Katarzyna Wróbel

Kryteria oceniania i wymagania edukacyjne z języka angielskiego
w klasach 4 - 7

ogólne kryteria oceniania w klasach 5 - 7

klasa 5: szczegółowe kryteria ocenianiawymagania edukacyjne
klasa 6: szczegółowe kryteria ocenianiawymagania edukacyjne
klasa 7:

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

1. Sprawdziany pisemne (po każdym zakończonym rozdziale, mają postać testów, zapowiedziane z co najmniej jednotygodniowym wyprzedzeniem)
  2. Kartkówki (zapowiedziane lub niezapowiedziane obejmują wybrane zagadnienia leksykalne lub gramatyczne z 3 ostatnich lekcji)
  3. Odpowiedzi ustne (sprawdzają opanowanie materiału z 3 ostatnich lekcji, ponadto sprawdzają umiejętność komunikowania się – np. udzielenie odpowiedzi na postawione pytania, właściwa reakcja językowa w odpowiedniej sytuacji, umiejętność poprawnego przeczytania tekstu, itp.)
  4. Pisemne zadania domowe
  5. Praca na lekcji, aktywność
  6. Zadania dodatkowe
  7. Prace projektowe

Ocenie podlegają:

1. cztery sprawności językowe: mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie
  2. reakcje językowe, umiejętność zastosowania środków i funkcji językowych
  3. gramatyka, słownictwo i wymowa
  4. różne formy aktywności uczniów
  5. przygotowanie do lekcji

Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka angielskiego

1. Uczeń może ubiegać się o wyższą niż przewidywana ocenę roczną.

2. Warunki i tryb ubiegania się o wyższą niż przewidywana ocenę roczną:

1. jeżeli przewidywana ocena roczna jest niejednoznaczna (np. 3/4, 4/5) nauczyciel może zdecydować o wystawieniu oceny wyższej biorąc pod uwagę aktywność ucznia na lekcjach, pracę dodatkową, udział w kołach zainteresowań, zajęciach dodatkowych, konkursach oraz wkład pracy i wysiłek włożony w opanowanie materiału.

Jeżeli sytuacja w dalszym ciągu nie jest jednoznaczna uczeń zobowiązany jest do zaliczenia wskazanej przez nauczyciela części materiału, z której uzyskał ocenę niższą niż ta, o którą się ubiega. Wówczas uczeń pisze sprawdzian ze wskazanego materiału w uzgodnionym z nauczycielem terminie. Jeżeli ocena otrzymana ze sprawdzianu jest wyższa niż przewidywana, uczeń otrzymuje wyższą ocenę końcową. W przeciwnym wypadku zostaje utrzymana ocena przewidywana.
  2. jeżeli uczeń ubiega się o ocenę o stopień wyższą niż przewidywana zobowiązany jest do zaliczenia całości materiału danej klasy. Wówczas pisze sprawdzian obejmujący materiał programowy danej klasy w uzgodnionym z nauczycielem terminie. Jeżeli ocena otrzymana ze sprawdzianu jest wyższa niż przewidywana, uczeń otrzymuje wyższą ocenę końcową. W przeciwnym wypadku zostaje utrzymana ocena przewidywana.