Nawigacja

Kontakt

 • Zespół Szkół w Krzemienicy
  Krzemienica 631,
  37-127 Krzemienica
 • 17 224 73 70,
  17 771 58 33 - przedszkole, intendentka
Wydarzenia bieżące Dzień w przedszkolu Organizacja przedszkola Opłaty Galeria

 

Wydarzenia bieżące


Teatrzyk - 3

 

W dniu 14.01.2019 r. gościliśmy w przedszkolu Teatr "Skrzat" z Krakowa. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały komiczne przedstawienie pt. "O Babci i Krasnalu". Było dużo śmiechu,  radości i wspaniałej zabawy.

 

 


Mikołajki

 

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko ŚWIĘTY MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki i recytowały wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!


Teatrzyk - 2

Dnia 26.11.2018r. dzieci z naszego przedszkola obejrzały przedstawienie „Między nami krasnalami” w wykonaniu aktorów Teatru „Skrzat” z Krakowa.  Była to zabawna historia wesołych skrzatów, dzięki której przedszkolaki nabywały umiejętności samodzielnego rozróżniania zachowań poprawnych i niepoprawnych. Dzieci uczyły się szacunku do pracy oraz poznawały pozytywne wzorce zachowań. Przedszkolaki nie tylko oglądały, ale także brały czynny udział w przedstawieniu.

 

 


Dzień Pluszowego Misia

23 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od prezentacji przyniesionych pluszaków. Po śniadaniu przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz smaczny misiowy tort. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy ze swoim pluszakiem.


GMINNY KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

 

Dnia 5 listopada w naszej placówce odbywał się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej pt. „Śpiewam Tobie Polsko”. Głównym celem konkursu było uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomnienie i upamiętnienie pieśni patriotycznych oraz rozwijanie talentów muzycznych wśród dzieci.

 W konkursie wzięło udział 17 dzieci z terenu Gminy Czarna w wieku od 3 do 6 lat:

 • Otylia Paczocha, Milena Lęcznar (Wola Mała)
 • Julia Wilczak (Medynia Głogowska)
 • Aleksandra Witek, Izabela Gołojuch (Zalesie)
 • Lena Kowalska, Wiktoria Rejman, Lena Kuszaj (Dąbrówki)
 • Jaromir Mastyj, Gabriela Chudzik (Czarna Przedszkole nr 1)
 • Maja Jakubowska, Izabela Jakubowska (Czarna Przedszkole nr 2)
 • Gabriel Barski, Zuzanna Parys, Wiktoria Skrobacz, Karol Parys, Wiktor Stopyra (Krzemienica)

Uczestnicy konkursu prezentowali piosenki w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki, a z każdej kategorii jury (w składzie Pan Jacek Lalicki, Pan Józef Buk oraz Pan Wincenty Morycz) wyłonili zwycięzców. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe i słodycze  za udział w konkursie. Gratulujemy uczestnikom, ich rodzicom oraz kadrze placówek oświatowych  wysokiego poziomu wokalno-scenicznego. Życzymy dzieciom, aby ich odkryte talenty były wszechstronnie rozwijane i pielęgnowane.


Interaktywne widowisko "Doktor Dolittle i jego zwierzęta czyli filmowe Safari"

30 października 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych: „Jagódki”, „Biedronki”, „Wiewiórki” i „Misie” razem z opiekunami wybrały się do Rzeszowa do auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dzieci uczestniczyły w interaktywnym widowisku pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta, czyli filmowe Safari” przygotowanym przez Teatr  „Show”. Doktor Dolittle i pies Jig opowiedzieli nam o swoich przygodach. Dowiedzieliśmy się jak udzielać pomocy zwierzętom i ludziom, a nawet sprawdziliśmy, jak można dotrzeć do Afryki. Nieliczni z nas mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy i wystąpić na scenie przed prawdziwą publicznością. Sceny nakręcone z ich udziałem zostaną wmontowane w przygody głównego bohatera i już niebawem zostaną udostępnione na stronie internetowej naszej szkoły.


Z wizytą w gospodarstwie rolnym

17 października przedszkolaki z grup: „Jagódki”, „Biedronki”, „Wiewiórki” i „Misie” w ramach realizowanych tematów takich jak: skąd mamy chleb, mleko, jajka czy wełnę,  udały się z wizytą do pobliskiego gospodarstwa Pana Roberta. Chociaż dzieci mieszkają na wsi, to z każdym rokiem mają mniejsze szanse na obcowanie ze zwierzętami hodowlanymi. Powodem takiej sytuacji jest malejąca liczba mieszkańców wsi zajmujących się rolnictwem. Przedszkolaki obejrzały gospodarstwo rolne, dowiedziały się ciekawych rzeczy o hodowli zwierząt, uprawie roli, jak również widziały hodowlane zwierzęta: kury, owce, świnie, indyki oraz maszyny rolnicze. Dzięki takiej obserwacji zwierząt na żywo, dzieci łatwiej przyswoiły sobie wiedzę o nich. A co najważniejsze miały możliwość bezpośredniego spotkania się ze zwierzętami, co z pewnością było dla nich niezapomnianym przeżyciem. Po takiej praktycznej lekcji żaden przedszkolak nie powinien mieć problemu z odpowiedzią na pytanie: „Skąd się bierze mleko, jajka albo wełna?”. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Robertowi za zaproszenie, oprowadzenie nas po swoim gospodarstwie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.


Teatrzyk - 1

12 października nasz przedszkole odwiedzili aktorzy z teatru SKRZAT z Krakowa z przedstawieniem pt. „Przyjaciele z Zielonej Polany”. Była to zabawna opowieść o Krowie, której znudziło się życie w gospodarstwie. Bohaterka opuściła przyjaciół i zapragnęła zostać mieszkanką lasu. W poszukiwaniu przyjaciółki udał się Prosiaczek, który bardzo za nią tęsknił. Prosiaczek szukając Krówki spotkał w lesie złego wilka, który go porwał do swojej kryjówki. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło.  Przyjaciel Skrzat poprosił o pomoc w odnalezieniu przyjaciół  super bohatera - Batmana. Z jego pomocą  uratowali Prosiaczka  i Krówkę. Aktorzy nawiązali serdeczne relacje z dziećmi, które aktywnie włączały się w fabułę bajki, a także udzielały rad głównym bohaterom. Przygody zwierzątek zrobiły na najmłodszych ogromne wrażenie. Z pewnością niezwykłe przedstawienie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków Spektakl zakończył się ogromnymi brawami i uśmiechem na twarzy każdego dziecka.


Owocowo u „Jagódek” i „Biedronek”

Nadeszła jesień - sezon na pyszne owoce z sadu trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego we wtorek 2 października dzieci  z grupy „Jagódki” i w środę 3 października dzieci z grupy „Biedronki” przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Po przygotowaniach: umyciu owoców i rąk, każdy przystąpił do krojenia owoców w kosteczkę, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiadomo, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że dzieci same ją przyrządziły?

 

 

 

 

 

 


Zabawy na podłodze interaktywnej

 

1 października dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem podłogi interaktywnej. Dzięki ogromnej bazie ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych dzieci nie mogły się nudzić. Zabawowa forma podłogi skutecznie absorbowała ich uwagę, angażując je tym samym w aktywną naukę. „Magiczny dywan” to specjalnie zaprojektowany rzutnik, który wyświetla na odpowiednio przygotowanym podłożu „wirtualny magiczny dywan”, na którym przedszkolaki są uczestnikami niesamowitych przygód w postaci ciekawych zabaw, gier i zajęć edukacyjnych. Dzieci podczas udziału w zabawach ingerują ruchy rąk i nóg oraz wykonywanych gestów - rozwijają koordynację ruchową. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim przedszkolakom i były dla nich bardzo ciekawym doświadczeniem.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły zaraz po śniadaniu. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy muzyce i udziału w konkursach w ogrodzie przedszkolnym. Radość i uśmiech na twarzach dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie. Uwieńczeniem doskonałej zabawy był słodki poczęstunek i „ORDER PRZEDSZKOLAKA”.


„Bezpieczny przedszkolak” –funkcjonariusze Policji w przedszkolu

19 września do naszego przedszkola z wizytą przybyli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Panie Policjantki spotkały się z przedszkolakami ze wszystkich grup wiekowych. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówiły Panie Policjantki.  Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Panie Policjantki przybliżyły dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadały o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. W rozmowie z dziećmi  poruszone były następujące zagadnienia: bezpieczeństwo na drodze, bezpieczeństwo zabaw na powietrzu, bezpieczeństwo zabaw zimą, ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, dziecko samo w domu, zakaz oddalania się z domu, przedszkola, podwórka z osobą nieznajomą, informowanie dorosłych opiekunów o sytuacjach niepokojących dziecko i sytuacjach zagrożenia, wzywanie pomocy, numery alarmowe. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę - było wielu chętnych do jej przymierzenia, policyjny lizak oraz kamizelka odblaskowa. Uwieńczeniem spotkania z funkcjonariuszami Policji  była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu, który na czas pobytu zaproszonych gości stanął obok przedszkola. Każde dziecko miało okazję usiąść na chwilę za kierownicą lub w tylnej części radiowozu. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa , które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci! Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom Policji za wielkie zaangażowanie i wspaniałe oraz pełne atrakcji spotkanie.


Wycieczka do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej

Dnia 21 czerwca w słoneczny czwartek dzieci z młodszych grup przedszkolnych („Krasnoludki” i „Jagódki”) udały się na wycieczkę do Medyni Głogowskiej. Tam poznali świat Zagrody Garncarskiej. Podczas pobytu w Zagrodzie dzieci zauważyły, że toczenie garnków  to coś znacznie trudniejszego niż lepienie figurek z plasteliny. Każdy z uczestników wycieczki spróbował swoich sił w lepieniu w glinie i toczeniu naczyń na kole. Dzieci zrobione przez siebie gliniane naczynia zabrały do domu na pamiątkę. Mistrzowie fachu  nie tylko pokazali dzieciom, jak pracują ale  opowiadali również ciekawe historie o rozwoju rzemiosła garncarskiego na okolicznych terenach. Pełni wrażeń w miłej atmosferze i w wyśmienitych humorach, cali i zdrowi wróciliśmy do przedszkola.


„Bezpieczne wakacje” – spotkanie z Panią Policjantką

18 czerwca nasze przedszkole odwiedziła Pani Joanna – Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie i jednocześnie mama jednego z naszych przedszkolaków. Dzieci miały możliwość bliżej poznać pracę policjanta, dotknąć policyjnego wyposażenia. Pani Joanna w bardzo ciekawy sposób przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówiła jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy. Pani Policjantka pokazała nam także jak należy się zachowywać gdy zaatakuje nas pies, przypomniała dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabaw wakacyjnych. Wszyscy z otwartymi buziami i zaciekawieniem słuchali tego, co opowiadała Pani Policjantka. Całe spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze. Bardzo dziękujemy Pani Joannie za wielkie zaangażowanie, profesjonalizm oraz przyjazny kontakt z dziećmi.


Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy pożarom”

Dzieci z naszego przedszkola co roku biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy pożarom”. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką strażacką, ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem środowisk strażackich. Konkurs ten sprzyja również rozwojowi uzdolnień plastycznych.

W tym roku szkolnym sukces w I grupie wiekowej osiągnęła Kamila Lęcznar (7 lat) zdobywając I miejsce na etapie powiatowym. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przygotowanie pięknych prac, a laureatce serdecznie gratulujemy!

 

 

 


Spotkanie z aktorką - Panią Beatą Zarembianką

We wtorek 12 czerwca dzieci ze starszych grup przedszkolnych miały zaszczyt gościć wyjątkową osobę – aktorkę z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Panią Beatę Zarembiankę. Aktorka opowiedziała dzieciom o swojej karierze aktorskiej. Dzieci chętnie rozmawiały z aktorką i zadawały wiele pytań. Na koniec  w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, Pani Beata pięknie przeczytała dzieciom fragment wybranej bajki.

Serdecznie dziękujemy Pani Beacie za przybliżenie nam zawodu aktora, za poświęcony czas, zaangażowanie i pełen profesjonalizm.


Warsztaty „Fizyka dla smyka”

7 czerwca dzieci ze starszych grup przedszkolnych („Biedronki”, „Wiewiórki” i „Misie”) uczestniczyły w pokazie  naukowym „Fizyka dla smyka” mającego na celu przybliżenie tajemnic otaczającego świata poprzez zabawę i eksperymenty. W czasie spotkania, pod przewodnictwem Trenerki z Akademii Nauki, przedszkolaki przeprowadziły kilkanaście ciekawych eksperymentów fizycznych korzystając z unikalnych zestawów edukacyjnych Akademii. Dzieci odkrywały tajemnice świata poprzez udział w fascynujących eksperymentach z działu „światło i kolor” – rozszczepianie światła, tęcza, zabawa z kolorami, ultrafiolet , iluzje optyczne, peryskop i inne. Mogły też zobaczyć świat oczami owadów. Wszystkie dzieci były niezwykle zainteresowane, dociekliwe, pochłonięte i... szczęśliwe!


Koszykarz - Pan Maciej Klima w przedszkolu

6 czerwca nasze przedszkole odwiedził znany koszykarz pan Maciej Klima – zawodnik grający w drużynie Sokół Łańcut i jednocześnie tata dwóch naszych przedszkolaków. Pan Maciej przybliżył dzieciom historię, zasady oraz techniki gry w koszykówkę .  Na spotkaniu nie zabrakło rywalizacji sportowej, każdy z przedszkolaków mógł oddać rzut osobisty do kosza. Dużo emocji wywołał pokaz koszykarskich umiejętności naszego gościa . Koszykarz przekazał dzieciom, że warto mieć marzenia, pasję i dążyć do ich realizacji. Pan Maciej zwrócił też uwagę  na zdrowe żywienie oraz systematyczne treningi. Na koniec spotkania dzieci  miały możliwość zadawania pytań. Atmosfera była wspaniała! Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi za poświęcony nam czas, zaangażowanie, profesjonalizm oraz przyjazny kontakt z dziećmi.


Szkoła Muzyczna YAMAHA - 5

6 czerwca w naszym przedszkolu zawitali goście ze szkoły muzycznej „Yamaha”. Gościem szczególnym tego spotkania był Pan Robert Winczowski – muzyk, grający na instrumentach perkusyjnych. Zaprezentował on dzieciom takie instrumenty perkusyjne jak: djembe, dzwonki, ksylofon, rototomy, perkusję tradycyjną oraz perkusję elektryczną. Dzieci zaczarowane nowymi dźwiękami, chętnie brały udział w spotkaniu z muzycznymi gośćmi.

 


Dzień Dziecka

5 czerwca w ogrodzie przedszkolnym odbyły się zabawy z okazji Dnia Dziecka.  Zabawny klaun zabrał dzieci na bal piratów.  Przedszkolaki bawiły się z chustą animacyjną, z bańkami mydlanymi, pokonywały tory przeszkód, przeciągały linę, wspólnie śpiewały i tańczyły przy dziecięcych utworach muzycznych oraz uczestniczyły w wielu innych zabawach. Dzieci spędzały czas w miłej atmosferze. Było wiele śmiechu i emocji.

 

 

 


Teatrzyk - 5

4 czerwca do naszego przedszkola  po raz kolejny przyjechali aktorzy z krakowskiego Teatru Skrzat z bajką pt. „O prosiaczku brudasku.” Przedstawienie poruszało tematykę zasad zdrowego odżywiania się, dbania o higienę osobistą i czystość w swoim najbliższym otoczeniu. Na przykładzie niesfornego prosiaczka dzieci mogły zobaczyć i przekonać się że niezdrowe jedzenie i niewłaściwe zachowanie nie prowadzą do niczego dobrego. Przedstawienie wywołało u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Po zakończeniu spektaklu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Po powrocie do sal dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami.


Przedszkolada 2018

W dniach 23 – 30 maja w Łańcucie w budynku PTTK  odbywały się konkursy zorganizowane przez MDK w Łańcucie w ramach XXXIX Przedszkolady. Nasze przedszkole reprezentowali:

Konkurs plastyczny:

Ksawery Rejman (wyróżnienie)

Oliwia Turkosz (wyróżnienie)

Konkurs recytatorski:

Jakub Gargała (II miejsce)

Konkurs piosenki:

                                                                  Emilia Gutkowska (wyróżnienie)

Nasze przedszkolaki pięknie prezentowały się w każdym z konkursów. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy rodzicom przedszkolaków za zaangażowanie, wsparcie i pomoc.


Wycieczka do Parku Dinozaurów

Bardzo ciekawym wydarzeniem w życiu przedszkolaków dnia 21 maja była wycieczka do Parku Dinozaurów w Radymnie, w której udział brały trzy grupy: Biedronki”, „Wiewiórki” i „Misie”.
Podczas spaceru cofnęliśmy się w czasie o setki milionów lat i stanęliśmy oko w oko z dinozaurami – największymi zwierzętami jakie kiedykolwiek żyły na ziemi. Nie lada atrakcję stanowił również plac zabaw: m.in. zjeżdżalnia, dmuchany zamek, mega szachy, mini hokej, mini rowerki, kula wodna, huśtawki, piaskownica itp. Wycieczka w prehistorię była niezapomnianym przeżyciem i dostarczyła wszystkim wielu wrażeń. Miło spędzając czas, można było się wiele nauczyć i dowiedzieć o ewolucji życia na ziemi.


Mobilna Filharmonia - 4

17 maja dzieci z naszego przedszkola miały kolejną przyjemność uczestniczenia w koncercie tematycznym Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa. Muzycy zaprezentowali program artystyczny pod nazwą: „Folkloru bezdroża od gór aż do morza”. W muzycznej podróży po Polsce usłyszeliśmy przyśpiewki, tańce i zabawy pochodzące z różnych regionów np. Rzeszowszczyzny, gór, Śląska, Mazowsza. Usłyszeliśmy też przyśpiewki kaszubskie m.in. znaną wielu dzieciom „Welewelewedke”. Zobaczyliśmy barwne stroje różnych regionów, w które ubrani byli muzycy. Poznaliśmy kolejne instrumenty: skrzypce, flet poprzeczny i akordeon. Czarowały nas dźwięki niezwykłego instrumentu – cymbałów. Dzieci mogły zaśpiewać i zatańczyć trojaka, a także zagrać na cymbałach. Okazało się, że muzyka ludowa zachwyca także w dzisiejszych czasach.


Przedszkolaki na gminnym konkursie recytatorskim

10 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej odbył się konkurs recytatorski  dla dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu gminy Czarna. Konkurs polegał na zaprezentowaniu wiersza o tematyce ekologicznej lub przyrodniczej. Dzieci oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: młodsza (3 - 4 latki) oraz starsza (5-6 latki). Nasze przedszkole reprezentowali: Julia Prucnal, Karol Parys, Maciej Parys, Konstanty Wypyski. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły się tego zadania. Trema, oczy patrzących kolegów, koleżanek, nauczycieli, opiekunów, komisji – to nie takie proste, a jednak udało się i każdy z uczestników pięknie wyrecytował swój wiersz. Ze względu na wysoki poziom recytacji Komisja konkursowa miała trudne zadanie do wykonania. Po długich obradach wyłoniła zwycięzców.

Julia Prucnal zajęła III miejsce  (młodsza kategoria wiekowa), natomiast Karol Parys zajął I miejsce (starsza kategoria wiekowa).

Zarówno laureaci, jak i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy przedszkolakom za udział w konkursie, a ich rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci. Gratulujemy odwagi i pięknych aktorskich występów.


Projekt gimnazjalny w przedszkolu

10 maja dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone przez starsze koleżanki i kolegów z gimnazjum oraz ich opiekuna - Panią Dorotę Woś na przedstawienie pt. „Śpiąca Królewna” w ramach projektu gimnazjalnego. Była to pełna humoru współczesna wersja bajki. Dzieci poznały konsekwencje niezdrowego i niehigienicznego trybu życia oraz oceniały zachowania służące i zagrażające zdrowiu, utrwalały wiedzę o właściwym sposobie odżywiania się. Przedszkolakom bardzo podobała się bajka, a to dzięki aktorom, którzy prezentowali pouczające i wesołe sceny.

 


Wizyta Strażaków w przedszkolu

8 maja dzieci z niecierpliwością oczekiwały przyjazdu przedstawicieli Ochotniczej Staży Pożarnej z Krzemienicy i nawet deszczowa pogoda nie ugasiła ich entuzjazmu. Podczas tego spotkania strażacy przybliżyli obecnym zasady postępowania w przypadku pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom ubranie specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt do akcji ratowniczych-gaśniczych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Dzieci miały również możliwość zobaczenia z bliska wozu bojowego i sprzętu znajdującego się w nim. Wielką frajdą dla naszych przedszkolaków było lanie wody.

Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i słodką nagrodą od strażaków, a dzieci w zamian wręczyły naszym gościom drobny upominek.

Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.


Biało - czerwony korowód

W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Przedszkolaki z naszej miejscowości postanowiły przypomnieć o tym dorosłym. Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, zorganizowaliśmy skromne obchody tego święta w przedszkolu dnia 30 kwietnia. Wyposażeni w przygotowane wcześniej biało-czerwone flagi, przeszliśmy ulicami naszej miejscowości w kierunku pomnika 650-lecia naszej wsi. Przedszkolaki  w ten sposób uczciły nadchodzące święta: Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 


Teatrzyk - 4

W poniedziałek 23 kwietnia gościliśmy w naszym przedszkolu teatrzyk Zielony Melonik z Rzeszowa z przedstawieniem „A po co?”. Tematyka przedstawienia była bliska dzieciom i bardzo się podobała. Poznaliśmy małego bocianka Kubusia. Rodzice troszczyli się o swojego synka, ale ich troska była tak wielka, że ich bocianek stał się bardzo leniwy i nic nie chciał sam robić, a jego ulubionym powiedzeniem było: „a po co?” Wszystko zmieniło się pewnego dnia, gdy gwałtowna burza rozdzieliła Kubusia od rodziców. I nagle się okazało, że bocianek nic nie potrafi sam zrobić: ani się ubrać, ani zasznurować butów, ani posprzątać zabawek. Z pomocą przyszły dzieci i zwierzątka, które nauczyły Kubusia podstawowych umiejętności. Teatrzyk uświadomił dzieciom jak ważna jest samodzielność już od najmłodszych lat.


Szkoła Muzyczna Yamaha - 4

18 kwietnia mieliśmy zaszczyt po raz kolejny gościć muzyków ze Szkoły Muzycznej YAMAHA. Audycję prowadził pan Mateusz Płonka, a jego gościem - niespodzianką był pan Marcin Mucha, wirtuoz gry na akordeonie, występujący m.in. w zespole Klezmer Band. W czasie spotkania dzieci poznały różne rodzaje akordeonów (guzikowy, klawiszowy i basowy). Mogliśmy podziwiać grę na tych wspaniałych instrumentach. Wysłuchaliśmy również kilku znanych melodii. Za sprawą piosenki „Comment ca va”, znaleźliśmy się na chwilę w Paryżu, brawurowe tango przeniosło nas do Argentyny, a romantyczna „Katiusza” zaprowadziła nas do Rosji. Wysłuchaliśmy także popularnej piosenki zespołu Enej – „Tak smakuje życie”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i ciekawi jesteśmy czym zaskoczą nas muzycy kolejnym razem.


Teatrzyk - 3

6 kwietnia  Studio Teatralne „Skrzat” z Krakowa zaprosiło nas do obejrzenia bajki pt.: „Bal u królowej kwiatów”. Przedstawienie bardzo podobało się naszym przedszkolakom, a szczególnie barwne stroje i wspaniała gra aktorska. Dzieci wraz z bohaterami tj. Konik Polny, Kwiatuszek, Biedronka, Lis, Żabka, Kurka Wodna, Zajączek oraz Krasnoludek, przygotowywały się do wielkiego wydarzenia, jakim miał być bal majowy. Doradzały swoim przyjaciołom z kim mają udać się na tę imprezę. Dzieci aktywnie włączały się w przedstawienie, odpowiadały na pytania aktorów, śpiewały fragmenty piosenki:

„ Bo kto ładnie chce wyglądać musi w lustro swe zaglądać,

                                                                aby zdrowym przy tym być musi się codzienne myć”.

 Dzieci poznały również przysłowia: „W marcu jak w garncu” oraz „ Nie kupuj kota w worku”. Po spektaklu pozostały nam miłe wspomnienia.


Warsztaty „Fizyka dla smyka” - magnetyzm

 

27 marca w naszym przedszkolu w grupach: „Biedronki”, „Wiewiórki” i „Misie” odbyły się warsztaty przybliżające dzieciom wiedzę z zakresu fizyki „Fizyka dla smyka”. Tematem warsztatów był magnetyzm i zjawiska z nim związane. Dzieci miały okazję dowiedzieć się sporo na temat przyciągania i odpychania pól magnetycznych, a także przekonać się empirycznie, jak to funkcjonuje. Doświadczenia pokazały siłę i niesamowite właściwości magnesu. Okazało się, że pod wpływem pola magnetycznego długopis zawisł w powietrzu, a przedmioty mogły poruszać się w nieskończoność. Każde dziecko mogło przeprowadzić doświadczenie oraz obejrzeć rezultaty doświadczeń, które przeprowadzali inni. Udział w warsztatach i obserwacja ciekawych doświadczeń to dla dzieci pomoc w poznaniu i zrozumieniu tajemnic fizyki.


Witamy wiosnę

 

22 marca dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych tradycyjnie przywitały wiosnę i pomimo śniegu na dworze, barwnym korowodem przemaszerowały ulicami w okolicy przedszkola. Wśród dzieci panowała radosna atmosfera, było gwarno kolorowo i wesoło. Śpiew wiosennych piosenek rozsiewał wokół słońce, uśmiech i optymizm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mobilna Filharmonia - 3

 

9 marca naszą placówkę po raz kolejny odwiedzili muzycy z Mobilnej Filharmonii z audycją pt. „Muzyczne chichoty, żarty i psoty”. Dzieci miały okazję „dotknąć” muzyki, poczuć jej brzmienie, uczyć się poprzez zabawę. Takie spotkania to wspaniały sposób na uwrażliwienie małych słuchaczy na piękno i sztukę. Zadowolenie i uśmiech dzieci sprawiają, że przygoda w świecie melodii, brzmień i odgłosów - poza walorami wychowawczymi i edukacyjnymi - ma także inny aspekt - dobrego samopoczucia!

 

 


Teatrzyk - 2

 

W poniedziałek 5 marca nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili aktorzy z Teatru ,,Skrzat” z Krakowa i zaprezentowali dzieciom spektakl pt.: ,,Czarująca żaba”. To przygodowa bajka dla dzieci, w której piękna i czarująca żaba przybywa na dwór królewski. Dzięki swojej życzliwości i czarowi pomaga królewiczowi przezwyciężyć lęki i strach. Główna bohaterka - żabka, udowodniła dzieciom, że jak się czegoś bardzo pragnie to wszystko można osiągnąć oraz że dobro zawsze zwycięża ze złem. Dzieci świetnie bawiły się, przeżyły wiele mocnych, ale pozytywnych wrażeń. Dowiedziały się, że nie można zanieczyszczać wód i wątpić we własne siły i możliwości. Jak zawsze opowieść była bardzo ciekawa i wciągająca. Dzieci świetnie bawiły się, przeżyły wiele mocnych, ale pozytywnych wrażeń.


Pokaz cyrku O'Bimbolando

28.02.2018 r. gościliśmy w naszej szkole artystów objazdowej grupy cyrkowej, którzy prezentowali swoje umiejętności w żonglerce, sztukach zręcznościowych oraz iluzji. Za każdym razem pojawiali się na scenie w nowych, barwnych,  przykuwających wzrok kostiumach. Oglądaliśmy m.in. pokaz jednoczesnego poruszania wieloma kołami hula- hop, żonglerkę maczugami, piłkami. Nie zabrakło również „czarodzieja- iluzjonisty” i zabawnego klauna, który z wielką wprawą rozśmieszał widownię. Na koniec przedstawienia dzieci wraz z uczniami szkoły podziwiały ogromnego biało-żółtego pytona królewskiego pełniącego rolę „paska do kostiumu” oraz „egzotycznego szala”. Przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły miały możliwość sprawdzenia się w wybranych sztuczkach cyrkowych pod czujnym okiem artystów. Zapewne czuły się bardzo ważne, kiedy nie żałowaliśmy im braw po skończonej prezentacji. Cyrkowi artyści dali wspaniały popis swoich umiejętności oraz dostarczyli widowni wielu wrażeń i dobrego humoru. Mamy nadzieję, że jeszcze nas kiedyś odwiedzą.


Szkoła Muzyczna Yamaha 3

 

27.02.2018 r. nasze przedszkole odwiedzili artyści ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Tym razem dzieci poznały taniec – Street Dance. Gościem specjalnym był Pan Mateusz Dragan tancerz, który brał udział w konkursach tanecznych w 10 krajach, wielokrotny medalista w tej dziedzinie. Dzieciom bardzo podobały się podstawowe ruchy poppingu oraz hip hop-u. Wszyscy chętnie zamieniali się w roboty i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. 

 

 

 

 

 

 

 


Interaktywnie na języku angielskim

W naszym przedszkolu nauka języka angielskiego w zakresie podstaw dla początkujących dzieci obejmuje wszystkie grupy wiekowe. Celem zajęć jest wprowadzenie dzieci w świat języka angielskiego. Zajęcia prowadzone są w formie zabawowej ze zwróceniem uwagi na umiejętność mówienia i rozumienia ze słuchu i doborze materiału nie wykraczającego poza rzeczywistość dobrze znaną dzieciom. Nasze przedszkolaki poprzez gry, zabawy, piosenki, rymowanki: rozbudzają swoje zainteresowanie językiem angielskim, osłuchują się z jego brzmieniem poznają słowa i zwroty związane z ich najbliższym otoczeniem, uczą się właściwego zastosowania wyrazów i zwrotów, powtarzają słowa, wyrażenia i zdania angielskie, reagują na polecenia nauczycielki. Dla dzieci 3, 4 – letnich zajęcia z języka angielskiego odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają 15 minut. Język angielski dla dzieci 5, 6 – letnich odbywa się dwa razy w tygodniu i trwa 30 minut. W interaktywnej formie zajęć języka angielskiego miały okazję uczestniczyć dzieci z grupy „Misie” 25 stycznia. Pani Anna Kuśtra zabrała dzieci do sali języka angielskiego, gdzie znajduje się tablica interaktywna. Praca z tablicą interaktywną jest odpowiedzią na intensywny rozwój społeczeństwa informacyjnego. Prawidłowe zapoznanie dziecka z aspektami multimediów jest bowiem nieodzownym elementem współczesnej edukacji, a tym samym wprowadza nową jakość do naszego przedszkola, które umiejętnie łączy tradycyjne metody i środki edukacji z wyzwaniami jakie stawia przed dziećmi XXI wiek. Dzieci mogły utrwalić sobie poznane dotąd słownictwo, a przy tym doskonale się bawić, bo w naszym przedszkolu English is fun!   


Dzień Babci i Dziadzia

Dzień Babci i Dziadzia w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Jest to dzień, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia z Dziadziem ze wzruszeniem słuchają czułych słów, kierowanych pod ich adresem. 26 stycznia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zaprezentowały się we wspólnie przygotowanych jasełkach i programie artystycznym związanym tematycznie ze świętem Babci i Dziadzia. W ten sposób mogły podziękować kochanym Babciom i Dziadziom za trud włożony w ich wychowanie. Dumne Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnuków i wnuczek, a przedszkolaki pełniły rolę gospodarzy. Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.


Zabawa noworoczna

20 stycznia odbyła się zabawa noworoczna dla przedszkolaków zorganizowana przez Radę Rodziców. Dzieci wesoło bawiły się na sali gimnastycznej przy dźwiękach znanych piosenek. Były pląsy, zabawy i tańce z Rodzicami, oraz słodki poczęstunek. Zabawa odbyła się w miłej atmosferze, a także dostarczyła przedszkolakom dużej porcji muzyki, wielu zabaw tanecznych i możliwość prezentacji strojów karnawałowych przygotowanych przez Rodziców.

 


"Magiczny dywan"

11 stycznia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem „magicznego dywanu”. Dzięki ogromnej bazie ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych dzieci nie mogły się nudzić. Zabawowa forma dywanu skutecznie absorbowała ich uwagę, angażując je tym samym w aktywną naukę. „Magiczny dywan” to specjalnie zaprojektowany rzutnik, który wyświetla na odpowiednio przygotowanym podłożu „wirtualny magiczny dywan”, na którym przedszkolaki są uczestnikami niesamowitych przygód w postaci ciekawych zabaw, gier i zajęć edukacyjnych. Dzieci podczas udziału w zabawach ingerują ruchy rąk i nóg oraz wykonywanych gestów - rozwijają koordynację ruchową. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim przedszkolakom i były dla nich nowym i bardzo ciekawym doświadczeniem.


Mobilna Filharmonia 2

12 stycznia dzieci przedszkolne po raz kolejny spotkały się z muzykami Mobilnej Filharmonii.  Tym razem tematyka zajęć dotyczyła zwyczajów bożonarodzeniowych kultywowanych przez mieszkańców różnych stron świata. Dzieci miały okazję zaśpiewać kolędy i świąteczne piosenki w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim. Tradycyjnie rozpoznawały również instrumenty muzyczne i zdobywały wiedzę na temat ich budowy i  brzmienia. Na sali rozbrzmiały dźwięki skrzypiec, gitar, janczarów, przedszkolaki poznały również nowy instrument – gitalele oraz miały okazję zagrać na cyfrowym pianinie, które jest ciekawym połączeniem akustycznego instrumentu i cyfrowych możliwości. Muzyczne spotkanie było doskonałą okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy, ale również do podtrzymania nastroju Bożego Narodzenia.


Szkoła Muzyczna YAMAHA 2

 

20 grudnia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w audycji muzycznej prowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Tym razem Pan Mateusz oraz pani Gabriela zaprezentowali grupę instrumentów smyczkowych: skrzypce małe, skrzypce duże, altówkę oraz skrzypce elektryczne. Pan Mateusz szczegółowo opisał budowę skrzypiec. Dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek, otóż skrzypce mają duszę, a smyczek wykonany jest z włosów końskiego ogona. Pani Gabrysia w wirtuozerski sposób zaprezentowała fragment musicalu „Skrzypek na dachu”. Chętne przedszkolaki miały możliwość spróbowania nauki gry na tych instrumentach. Całe spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze. Dzieci wspaniale reagowały, śpiewały, klaskały i świetnie się bawiły.


„6 grudnia jak dobrze wiecie - Święty Mikołaj chodzi po świecie” - Mikołajki w przedszkolu

 

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Tego dnia nasze przedszkolaki wyglądały jak małe elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo – po prostu ,,mikołajkowo”. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja! To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował wszystkie dzieci prezentami zakupionymi przez Rade Rodziców. Dla naszego gościa mieliśmy również prezent – kolorowe laurki wykonane przez dzieci.  Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami.  Dzieci z ogromną radością zaprosiły Świętego Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

 


Wycieczka do sali zabaw „Fantazja”

 

W poniedziałek  4 grudnia  dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych radośnie spędziły czas w sali zabaw „Fantazja” w Rzeszowie. Podczas dwugodzinnego pobytu,  nasze dzieci przeniosły się do baśniowego świata księżniczek i rycerzy, przyjaznych smoków i pięknych zamków. Największą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. W specjalnej strefie malucha przedszkolaki mogły korzystać z bogato wyposażonej kuchni, stanowiska dla małych majsterkowiczów, klocków, interaktywnych zabawek, mat i bujaków. Każdy znalazł coś dla siebie. Dużą niespodzianka była wizyta specjalnego gościa- Mikołaja, który przyniósł dla każdego dziecka słodki upominek. Tego dnia uśmiech nie znikał z twarzy dzieci nawet na chwilę.

 


Dziś w przedszkolu gwar i wrzawa, bo z misiem będzie zabawa - Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

27 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od prezentacji przyniesionych pluszaków. Po śniadaniu przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz smaczny misiowy tort. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy ze swoim pluszakiem.


Warsztaty z Pierwszej Pomocy

 

/photos/?photo=teachers/-41&gallery=106W piątek 24 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierownictwem wykwalifikowanego ratownika medycznego.  Akcję wsparła AVIVA. Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, utraty przytomności, zranień, krwotoków,  zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na misiu Zdzisiu. Dzieci pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Spotkanie miało na celu kształtowanie u przedszkolaków prawidłowych postaw, a także zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych podczas nieszczęśliwych zdarzeń, wypadków.

 


„Pan Listonosz listy nosi, dla Adasia i dla Tosi” – spotkanie z panem Listonoszem

 

/photos/?photo=teachers/-41&gallery=105Dnia 22 listopada z wizytą do naszego przedszkola przybył pan Listonosz. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom wiedzy o pracy Listonosza i innych pracowników poczty, poznanie drogi listu od nadawcy do odbiorcy, budzenie szacunku dla pracy pracowników Poczty Polskiej oraz zwrócenie uwagi na charakterystyczny ubiór Listonosza. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały o pracy jaką wykonuje Listonosz, zadawały wiele pytań. W trakcie zajęć dowiedziały się co należy zrobić, aby wysłać  list lub paczkę. W jaki sposób zaadresować kopertę, aby trafiła do adresata. Poznały takie pojęcia jak: priorytet, przekaz, list polecony. Dzieci miały także zajęcia praktyczne – wysyłały listy do świętego Mikołaja. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. W dobie sms-ów i e-mail często nie odwiedzamy takich instytucji jak poczta, więc dzieci nie zawsze mają możliwość obserwowania poczty i jej pracowników.


Teatrzyk - 1

26 października nasze przedszkole odwiedził teatrzyk Skrzat z Krakowa, z którym współpracujemy od wielu już lat. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Okruszka”. Przedszkolaki z przejęciem przeżywały perypetie Okruszka, który miał za zadanie uratować krainę baśni przed złym czarnoksiężnikiem. Postacie ze znanych bajek takie jak: Czerwony Kapturek, Kot w butach, Jaś i Małgosia uczyły dzieci właściwego postępowania i odróżniania dobra od zła. Przedstawienie podobało się i młodszym i starszym przedszkolakom, o czym świadczyły żywe reakcje dzieci, a także gorące oklaski, zarówno w trakcie jak i na zakończenie przedstawienia.

 

 


Święto Niepodległości

W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci  uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznały krótki rys historyczny dotyczący Święta Niepodległości. Nie zabrakło zabawy przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”.  Dzieci  utrwaliły sobie wiadomości na temat symboli narodowych, zabytków charakterystycznych dla wybranych miast, wydarzeń  historycznych naszej ojczyzny. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  Przedszkolaki wykonały na tę uroczystość kwiaty w barwach ojczystych, z którymi później wraz z wychowawcami przeszły ulicami naszej miejscowości. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.


Szkoła Muzyczna YAMAHA

8 listopada w naszym przedszkolu odbyła się audycja Szkoły Muzycznej YAMAHA. Prowadzący oraz zaproszony muzyk pan Wojciech Jedliński w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentowali instrumenty strunowe szarpane, takie jak: ukulele, banjo, gitarę akustyczną, klasyczną. Ciekawostką była składana gitara SILENT. Za sprawą interesującej oprawy muzycznej mogliśmy przenieść się w odległe rejony świata – na Hawaje, a także do rozbrzmiewającej flamenco Hiszpanii. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tym spotkaniu, a uśmiech na ich twarzach odzwierciedlał dobry humor i wspaniałą zabawę. Dziękujemy serdecznie przedstawicielom Szkoły Muzycznej YAMAHA i z niecierpliwością czekamy na kolejną porcję dobrej zabawy w grudniu. 


W szkolnej izbie tradycji

W poprzednim tygodniu przedszkolaki z grup:  Misie i Wiewiórki podczas zajęć dydaktycznych dowiedziały się, jak zmienił się świat przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dzieci poznały dawne zawody, różnice między życiem na wsi, a w mieście, czym oświetlano i ogrzewano domy, jakich sprzętów używano oraz jak ludzie dawniej się ubierali. Uwieńczeniem całego cyklu zajęć była wizyta w szkolnej izbie tradycji – 7 listopada, gdzie dzieci miały okazję posłuchać o dawnych czasach, dotknąć przedmiotów używanych w dawnych czasach. Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Haładyj, która podzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą, pięknie opowiedziała o życiu na wsi i przybliżyła nam historię naszego regionu.

 


Zabawy z animatorem

 

6 listopada po zdjęciach indywidualnych i grupowych, wszystkie dzieci wzięły udział w zabawach prowadzonych przez animatora czasu wolnego.  Przedszkolaki wybrały się w podróż po różnych miastach Polski, poznając ich charakterystyczne elementy. Były tańce, piosenki, wierszyki i opowiadania, a także zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieciom bardzo podobały się zabawy i chętnie brały w nich udział.


Mobilna Filharmonia 1

W poniedziałek 16 października do naszego przedszkola zawitali muzycy z Mobilnej Filharmonii z programem "W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży!". Zabrali nas w muzyczną podróż m.in. do Indii, Korei Południowej, Rosji, USA, Meksyku. Tym razem w roli głównej - zaklinacz deszczu, djembe'a, flety, skrzypce, akordeon, ukulele i gitara. Najodważniejsi mogli spróbować gry na ukulele, a chętnych nie brakowało! Dzieciom bardzo się podobało!

 

 


Spotkanie przedszkolaków z Policjantami

W piątek 29 września zaprosiliśmy do naszego przedszkola Panią Policjantkę i Pana Policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Dzieci dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest praca policjanta, jakie są zasady uczestnictwa w ruchu drogowym oraz o różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą zagrażać małemu dziecku. Przedszkolaki mogły też zobaczyć, jak wygląda strój policjanta, w tym policyjna czapka i kajdanki. Była to bardzo pouczająca lekcja o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci!

 


Pyszna i zdrowa sałatka owocowa - "Krasnoludki" i "Jagódki"

Nadeszła jesień - sezon na pyszne owoce z sadu trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego w środę dzieci  z grupy: „Krasnoludki” i „Jagódki” przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Po przygotowaniach: umyciu owoców i rąk, każdy przystąpił do krojenia owoców w kosteczkę, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiadomo, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że dzieci same ją przyrządziły?

 

 


Marchewkowy dzień u "Misiów"

26 września dzieci z grupy „Misie” obchodziły „Dzień Marchewki”. Ten dzień był pomarańczowym dniem, a główną rolę odgrywała marchewka. Najpierw  dzieci  poznały  właściwości marchewki  - dlaczego należy ją jeść? jakie zawiera witaminy? jak działa na nasze zdrowie? co to jest karoten? Potem były marchewkowe zagadki,  konkursy i zawody. Dzieci w pomarańczowych ubrankach wykonały swoje marchewki. Na koniec jadły marchewkę i piły marchewkowy sok. Było dużo śmiechu, ale chyba właśnie o to chodziło, aby ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy, marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.


      W sali zabaw "Fantazja"

„To był najlepszy dzień w moim życiu” tak wypowiadały się dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Jagódki” po wycieczce do „Fantazji”.

Głównym celem wycieczki była integracja grup wiekowych. Dzieci w miłej i przyjaznej atmosferze spędziły czas bawiąc się w basenach z piłkami, chodząc po zawiłych przejściach. Dużo wrażeń dostarczyły zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach oraz dziecięce pojazdy. Z zachwytem uczestniczyły w zabawie w kąciku lalek, skrzatów, zwierzątek wykonanych z materiału. Wszystkie dzieci  bawiły się doskonale, w pełni korzystając ze wszystkich atrakcji. Wycieczka wszystkim uczestnikom sprawiła wiele radości. Okazała się wspaniałą frajdą i niezapomnianym przeżyciem. Bardzo mile wspominamy ten dzień. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


Dzień Dziecka

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.
Janusz Korczak

 

Jak co roku 1 czerwca dzieci w naszym przedszkolu obchodziły swoje święto, czyli Dzień Dziecka. W tym dniu słońce świeciło nad naszym przedszkolem dla wszystkich dzieci a dzień obfitował w wiele ciekawych zdarzeń na przedszkolnym placu zabaw - odbyły się liczne quizy, gry, konkursy,  zabawy muzyczno – taneczne, oraz zawody zręcznościowo – sportowe. Jak przystało na Dzień Dziecka - nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Wszystkie dzieci w tym dniu były radosne i szczęśliwe.

 


Przedszkolada

W dniach 27 maja – 4 czerwca w Łańcucie w budynku PTTK  każdego dnia miały miejsce konkursy zorganizowane przez MDK w Łańcucie w ramach XXXVIII Przedszkolady. Nasze przedszkole reprezentowali:

Konkurs taneczny:

 • Kornelia Skawina, Anna Bereś, Wiktoria Kara, Zuzanna Zossel, Milena Pragacz, Anna Sergiew, Nikola Pakosz,
 • Estera Blajer, Roksana Rupar, Julia Bieniasz, Amelia Fajgier, Martyna Rozperska, Patrycja Kruczek, Nikola Chorzępa,
 • Oliwia Lew, Wiktoria Bielecka, Małgorzata Dubiel, Kamila Lęcznar, Sebastian Rembisz, Mateusz Hodor, Kamil Łątka, Bartłomiej Wiśniewski.

 

Konkurs piosenki:

 • Maja Mołoń,
 • Julia Bieniasz (III miejsce).

 

Konkurs plastyczny:

 • Roksana Rupar,
 • Ksawery Rejman,
 • Małgorzata Dubiel (wyróżnienie)

 

Dzieci pięknie prezentowały się w każdym z konkursów. Szczególny podziw wśród publiczności i jury wzbudziły piękne, kolorowe stroje. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, wsparcie i pomoc.


Park Rozrywki - Zawada

23 maja korzystając ze słonecznej pogody, przedszkolaki z grupy: „Misie”, „Wiewiórki” i „Biedronki” pojechały na wycieczkę autokarową do Parku Rozrywki „Zawada” koło Tarnowa. Czekały tam na nich różne atrakcje: euro bungee, trampolina, plac zabaw, wiklinowy labirynt, park linowy, zjeżdżalnia do basenu z kulkami, jazda samochodami, domki na drzewie, dmuchaniec, mini golf. Dzieci korzystały ze wszystkich sprzętów pod okiem opiekunów wycieczki oraz opiekunów z parku. Przedszkolaki brały także udział w „pirackiej integracji” opartej na animacjach prowadzonych przez profesjonalnych animatorów. Dzieci miały okazję przebrać się za piratów i wziąć udział w „poszukiwaniach pirackiego skarbu”. Na koniec każdy z uczestników otrzymał poczęstunek: rogalika i soczek. Zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń powróciły do przedszkola.


W Zagrodzie Garncarskiej

Dnia 17 maja dzieci z grupy 3-4 – latków - „ Krasnoludki” i „ Jagódki” uczestniczyły w wycieczce do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Dzieci zwiedziły budynki pochodzące z XIX wieku oraz sprzęty niezbędne w każdym gospodarstwie, wzbogaciły swoje słownictwo o takie wyrazy jak: tara, maśniczka, żarna, klepisko, kierat, lampa naftowa itp. Z wielkim zaciekawieniem słuchały opowiadania pana przewodnika o życiu ludzi w dawnych czasach. Największe zainteresowanie u dzieci wzbudził piec do wypalania naczyń, dzieci mogły wejść do środka i zobaczyć jak wygląda od wewnątrz. „ Mali garncarze” pod okiem fachowców uczyli się toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie. Powstałe wytwory z gliny dzieci przywiozły do przedszkola i zabrały do domu.

 


I miejsce i dwa wyrożnienia w Gminnym Konkursie Recytatorskim

10 maja w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Czarnej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze dla dzieci” – Maria Konopnicka, organizowany przez Publiczne Przedszkole w Czarnej (nr 1) oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Czarnej. Konkurs przeznaczony był dla dzieci w dwóch grupach wiekowych z przedszkoli i z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Czarna. Celem konkursu było ukazanie piękna poezja Marii Konopnickiej, rozwijanie zainteresowań twórczością wybitnej poetki, rozwijanie zdolności i doskonalenie umiejętności recytatorskich.  Nasze przedszkole w kategorii trzylatków i czterolatków reprezentowali:

 • Wiktoria Kara wiersz pt. „Niezapominajki”,
 • Karol Parys wiersz pt. „Stefek Burczymucha”

W kategorii pięciolatków i sześciolatków nasze przedszkole reprezentował:

 • Maciej Parys wiersz pt. „Bocian”

Komisja dokonała oceny występów dzieci biorąc pod uwagę dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie, kontakt ze słuchaczem oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z dość trudnym tematem tegorocznego konkursu, wspaniale deklamowali swoje wiersze. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Ostatecznie laureatem konkursu w kategorii trzylatków i czterolatków jednogłośnie wyłonionym przez jury został Karol Parys,  który oczarował wszystkich swoim występem. Wiktoria Kara oraz Maciej Parys, za piękną deklamację otrzymali wyróżnienie. Przedszkolaki w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów!


    Przedszkolaki w Publicznej Bibliotece w Krzemienicy

11 maja dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wraz z opiekunami w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom, kolejny raz w tym roku szkolnym udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Krzemienicy. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dlatego dzieci po raz kolejny miały okazję zobaczyć japoński teatrzyk Kamishibai. Obejrzały i wysłuchały z wielkim zaciekawieniem historyjkę pt. „Mój przyjaciel Kemushi”. Następnie dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci tam, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci. 


Teatrzyk w przedszkolu 5

We wtorek 9 maja nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Bazyl z przedstawieniem pt. Bieszczadzkie bajanie”. Była to ludowa baśń, łemkowska historia, która na chwilę przeniosła nas do dawno zapomnianego świata bieszczadzkich osadników. Aktorzy pokazali dzieciom życie, tradycje i obyczaje słowiańskiego ludu. Barwne ludowe stroje i malownicza scenografia bieszczadzkiej wsi wzbudziły wielki podziw. W przedstawienie wplecione zostały ludowe pieśni, które jeszcze bardziej przybliżyły dzieciom magiczny klimat tamtych czasów. Przedszkolakom bardzo podobała się opowieść o Ewie, która miała niedobre serce, nikogo nie szanowała, nie chciało jej się pracować, zaś jedynym jej marzeniem było beztroskie życie, ładne stroje i taniec przy cygańskiej muzyce. Jak można się domyślać, czekał ją zły koniec – została żoną diabła. Dzieci świetnie uchwyciły sedno i przekaz tej bajki – w życiu najważniejsza jest dobroć, uczynność, miłość i pracowitość – to te właśnie cechy powinny kierować nami w codziennym życiu.   


Mobilna Filharmonia

8 maja już ostatni raz w tym roku szkolnym gościliśmy muzyków Mobilnej Filharmonii. Temat muzycznej lekcji brzmiał: „Zagadkowe dźwięki bajkowej i filmowej piosenki”. Muzycy zagrali piękne utwory znanych przedszkolakom bajek. Usłyszeliśmy melodie z Gumisiów, Pszczółki Mai, Shreka, Smerfów, Maszy i Niedźwiedzia oraz Krainy Lodu. Dodatkowo dzieci mogły oglądać muzyków w bajkowych przebraniach. Na zakończenie muzycznego spotkania przedszkolaki poznały budowę ksylofonu i mogły również popróbować swoich sił w grze na tym niezwykłym instrumencie.

      

 


Dzień Strażaka - wycieczka do OSP w Krzemienicy

W czwartek 4 maja, w związku z obchodami Dnia Strażaka, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz uczniowie klasy pierwszej wybrały się na wycieczkę do OSP w Krzemienicy. Kiedy dotarły na miejsce zostały powitane przez strażaków ubranych w mundury strażackie. Dzieci mogły nie tylko z bliska obejrzeć wóz strażacki, ale chwilę w nim posiedzieć. Wysłuchały pogadanek strażaków o ich trudnej i niebezpiecznej pracy. Dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, i to, iż strażacy nie tylko gaszą pożary, ale służą pomocą ludziom w różnych sytuacjach (wypadki, klęski żywiołowe, ratowanie zwierząt itp.). Obejrzały prawie całe wyposażenie wozów, niezbędne w pracy wykonywanej przez strażaków np. topór, węże, sprzęt medyczny, zobaczyły również próbę wodną. Dużo emocji wzbudziło włączenie głośnych sygnałów z wozów strażackich. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się  jak groźny jest ogień i jak go unikać. Z wycieczki przedszkolaki i pierwszaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Prezesowi OSP w Krzemienicy oraz Strażakom za wzbogacenie i umożliwienie dzieciom zdobycia wiedzy na temat pracy strażaka, miłe przyjęcie i otrzymane słodycze oraz odznaki „PRZYJACIELA OSP W KRZEMIENICY”.


Święto flagi 2017

„Czerwień to miłość, biel serce czyste,

piękne są nasze barwy ojczyste”.

Przedszkolaki wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Aby rozbudzić i utrwalić u dzieci poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli, przedszkolaki biorą udział w różnorodnych zajęciach nawiązujących do świąt państwowych.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przedszkolaki także uczciły barwy ojczyste - po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce,  dzieci wraz z opiekunami wyruszyły na pochód  wokół przedszkola z biało-czerwonymi flagami w rękach.  Później w postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. Było bardzo uroczyście.


Szkoła Muzyczna Yamaha 4

28 kwietnia 2017 r. odbył się w naszym przedszkolu ostatni w tym roku szkolnym koncert Szkoły Muzycznej YAMAHA. Gościem specjalnym był aktor grający na co dzień w Teatrze Maska – Pan Tomasz Kuliberda. W trakcie spotkania aktor zaprezentował dzieciom rekwizyty, którymi posługuje się podczas gry na scenie (np. pacynką mimiczną, kukiełką, marionetką). Przedszkolaki miały także okazję wcielenia się w rolę aktora, posługując się przy tym pacynką bądź kukiełką.

 

 

 


Spotkanie z Panem listonoszem

W środę 26 kwietnia, w naszym przedszkolu gościł pracownik Poczty Polskiej - Pan listonosz. Dzieci z grup „Krasnoludki” i „Jagódki”, w ramach realizacji tematów kompleksowych, zapoznały się już wcześniej z zasadami funkcjonowania poczty, jednak Pan listonosz w przystępny sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy – o tym, co sprawia mu radość, a co bywa trudne. Ewentualne trudności absolutnie nie zraziły przedszkolaków, bowiem na pytanie - Kto chciałby zostać listonoszem? - podniósł się w górę las rąk. Niewątpliwą atrakcją była doręczona przez Pana listonosza wielka koperta wypełniona... cukierkami. Tego nikt się nie spodziewał! Trzeba przyznać, że takie przesyłki chętnie odbieralibyśmy częściej.

 

      


Mały ratownik to ja - zajęcia z udzielania pierwszej pomocy

24 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia dla 5-6 latków z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadzili ratownicy medyczni, którzy opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek ratowników dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły „fantomy”, na których dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Oczywiście szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a sympatyczni ratownicy sprawili, że każdy przedszkolak chętnie brał udział w zajęciach. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i odznaki „Małego Ratownika”.


Przedszkolaki w „Ogniku”

Dnia 3 kwietnia dzieci ze starszych grup przedszkolnych wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, sprzętu jakim się posługują podczas akcji, a przede wszystkim pojazdów specjalnego przeznaczenia jakim są samochody strażackie. Strażacy przyjęli przedszkolaków ciepło i serdecznie. Opowiedzieli o swojej pracy, pokazali pojazdy. Ale najlepsze czekało na dzieci w sali ,,Ognik”. Dzieci poprzez ciekawą prezentację multimedialną i filmy edukacyjne utrwaliły sobie numery alarmowe i sytuacje w jakich należy ich używać, a następnie chętne dzieci mogły „przećwiczyć” zgłaszanie pożaru przez telefon – rozmawiając ze strażakiem. Dzieci poznały także podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i wzięły udział w ewakuacji jednego z pomieszczeń. Każdy przedszkolak otrzymał imienny certyfikat „Dzielnego Małego Strażaka” i słodki upominek.  Na koniec dzieci pięknie podziękowały strażakom za tak wspaniałe przyjęcie i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.


Teatrzyk w przedszkolu 4 

W dniu 30 marca nasze przedszkole po raz kolejny gościło aktorów z krakowskiego teatru „Skrzat” prezentującego sztukę „Siedem życzeń”.  Czarodziej  z gazetą zamienił poważne miasto w takie bajkowe – kolorowe, gdzie zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem, a przedmioty spełniają życzenia ludzi. W bajkowym mieście  swoje życzenia wymieniał: klown, zegarmistrz, jeż, duch sportowy, duch naukowy. Wspólnie z aktorami przedszkolaki mogły poćwiczyć utwierdzając się w przekonaniu, że  ruch to zdrowie. Gdy wiele ćwiczymy  jesteśmy zdrowsi, radośniejsi, lepiej się czujemy. Duch naukowca również jest potrzebny, bo gdyby nie nauka to nie bylibyśmy otoczeni nową technologią - robotami. Mali widzowie byli pod wrażeniem gry i zabawnych tekstów aktorów.  Mamy nadzieję, że zapamiętają przesłanie, iż warto i trzeba w życiu marzyć, bo marzenia naprawdę się spełniają.


Sadzimy wiosenne kwiaty

Ubiegły tydzień w naszym przedszkolu został poświęcony tematyce wiosennych kwiatów. Dzieci ze starszych grup przedszkolnych poznały nazwy wiosennych kwiatów, sposoby ich pielęgnacji, a następnie wraz z pomocą nauczycielek założyły hodowlę wiosennych kwiatów. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w prace ogrodnicze. Przedszkolaki dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin oraz nauczyły się sadzić cebulki kwiatów.  Teraz mali ogrodnicy codziennie obserwują i pielęgnują efekty swojej pracy.

 


Witamy wiosnę

Wiosną cała przyroda budzi się do życia zachęcając nas wszystkich do podziwiania jej piękna. W dniu 21 marca wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej w naszej szkole, żeby powitać wiosnę. W wiosenny nastrój wprawili nas uczniowie klasy 3a, którzy wesołym śpiewem, ciekawymi tańcami, barwnymi strojami i ciekawą inscenizacją pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Podczas uroczystości dzieci mogły jednocześnie wesoło się bawić i tańczyć jak również uczestniczyć w quizie przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Przedszkolaki miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wiosenne zadania, za co otrzymywały słodkie nagrody.  Uroczystego wiosennego nastroju dodawały stroje dzieci – w tym dniu dominującą barwą wśród przedszkolaków był kolor zielony. Po zabawie w sali, przedszkolaki barwnym korowodem wyruszyły na spacer w pobliżu przedszkola trzymając w rękach przygotowane wcześniej symbole wiosny. Głośnymi okrzykami i wesołym śpiewem dzieci pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę.


Pokazy fizyczne    

Dnia 16 marca 2017 roku w naszym przedszkolu odbyły się pokazy naukowe „Fizyka dla Smyka” przygotowane przez Akademię Nauki w Rzeszowie. Zajęcia te miały na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego ich świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Pod przewodnictwem Pani Oli, przeprowadzono kilkanaście bardzo ciekawych eksperymentów fizycznych. Asystentami pokazów były dzieci ze starszych grup przedszkolnych. Każda z grup osobno brała udział w 45 minutowym spotkaniu pt. „Powietrze”.  Dzieci dowiedziały się jakie są właściwości powietrza, poznały sposób w jaki balon rośnie w próżni, odkryły zależność pomiędzy ciśnieniem powietrza, a wodą, zobaczyły lewitację przedmiotów w strumieniu powietrza, latający balon, termometr miłości, dymiący wulkan, samozapłon i balonowy szaszłyk na deser. Młodzi uczestnicy bawili się na tych zajęciach znakomicie. „Fizyka dla Smyka” jest doskonałą pomocą dla dzieci w nauce i zrozumieniu przyrody, fizyki i geografii. 


Szkoła Muzyczna „Yamaha” 3

10 marca 2017 w naszym przedszkolu dzieci już po raz kolejny dzieci wzięły udział w audycji  Szkoły Muzycznej YAMAHA. Tym razem poznawały rodzinę instrumentów dętych blaszanych. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele instrumentów i usłyszeć brzmienie m.in. trąbki wentylowej, trąbki skrzydłowej, trąbki piccolo, kornetu, rogu myśliwskiego. Chętne dzieci mogły także wypróbować własnych sił w grze na niektórych instrumentach. Jak się okazało – nawet samo wydobycie dźwięku nie jest łatwe. Zajęcia muzyczne są dla dzieci okazją do kształtowania wrażliwości muzycznej, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 


W Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej

W związku z omawianą tematyką dzieci z grupy: „Biedronki” i „Wiewiórki”, wybrały się do Izby Pamięci Kobiety Wiejskiej w Krzemienicy. Przedszkolaki obejrzały znajdujące się tam eksponaty - obrazy, książki, zabawki, ubrania, meble, naczynia oraz sprzęt gospodarstwa domowego, którym posługiwały się kobiety w dawnych czasach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści pani Ewy Frączek i Heleny Wełnic - założycielek „małego muzeum”.

 

 


                 Spotkanie autorskie z Wojciechem Ulmanem

2 marca 2017 roku nasze przedszkole odwiedził pisarz i fotograf  Wojciech Ulman, autor książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci miały okazję posłuchać opowieści pisarza oraz pooglądać jego piękne fotografie, ponieważ jego drugą pasją jest fotografia. Pisarz zaprezentował tomiki swoich wierszy oraz przedstawił kilku bohaterów swoich książek. Autor przeplatał czytanie fragmentów swoich utworów  anegdotami ze swego życia oraz ciekawymi ćwiczeniami ruchowymi, w których dzieci chętnie brały udział. Przedszkolaki  zadawały pytania, z zainteresowaniem słuchały jego utworów, a w nagrodę za prawidłowe odpowiedzi dotyczące treści czytanych utworów otrzymały wybrane przez siebie książeczki autora z jego autografem.


Program edukacyjno - informacyjny Lekki tornister

Przygotowując się do nowego „zadania życiowego”, czyli podjęcia nauki w szkole, dzieci z grup: „Biedronki” i „Wiewiórki” wzięły udział w profilaktycznych zajęciach  programu edukacyjno – informacyjnego „Lekki tornister”. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się co i w jaki sposób należy pakować do plecaka, jak go nosić, aby nie nabawić się wad postawy, jaka powinna być jego wielkość. Dzieci rozwiązywały zadania w specjalnie przygotowanych kartach pracy, dzięki czemu mogły utrwalić sobie zdobyte wiadomości. Wspólna gimnastyka wzmacniająca mięśnie kręgosłupa dostarczyła dzieciom wiele radości.

A teraz - po plecaki – pierwsza klasa już niedługo!


Teatrzyk w przedszkolu 3

21 lutego w naszym przedszkolu teatr „Skrzat” z Krakowa przedstawił bajkę pt. „Zaczarowane źródełko”. Głównym bohaterem był Jacek, który wędrował po świecie w poszukiwaniu zaczarowanego źródełka. Woda z tego źródła miała niezwykłą moc, ponieważ gdy ktoś  się jej napił to był zdrowy do końca życia. Podczas wędrówki  Jacek przeżył ciekawe przygody spotykając na swojej drodze wiele niezwykłych postaci – wróżkę, duszka leśnego, czarownicę, leśnego zbója oraz nimfę. W wędrówce dzielnie pomagały mu także nasze przedszkolaki. I chociaż Jacek miał wiele przygód i kłopotów - jak to w bajkach bywa - dobro zwyciężyło. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przebieg przedstawienia, a na koniec  nagrodziły aktorów gromkimi oklaskami.

 


Walentynki u „Misiów”

14 luty był dla przedszkolaków z grupy „Misie” prawdziwym dniem miłości i przyjaźni. Przedszkolaki poznały tradycję związaną z walentynkami oraz patrona - św. Walentego. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się wielkim czerwonym sercem. Następnie dzieci otrzymały czerwone balony, które samodzielnie nadmuchały i wykorzystały do zabawy. Na koniec „Misie” wykonały „walentynkowe drzewko miłości” i wzięły udział w „serduszkowej” dyskotece. Walentynki w przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanych.


  Poznajemy zawód kucharza - Krasnoludki i Jagódki

 

W tym tygodniu w naszym przedszkolu dzieci z grup „Krasnoludki” i „Jagódki”  poznają różne zawody między innymi zawód kucharza. W ramach zajęć dydaktycznych dzieci poznały specyfikę pracy kucharza, strój roboczy oraz przedmioty niezbędne do jego pracy. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach. Na koniec dzieci miały okazję wcielić się w role kucharek i kucharzy i samodzielnie przygotować  i uformować ciasto. Z wielkim zaangażowaniem lepiły cudeńka - rogaliki, babeczki, chałki i bułeczki, z których były bardzo dumne.   

 

 


  Pokazy chemiczne           

8 lutego w naszej szkole odbyły się pokazy doświadczeń chemicznych dla starszych grup przedszkolnych oraz dla uczniów klas 1-6 Szkoły Podstawowej.  Student Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego pokazał dzieciom szereg fascynujących i niezwykłych doświadczeń chemicznych, podczas których, płyny zmieniały barwy, paliły się, wydobywał się z nich kolorowy dym. Głównym celem spotkania było rozbudzenie wyobraźni dziecięcej oraz zapoznanie z nowymi zjawiskami i pojęciami.  Uczestnicy „na własnej skórze” mogli poznać substancję podobną do krwi. Z dużym zainteresowaniem spotkał się także „czarodziejski obrazek” na którym początkowo nic nie było widać, a po zastosowaniu odpowiedniej substancji obrazek zmienił barwę. Wszyscy byli bardzo zafascynowani prezentowanymi doświadczeniami i z niecierpliwością oczekują na następne.            


           Zimowe zabawy  „Biedronek”

 

Korzystając z pięknej zimowej aury dzieci z grupy „Biedronek” wybrały się na boisko szkolne, by wspólnie ulepić bałwana. Wystarczy ciepłe ubranie, dobry humor i marchewka z kuchni. Kamyczki na guziki można znaleźć na dworze. Wspólne turlanie kul to świetna zabawa dla przedszkolaków. Po 20 minutach bałwan był już gotowy do pamiątkowego zdjęcia.

 


                          Zabawa karnawałowa

 

W dniu 14 stycznia 2017 roku odbyła się zabawa choinkowa dla przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Dzieci wesoło bawiły się na sali gimnastycznej przy dźwiękach znanych piosenek. Były pląsy, zabawy i tańce z rodzicami oraz słodki poczęstunek. Zabawa odbyła się w miłej atmosferze, a także dostarczyła przedszkolakom dużej porcji muzyki. Dzieci chętnie brały udział w wielu zabawach tanecznych, a także miały okazję zaprezentować piękne stroje karnawałowe.

 

 


               Przedszkolaki w MDK

Dnia 13 grudnia dzieci z naszego przedszkola z grup: Wiewiórki, Biedronki i Misie wraz z opiekunami uczestniczyły w spektaklu wystawionym przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt. ,,Lokomotywa Pana Tuwima”. Spektakl odbył się w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Była to wspaniała podróż po niezapomnianych wierszach naszego wielkiego poety. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży był wyjątkowy konduktor, który wraz z kilkoma spóźnionymi pasażerami odkrył przed publicznością skarbnicę żartu, dobrego humoru i … nauki. Po drodze widzowie spotkali pewną bardzo samodzielną Zosię, niezbyt mądrego Grzesia, marzyciela Dyzia, zdenerwowanego do granic możliwości pana Hilarego, spokojnego staruszka i jego rzepkę, zapominalskiego słonia Trąbalskiego, całe mnóstwo ptaków śpiewających w radiu oraz wiele innych postaci. Wszyscy świetnie się bawili. To była niezwykła, pełna humoru i wiedzy o świecie i ludziach lekcja poezji Juliana Tuwima.


Dzień Babci i Dziadzia

W zimowy miesiąc - styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadzia. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 12 i 13 stycznia  2017 r. odbyły się uroczyste spotkania,  które stały się tradycją w naszym przedszkolu. Licznie przybyli Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta podczas części artystycznej. Wesołe piosenki, wiersze, tańce oraz inscenizacja zostały nagrodzone dużymi brawami. Zadowolone twarze bliskich świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami. Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich drobnymi upominkami. Dopełnieniem uroczystych spotkań był słodki poczęstunek. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

GALERIA - GRUPY MŁODSZE

GALERIA - GRUPY STARSZE

FILMIKI


Przedszkolaki pieką i dekorują pierniki

Chociaż do Świąt jeszcze tydzień czasu „Krasnoludki”, „Jagódki” i „Misie” już myślą o świątecznych wypiekach. W poniedziałek 12 grudnia oraz w środę 14 grudnia dzieci wraz z opiekunami udały się do Szkolnej Biblioteki,  gdzie z uśmiechem czekała na nich Pani Renata Chrzan z przygotowanym wcześniej ciastem.  Dzieci dowiedziały się jakie produkty są niezbędne do wykonania ciasta, a następnie ochoczo zabrały się do pracy. Każdy miał możliwość wałkować ciasto oraz wykrawać ciasteczka przeróżnymi foremkami. Na blaszkach do pieczenia ciasta pojawiły się m. in.: gwiazdeczki, serduszka, choinki, księżyce, renifery, chatki, pajacyki które Pani Renata włożyła do piekarnika. Po kwadransie pierniczki były upieczone. W całym pomieszczeniu unosił się zapach przyprawy korzennej. Gotowe ciasteczka dzieci zabrały ze sobą do swoich sal, gdzie później dekorowały je wielobarwnym lukrem, kolorowymi posypkami, koralikami i wiórkami. Pierniczki pięknie wyglądały i pysznie smakowały.

 

GALERIA - PIECZENIE

GALERIA - DEKOROWANIE


                                                               Wizyta świętego Mikołaja                         

Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje święty Mikołaj. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę, którą prezentują przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola. Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Dzieci z grupy KRASNOLUDKI i JAGÓDKI jako pierwsze witały Mikołaja. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci z grup: MISIE, BIEDRONKI i WIEWIÓRKI. Święty Mikołaj obdarował także starszaków wieloma prezentami. A prezenty były wspaniałe i wywołały wiele uśmiechu na twarzach dzieci. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.  

GALERIA - GRUPY MŁODSZE

GALERIA - GRUPY STARSZE


                                        "Misie" w fabryce baniek

https://skrzemienica.edupage.org/text/?text=teachers/-41&subpage=3#gallery/5629 listopada dzieci z grupy „Misie” wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Baniek „ROMEX” w Rzeszowie.  Przedszkolaki mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają te delikatne cudeńka od samego początku. W pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone, iż robi się je ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem nagrzewania stawało się miękkie i gotowe do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Następnie dzieci zapoznały się z etapem „srebrzenia”, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów zdobienia. Potem udały się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie bombki malowane są ręcznie. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości i artyzmu. Po wyjściu z dekoratorni czekała je wizyta we wzorcowni i sklepie, gdzie obejrzały wzory bombek, które są produkowane w fabryce. Od ich barw i pięknych wzorów aż mieniło się w oczach. A na pamiątkę pobytu w tym zaczarowanym miejscu, każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wspaniałych wrażeń. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w  świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich własna bombka. 


           Dzień Misia i Yamaha w przedszkolu

Dzień 25 listopada w naszym przedszkolu obfitował w wiele atrakcji dla dzieci ze wszystkich grup. Pierwszą z nich był udział przedszkolaków w audycji szkoły muzycznej YAMAHA, której tematem były instrumenty dęte drewniane, czyli po prostu: „RODZINA FLETÓW”. A rodzina ta jest bardzo liczna! Dzieci poznały flet poprzeczny, flet poprzeczny z zagiętą główką, piccolo, sopranowy, altowy, tenorowy i basowy. Po tym fascynującym świecie instrumentów oprowadzał nas Pan Mateusz Płonka, natomiast pięknie na nich grała flecistka, Pani Urszula Zięba. W jej wykonaniu wysłuchaliśmy menueta Luigiego Boccheriniego, znaną wszystkim ludową meksykańską La Cucaracha oraz „Sofię” Alvaro Solera. Nasze przedszkolaki jak zwykle reagowały bardzo spontanicznie i świetnie się bawiły. Następnie dzieci uczestniczyły w obchodach związanych z DNIEM PLUSZOWEGO MISIA. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Prowadzone były różne zajęcia związane z pluszowymi misiami m.in. quiz, taniec z misiem, zabawy ruchowe z misiem. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne. Przedszkolaki poznały również historię Pluszowego Misia oraz różne bajki o misiach. Gościem specjalnym tego dnia była wesoła rodzinka misiów, która wspólnie bawiła się z dziećmi. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach i z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych pluszakach. Dzień Pluszowego Misia dostarczył przedszkolakom wiele uśmiechu oraz radości.


Teatrzyk w przedszkolu 2    

14 listopada nasze przedszkole kolejny raz odwiedził teatrzyk „Skrzat” z Krakowa. Tym razem dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Jak Marysia mała słonko złapać chciała”. Przedszkolaki wędrowały razem z Marysią w bajkowej scenerii w poszukiwaniu słoneczka, przeżywając różne przygody. Bardzo pomocne w wędrówce  okazały się siedmiomilowe buty podarowane Marysi  przez szewca oraz pomoc napotykanych przez nią postaci bajkowych. Dzieciom bardzo podobał się spektakl. Na koniec przedstawienia przedszkolaki nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Historia o tym „Jak Marysia mała słonko złapać chciała” pozwoliła nam uwierzyć, że nawet największe marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko z całych sił do nich dążymy.                  


Wizyta Pani Jesieni u maluszków

W naszym przedszkolu w grupiach: "Krasnoludki" i "Jagódki" na dobre zagościła Pani Jesień. Przyniosła ze sobą cały kosz darów: soczyste owoce, grzyby i kolorowe liście. Dzieci z Panią Jesienią wspaniale się bawiły i tańczyły. W podzięce wykonały dla niej bajecznie kolorowy, ciepły szal.

 

 

 


                                Wizyta księdza Biskupa Stanisława Jamrozka w przedszkolu

W dniu 3 listopada nasze przedszkole odwiedził ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Dzieci przywitały księdza Biskupa gorącym śpiewem oraz recytowanymi wierszami. W trakcie wizyty przedszkolaki mogły porozmawiać z księdzem Biskupem i wspólnie zaśpiewać zaproponowaną przez Niego piosenkę. Przedszkolaki w dowód wdzięczności podarowały  księdzu Biskupowi skromny upominek. Wizyta księdza Biskupa na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci.


                                    "Misie" w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej

Poznawanie historii swojego regionu i pielęgnowanie tradycji regionalnych naszych dziadków, a przede wszystkim rozbudzanie tożsamości narodowej swojej małej ojczyzny, to zadanie jakie jest realizowane w tym tygodniu w przedszkolu w grupie „Misie”. W dniu 3 listopada w ramach zajęć dzieci wraz z opiekunami spotkały się w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej z Panią Ewą Frączek oraz z Panią Heleną Wełnic. Tam miały okazję zobaczyć zgromadzone pamiątki i poznać tradycję regionu i naszej wioski. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć przedmiotów i narzędzi pracy, które były  wykorzystywane w codziennej pracy gospodyni wiejskiej oraz obejrzeć meble charakterystyczne dla izby wiejskiej: kredens, fotel, stół i krzesło. Dzieci bardzo zainteresowały się starą skrzynią, w której znajdowały się odświętne i zdobne stroje. Dzieci podziwiały także obrazy umieszczone na ścianach, namalowane przez rodzimego artystę Franciszka Frączka ,,Słońcesława”. Wiele radości przedszkolakom sprawiło także oglądanie kronik, gdzie mogły odnaleźć na zdjęciach swoich bliskich. Następnie dzieci zostały poczęstowane szyszkami,  przygotowanymi przez Panią Ewę i Panią Helenę. W zamian za to przedszkolaki podarowały Paniom skromny upominek. Na zakończenie zajęć, dzieci otrzymały ilustracje z charakterystycznymi strojami ludowymi, które pięknie pokolorowały. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewie Frączek i Pani Helenie Wełnic za zaangażowanie, poświęcony czas oraz za wyczerpujące przybliżenie dzieciom tradycji  naszych przodków.


                                     "Krasnoludki", "Jagódki" i "Misie" w Izbie Tradycji

W dniu 2 listopada dzieci z grup: „Krasnoludki”, „Jagódki” i „Misie” w ramach realizowanej tematyki brały udział w interesujących zajęciach prowadzonych przez Panią Grażynę Haładyj w szkolnej Izbie Tradycji. Zajęcia miały na celu zaszczepienie najmłodszym obywatelom naszej miejscowości miłość i przywiązanie do tego skrawka Polski, na którym się urodzili.  Dzieci miały okazję na własne oczy zobaczyć różne pamiątki i eksponaty wykorzystywane przez naszych przodków. Dowiedziały się jak wypiekano chleb,  jakich naczyń używali nasi przodkowie, jak wyglądało ich życie codzienne, czym się zajmowali i jak mieszkali. Bogactwo różnorodnych eksponatów wywoływało u dzieci bardzo duże zainteresowanie. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Haładyj za wielkie zaangażowanie, za poświęcony czas oraz za wyczerpujące przybliżenie dzieciom tradycji  Krzemienicy - naszej małej ojczyzny.

 


28 października przedszkolaki  kolejny już raz w tym roku odwiedziły szkolną bibliotekę wramach programu „Polubić czytanie”. W trakcie dzisiejszego spotkania czytaliśmy książkę Barbary Gawryluk pt. „Kaktus dobry pies”. Dzieciom bardzo podobała się opowieść o losach psa przygarniętego ze schroniska, chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Na zakończenie dzieci otrzymały obrazek do pokolorowania.

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spotkanie przedszkolaków z policjantem

19 października wszystkie grupy w naszym przedszkolu odwiedził Pan Policjant, który wygłosił pogadankę dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu można powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie?…. Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z Panem Policjantem. Dzieci udowodniły także, że  wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Pan Policjant chętnie opowiedział przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i bez zapiętych pasów.  Serdecznie dziękujemy Panu  Policjantowi za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.


                                                       Teatrzyk w przedszkolu 1

17 października mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu aktorów krakowskiego Teatru „Skrzat”, którzy zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt. „Dokąd poszło zdrowie?”. Przedszkolaki poznały i utrwaliły sobie sposoby  dbania o zdrowie. Poznały wesołego smoka, pieska który za dużo zjadł ciasteczek, zbója, co bał się zastrzyków oraz kibica, który zbyt wiele czasu spędzał przy komputerze. Po przedstawieniu dzieci obiecały, że będą dbać o swoje zdrowie i higienę osobistą. Będą również pamiętać o zdrowym odżywianiu, spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, uprawianiu sportu. Dzieci wspaniale się bawiły, podpowiadając aktorom co należy robić, aby nie zachorować.

 


                                                      Owocowy dzień u "Biedronek"

 

Grupa Biedronek wykorzystując dary jesieni w postaci owoców przygotowała sałatkę owocową. Wszystkie dzieci kroiły owoce w kosteczkę oraz mieszały je ze zdrowym jogurtem.  Przygotowaną „bombą witaminową” podzieliły się z grupą Misiów i Wiewiórek. Wszystkim bardzo smakowało.  Po wspólnej degustacji, mając na uwadze, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” wszyscy zaczęli się ruszać w  we wspólnym tańcu. W końcu WITAMINY + RUCH = ZDROWIE!

 

 


 

 

Jesienne dary z sadu i ogrodu - "Marchewkowy dzień" u "Wiewiórek" -

GALERIA FOTOGRAFII

 

 

 


Szkoła Muzyczna "Yamaha" 1

7 października 2016 roku odwiedziła naszą placówkę Szkoła Muzyczna „YAMAHA”. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej mieli okazję poznać tańce irlandzkie:

 • taniec miękki: – Reel, Slip Jig,
 • taniec twardy – Step Irlandzki: Hornpipe, Heay Jig.

Dzieci oglądały tańce w wykonaniu pani Magdy. Poznały także historię tańców i charakterystyczne stroje. Na koniec ochotnicy razem z prowadzącymi wykonali wspólnie taniec irlandzki.

 


"Wiewiórki", "Biedronki" i "Misie" w stadninie

Dnia 3 października dzieci z grupy WIEWIÓRKI i 6 października dzieci z grup: MISIE i BIEDRONKI wraz z rodzicami i opiekunami z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową do stadniny koni „Zaścianek nad Wisłokiem”. Na początku dzieci wraz z paniami udały się na zwiedzanie zagrody i stajni, gdzie dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o koniach i o samej stadninie. Chętne dzieci pomagały w przygotowaniu konia do jazdy: czyściły go i głaskały. Główną atrakcją była przejażdżka konna, oraz tor przeszkód przygotowany dla dzieci. Na koniec wszystkie przedszkolaki zostały pasowane na wspaniałych jeźdźców. Po wielu wrażeniach przyszła pora na smaczny poczęstunek. To była bardzo przyjemna wycieczka, wdrażająca dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz dostarczająca wszystkim wiele radości i niezapomnianych chwil.

GALERIA - WIEWIÓRKI

GALERIA - MISIE I BIEDRONKI


Pyszna i zdrowa sałatka owocowa - "Misie"

W czwartek 29 września było w naszym przedszkolu przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z grupy „Misie” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, winogrona, ananas, arbuz, awokado oraz maliny. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dzieci dokładnie umyły ręce, potem ubrały fartuszki, w których wyglądały jak prawdziwe kuchciki, a następnie posegregowały umyte wcześniej owoce.  Każdy dostał nożyk i tak przystąpił do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Po zakończeniu pracy dzieci ze smakiem zjadły samodzielnie przygotowaną sałatkę.  Zrobienie sałatki dało przedszkolakom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

 


Wycieczka przedszkolaków do Biblioteki Publicznej w Krzemienicy

Na przełomie ostatniego tygodnia  dzieci z grup starszych naszego przedszkola, wzięły udział w wycieczce do Biblioteki Publicznej w Krzemienicy. Celem było upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych. Podczas swojej wizyty maluchy dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka i jak miło można spędzać w niej czas, jak należy obchodzić się z książką, jak trzeba zachowywać się w bibliotece oraz dlaczego warto czytać i oglądać bajki . Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego z ciekawością zaglądały w miejsca, gdzie zgromadzonych jest tak wiele książek. Następnie dzieci poznały japoński teatrzyk Kamishibai. Obejrzały i wysłuchały z wielkim zaciekawieniem historyjkę pt. „Szukając Marudka” autorstwa Kumiko Yamamoto.

 


Testujemy boisko sportowe

Korzystając z pięknej pogody przedszkolaki wybrały się na spacer na nowe boisko szkolne.  Szybko zadomowiły się na nowym obiekcie. Bardzo im się tam podobało. Mogły biegać do woli, strzelać bramki oraz boksować obite gąbką słupy podtrzymujące siatkę. Na koniec wszystkie grupy pozowały do zdjęcia.  Na pewno często będziemy chodzić tam na spacery. W końcu ruch to zdrowie!

 

 

 


1 września 2016 opieką przedszkolną zostało objętych 109 dzieci. Zajęcia opiekuńczo - wychowawcze są prowadzone w 5 grupach. 

 • Grupa 1 – KRASNOLUDKI
 • Grupa 2 - JAGÓDKI
 • Grupa 3 – MISIE (na górze)
 • Grupa 4 – WIEWIÓRKI (na górze)
 • Grupa 5 – BIEDRONKI (na górze)

 

 

Kontakt

 • Zespół Szkół w Krzemienicy
  Krzemienica 631,
  37-127 Krzemienica
 • 17 224 73 70,
  17 771 58 33 - przedszkole, intendentka

Ochrona danych osobowych

1. Administratorem  danych osobowych przetwarzanych w Zespole Szkół w Krzemienicy jest Dyrektor ZS w Krzemienicy.
Adres placówki: : 37-127 Krzemienica 631

2. Wyznaczono Inspektora Ochrony Danych, z którym można się kontaktować w sprawach ochrony Pani/Pana danych osobowych pod adresem poczty elektronicznej: iodo@cuwczarna.pl lub pisemnie na adres Administratora.
3. Administrator przetwarza dane osobowe w celu wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Zespole Szkół w Krzemienicy tzn. dane będą przetwarzane na podstawie przepisów prawa, a w pozostałych przypadkach -na podstawie zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody albo w związku z zawartą umową.
4. W związku z przetwarzaniem danych w celach, o których mowa w pkt. 3 odbiorcami  danych osobowych mogą być:
a) organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie
i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa,

b) inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Zespołem Szkół w Krzemienicy przetwarzają dane osobowe, dla których Administratorem jest Dyrektor ZS w Krzemienicy.
5. Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt. 3, a po tym czasie przez okres oraz
w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.

6. Posiada Pani/Pan prawo do dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich: sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz prawo
do przenoszenia danych, a także prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

7. W przypadku, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art.6 ust. 1 lit. a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.
8. W sytuacji, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą, podanie przez Panią/Pana danych osobowych ma charakter dobrowolny.
9. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe w sytuacji, gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa.
10. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu w ZS w Krzemienicy Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.
11. Pani/Pana dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również profilowane.