 30 i 31 maja klasy Va i Vb udały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór, następnie uczniowie przemierzali trasę turystyczną w neolitycznej kopalni krzemienia. Kolejnym etapem wyjazdu było nawiedzenie Sanktuarium Świętego Krzyża. W drugim dniu nastąpił przejazd do Kielc i zwiedzanie rezerwatu geologicznego Kadzielnia. Uczestnicy oglądali także ruiny innego zamku, tym razem w Chęcinach. Wielką atrakcją był kolejny moment wycieczki, podczas którego uczniowie znaleźli się w Parku Miniatur w Sabat Krajno, gdzie podziwiali małe kopie  słynnych budowli z całego świata oraz oglądali film w kinie 6D. Wychowankowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.  Podczas trwania wycieczki dzieci miały okazję wzbogacić swoją wiedzę z różnych dziedzin wiedzy: historii, geografii , biologii oraz zapoznały się z nowoczesną technologią. Wyjazd był także okazją do zacieśnienia wspólnych więzi między uczniami i  stanowił źródło wielu miłych wrażeń.

          • Zielona szkoła w Rymanowie Zdroju

          • Zielona szkoła  to forma edukacji poprzez kontakt ze środowiskiem przyrodniczym, społecznym i kulturowym, nauka połączona z zabawę, przeżywaniem i aktywnym wypoczynkiem,  która z pewnością przynosi większe efekty, niż nauka w szkolnej ławce.

            W dniach od 27 maja do 2 czerwca 2019r. uczniowie klasy 3 przebywali  na zielonej szkole w Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju, miejscowości o dużych walorach zdrowotnych i turystycznych.

            Program zielonej szkoły był  wypełniony zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Oprócz  zajęć dydaktycznych dzieci uczestniczyły w licznych konkursach, zabawach integracyjnych,  uczyły się nowych piosenek i tańców, miały okazję zobaczyć wiele urokliwych zakątków Podkarpacia, uczestnicząc w licznych wycieczkach  pieszych i autokarowych. 

            Na długo zapamiętają warsztaty w Pijalni Czekolady w Korczynie, Rezerwat Przyrody Prządki, zwiedzanie Huty Szkła Artystycznego  w Rymanowie połączone z pokazem  produkcji wyrobów. Wyjazd do Dukli, do pustelni  św. Jana, spotkanie z „pustelnikiem”, który opowiadał o życiu w samotności,  lekcja o roślinach i zwierzętach regionu w Nadleśnictwie Dukla, zakończona grą dydaktyczną Koło Fortuny, czy też lekcja w Muzeum Rzemiosła w Krośnie o dawnych zawodach, pozwoliły uczniom zdobyć wiedzę z różnych dziedzin. Uczestnicy zielonej szkoły odwiedzili również niedaleko położoną miejscowość uzdrowiskową Iwonicz Zdrój, gdzie przeszli  przez piękny Park Zdrojowy do źródła Bełkotka. Dużą radością dla wszystkim okazały się: wyjście na basen do Uzdrowiska Stomil, ognisko  i warsztaty z malowania na szkle.

            Dopełnieniem siedmiodniowego, aktywnego wypoczynku dzieci, były liczne spacery alejkami parkowymi po uzdrowisku, szlakami turystycznymi , ścieżkami przyrodniczymi, wysłuchane legendy i opowieści o malowniczej okolicy, degustacja leczniczych wód mineralnych  i lodów. Po całym dniu pełnym wrażeń,  wszyscy spotykali się na świetlicy, gdzie wraz z uczniami           z innej szkoły uczestniczyli w zabawach, konkursach i dyskotekach.  

            Czas minął szybko, chociaż zapewne każdy tęsknił za rodzicami. Przebywając na świeżym, górskim powietrzu, z dużą ilością jodu uczniowie poprawili swoją sprawność fizyczną  i ogólny stan zdrowia.   

            Do domu wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień, dyplomów i wspaniałych pamiątek.

            Wszyscy uczestnicy zielonej szkoły zdali egzamin z samodzielności.

          • 37. Powiatowy Rajd Rowerowy

          • 25 maja odbył się 37. Powiatowy Rajd Rowerowy, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie. W rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników;  z naszej szkoły - 11 uczniów wraz z opiekunami. We wcześniejszych latach szkół biorących udział w rajdzie było dużo więcej, jednak tym razem byliśmy jedyną szkołą, która miała swoją reprezentację. Trasa rajdu wiodła szlakiem czternastowiecznym miejscowości powiatu łańcuckiego (Krzemienica, Łańcut, Markowa, Kraczkowa). W każdej miejscowości była chwila odpoczynku i czas na poznanie jej historii. Rajd rozpoczynał się tym razem właśnie w Krzemienicy, gdzie pod zabytkowym kościółkiem pw. św. Jakuba, Pan Zygmunt Kluz opowiedział nam jego historię, a błogosławieństwa na drogę udzielił ks. Andrzej Kopcza. W Łańcucie zwiedziliśmy największą w Polsce kolekcję sztuki cerkiewnej. Dalej czekało nas podziwianie pięknych widoków w drodze do Markowej. W skansenie poznawaliśmy historię tej miejscowości dzięki opowieściom wójta Mirosława Maca. Mieliśmy również okazję zwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Po słodkim poczęstunku chętni wzięli udział w konkursie sprawnościowym, który polegał na jak najdłuższym kręceniu hula – hop. Ostatnią miejscowością, którą odwiedziliśmy była Kraczkowa. Tam oglądaliśmy pamiątki po papieżu Janie Pawle II zgromadzone w nowo otwartym Domu Pamięci św. Jana Pawła II. Rajd zakończył się w Dolinie Miłosierdzia w Kraczkowej, gdzie pokrzepiliśmy ciało ciepłym posiłkiem, a wielu z nas cieszyło się z otrzymanych za konkurs sprawnościowy nagród.

            Starosta łańcucki, Pan Adam Krzysztoń podziękował naszym uczniom oraz nauczycielom ze niezawodny udział w rajdach oraz zaproponował towarzyszenie w drodze powrotnej do Krzemienicy. W towarzystwie Pana Starosty niezwykle zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Krzemienicy.

    • Galeria zdjęć

        brak danych