• PSO z Informatyki

        • PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH  I  INFORMATYKI
           

           

          1. Co podlega ocenie:

           

          1. Ćwiczenia wykonywane na lekcji. Ocenie podlega: wykonanie wszystkich poleceń zgodnie z treścią, stopień samodzielności wykonywania zadania, pilność, końcowy efekt pracy (jakość pracy), umiejętność pracy w zespole.
          2. Odpowiedzi ustne, kartkówki. Ocenie podlega: wiedza bieżąca Oceniany jest sposób rozumienia oraz stosowania podstawowych terminów  informatycznych oraz zdobytych umiejętności z trzech ostatnich lekcji.
          3. Prace kontrolne (sprawdziany teoretyczne, sprawdziany praktyczne (przy komputerze), testy). Przeprowadzane są co najmniej dwa razy w półroczu. Ocenie podlega: wiedza i umiejętności zdobyte po zakończeniu nauki
            z poszczególnych działów tematycznych.
          4. Aktywność podczas pracy na lekcji. Ocenie podlega: aktywność ucznia w czasie zajęć, stopień zaangażowania podczas wykonywania zajęć, zainteresowanie tematem lekcji, przygotowanie dodatkowych materiałów do lekcji.
          5. Prace domowe. Ocenie podlega: umiejętność gromadzenia i wyszukiwania odpowiednich informacji
            z różnych źródeł, estetyka wykonania. Na ocenę ma wpływ także termin oddania pracy.
          6. Prowadzenie zeszytu przedmiotowego: Ocenie podlega: kompletność i systematyczność prowadzenia notatek, czytelność i estetyka.
          7. Inne osiągnięcia ucznia: udział w konkursach, praca twórcza wykraczająca poza zakres programowy, wykonywanie prac na rzecz szkoły w czasie wolnym.

           

          Ilość ocen cząstkowych z przedmiotu w półroczu nie może być mniejsza niż dwie.

          Uczeń ma prawo do poprawy otrzymanej oceny (odpowiednio jednej w półroczu) w terminie ustalonym przez nauczyciela. Uzyskana ocena jest dopisywana do oceny pierwotnej.

           

          Ocenianie ma na celu:

          1. Poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie.
          2. Pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu własnego rozwoju.
          3. Motywowanie ucznia do dalszej pracy.
          4. Dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach
            i specjalnych uzdolnieniach ucznia.
          5. Umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
          6. Ustalenie rocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej i sprawdzenie stopnia przygotowania ucznia do dalszego etapu kształcenia.

           

          1. Sposoby oceniania:
          1. Nauczyciel na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz jego rodziców o wymaganiach programowych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.
          2. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
          3. Prace kontrolne (sprawdziany, testy) zarówno teoretyczne jak i praktyczne są przeprowadzane po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z uczniami i po określeniu przez nauczyciela wiadomości i umiejętności (wymagań programowych), których sprawdzian będzie dotyczył.
          4. Jeżeli w ustalonym terminie z przyczyn organizacyjnych nie było pracy klasowej (np. wycieczka, apel itp.) kolejnym obowiązującym terminem są następne zajęcia z przedmiotu. Osoby nieobecne mają obowiązek zaliczyć prace klasowe w ustalonym terminie, w przeciwnym wypadku uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
          5. Uczeń ma prawo do poprawy otrzymanej oceny (odpowiednio jednej w półroczu) w terminie ustalonym przez nauczyciela. Uzyskana ocena jest dopisywana do oceny pierwotnej.
          6. „Kartkówka” – praca trwająca do 20 minut, dotyczy 3 ostatnich tematów, zagadnień i nie jest zapowiadana. Kartkówki wykonywane są przy komputerze lub jako prace pisemne w postaci testu bądź zadań.
          7. Prace pisemne i wykonywane przy komputerze są punktowane i oceniane wg skali:

          100 % + zadanie dodatkowe

          celujący

          100 % - 91 %

          bardzo dobry

          90 % - 71 %

          dobry

          70 % - 51 %

          dostateczny

          50 % - 31 %

          dopuszczający

          30 % - 0 %

          niedostateczny

           

          1. Uczniowie pracujący w dwuosobowych grupach nie muszą otrzymać tej samej oceny, na ostateczną ocenę będzie się składać nie tylko końcowy efekt, ale też ich indywidualny wkład w wykonywanie pracy.
          2. Uczeń ma prawo zapoznać się z każdą pracą pisemną.
          3. Prace pisemne (sprawdziany, testy) nauczyciel przekazuje przez ucznia rodzicom. Rodzic jest zobowiązany zapoznać się z pracą dziecka, co potwierdza własnoręcznym podpisem i zwrócić do nauczyciela w ustalonym terminie.
            W przypadku niedostarczenia pracy, kolejne sprawdziany będą udostępniane do wglądu rodzicom na terenie szkoły. Prace pisemne nauczyciel przechowuje przez jeden rok. Prace komputerowe udostępniane do wglądu rodzicom na terenie szkoły.
          4. Uczniowie pracujący w dwuosobowych grupach nie muszą otrzymać tej samej oceny, na ostateczną ocenę będzie się składać nie tylko końcowy efekt, ale też ich indywidualny wkład w wykonywanie pracy.
          5. Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu półrocza zgłoszenia nieprzygotowania się do lekcji. Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumiemy: brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji. Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.
          6. Aktywność na lekcji nagradzana jest "plusami". Za 3 zgromadzone "plusy" uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Przez aktywność na lekcji rozumiemy: częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie zadań dodatkowych  w czasie lekcji, aktywną pracę w grupach.

           

          1. Kryteria oceniania osiągnięć uczniów:

          Ocenę celujący (6) otrzymuje uczeń który:

          posiada wiedzę wykraczającą poza zakres materiału programowego, wykazuje szczególne zainteresowanie przedmiotem, pracuje zawsze samodzielnie, wykorzystuje swoją wiedzę do poszerzania własnych zainteresowań i rozwiązywania problemów, sprawnie posługuje się językiem informatycznym, świadomie przestrzega zasad bezpiecznej pracy
          z komputerem, samodzielnie i sprawnie wykonuje zadania przewidziane programem, wykonuje z własnej inicjatywy dodatkowe prace, bierze udział w konkursach, wykonuje prace na rzecz szkoły i pracowni, biegle pracuje w kilku aplikacjach jednocześnie. 

           

          Ocenę bardzo dobry (5) otrzymuje uczeń który:

          posiada wiedzę przewidzianą przez program, wykazuje zainteresowanie przedmiotem, biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną, podczas wykonywania zadań wykazuje dużą staranność i sumienność, przestrzega zasad bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem, samodzielnie i sprawnie wykonuje zadania przewidziane programem, samodzielnie rozwiązuje problemy wynikające w trakcie wykonywania zadań programowych, pisze szybko i sprawnie, nie robi błędów, biegle pracuje w kilku aplikacjach jednocześnie.

           

          Ocenę dobry (4) otrzymuje uczeń który:

          posiada większość wiedzy przewidzianej przez program, wykazuje zainteresowanie przedmiotem, zawsze poprawnie posługuje się słownictwem informatycznym, wykorzystuje posiadaną wiedzę do poszerzania własnych umiejętności
          z niewielką pomocą nauczyciela, przestrzega zasad bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem, sprawnie z niewielką pomocą nauczyciela wykonuje zadania, pisze szybko, robi niewiele błędów, pracuje w kilku aplikacjach jednocześnie.

           

          Ocenę dostateczny (3) otrzymuje uczeń który:

          opanował podstawową wiedzę przewidzianą przez program, wykazuje niewielkie zainteresowanie przedmiotem, pracuje
          z niewielką pomocą nauczyciela, w niewielkim zakresie wykorzystuje swoją wiedzę do poszerzania własnych zainteresowań, słownictwem informatycznym posługuje się nie zawsze poprawnie, popełnia nieliczne błędy,
          w wykonywanej pracy nie widać inwencji twórczej, przestrzega zasad bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem, sprawnie z niewielką pomocą nauczyciela wykonuje zadania, dobrze posługuje się klawiaturą, poprawnie pracuje tylko
          w jednej aplikacji jednocześnie.

           

          Ocenę dopuszczający (2) otrzymuje uczeń który:

          opanował wiedzę niezbędną w toku dalszego kształcenia, wykazuje niewielkie zainteresowanie przedmiotem, pracuje
          z pomocą nauczyciela, w niewielkim zakresie wykorzystuje posiadaną wiedzę do poszerzania własnych zainteresowań, słownictwo informatyczne opanował w niewielkim zakresie, korzysta z pomocy nauczyciela, by wykazać się wiedzą, nie zawsze przestrzega zasad bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem, powierzone zadania wykonuje z pomocą nauczyciela, poprawnie obsługuje klawiaturę, pisze wolno, popełnia liczne błędy, poprawnie uruchamia i zamyka proste aplikacje.

           

          Ocenę niedostateczny (1) otrzymuje uczeń który:

          nie opanował podstawowej wiedzy, nie wykazuje zainteresowania przedmiotem, oczekuje pomocy w wykonaniu najprostszych zadań, nie wykorzystuje wiedzy do poszerzania własnych zainteresowań, nie posługuje się językiem informatycznym, nie rozumie podstawowych pojęć, nie przestrzega zasad bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem, nie wykonuje powierzonych zadań nawet z pomocą nauczyciela, posługuje się klawiaturą w stopniu uniemożliwiającym realizację programu, nie potrafi poprawnie uruchomić komputera i zamykać system.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych