Nawigacja

Kontakt

 • Zespół Szkół w Krzemienicy
  Krzemienica 631,
  37-127 Krzemienica
 • 17 224 73 70,
  17 771 58 33 - przedszkole
Wydarzenia bieżące Dzień w przedszkolu Organizacja przedszkola Opłaty Galeria

 

Wydarzenia bieżące

 


Szkoła Muzyczna YAMAHA 2

 

20 grudnia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w audycji muzycznej prowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Tym razem Pan Mateusz oraz pani Gabriela zaprezentowali grupę instrumentów smyczkowych: skrzypce małe, skrzypce duże, altówkę oraz skrzypce elektryczne. Pan Mateusz szczegółowo opisał budowę skrzypiec. Dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek, otóż skrzypce mają duszę, a smyczek wykonany jest z włosów końskiego ogona. Pani Gabrysia w wirtuozerski sposób zaprezentowała fragment musicalu „Skrzypek na dachu”. Chętne przedszkolaki miały możliwość spróbowania nauki gry na tych instrumentach. Całe spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze. Dzieci wspaniale reagowały, śpiewały, klaskały i świetnie się bawiły.


„6 grudnia jak dobrze wiecie - Święty Mikołaj chodzi po świecie” - Mikołajki w przedszkolu

 

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Tego dnia nasze przedszkolaki wyglądały jak małe elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo – po prostu ,,mikołajkowo”. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja! To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował wszystkie dzieci prezentami zakupionymi przez Rade Rodziców. Dla naszego gościa mieliśmy również prezent – kolorowe laurki wykonane przez dzieci.  Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami.  Dzieci z ogromną radością zaprosiły Świętego Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

 


Wycieczka do sali zabaw „Fantazja”

 

W poniedziałek  4 grudnia  dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych radośnie spędziły czas w sali zabaw „Fantazja” w Rzeszowie. Podczas dwugodzinnego pobytu,  nasze dzieci przeniosły się do baśniowego świata księżniczek i rycerzy, przyjaznych smoków i pięknych zamków. Największą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. W specjalnej strefie malucha przedszkolaki mogły korzystać z bogato wyposażonej kuchni, stanowiska dla małych majsterkowiczów, klocków, interaktywnych zabawek, mat i bujaków. Każdy znalazł coś dla siebie. Dużą niespodzianka była wizyta specjalnego gościa- Mikołaja, który przyniósł dla każdego dziecka słodki upominek. Tego dnia uśmiech nie znikał z twarzy dzieci nawet na chwilę.

 


Dziś w przedszkolu gwar i wrzawa, bo z misiem będzie zabawa - Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

27 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od prezentacji przyniesionych pluszaków. Po śniadaniu przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz smaczny misiowy tort. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy ze swoim pluszakiem.


Warsztaty z Pierwszej Pomocy

 

/photos/?photo=teachers/-41&gallery=106W piątek 24 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierownictwem wykwalifikowanego ratownika medycznego.  Akcję wsparła AVIVA. Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, utraty przytomności, zranień, krwotoków,  zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na misiu Zdzisiu. Dzieci pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Spotkanie miało na celu kształtowanie u przedszkolaków prawidłowych postaw, a także zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych podczas nieszczęśliwych zdarzeń, wypadków.

 


„Pan Listonosz listy nosi, dla Adasia i dla Tosi” – spotkanie z panem Listonoszem

 

/photos/?photo=teachers/-41&gallery=105Dnia 22 listopada z wizytą do naszego przedszkola przybył pan Listonosz. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom wiedzy o pracy Listonosza i innych pracowników poczty, poznanie drogi listu od nadawcy do odbiorcy, budzenie szacunku dla pracy pracowników Poczty Polskiej oraz zwrócenie uwagi na charakterystyczny ubiór Listonosza. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały o pracy jaką wykonuje Listonosz, zadawały wiele pytań. W trakcie zajęć dowiedziały się co należy zrobić, aby wysłać  list lub paczkę. W jaki sposób zaadresować kopertę, aby trafiła do adresata. Poznały takie pojęcia jak: priorytet, przekaz, list polecony. Dzieci miały także zajęcia praktyczne – wysyłały listy do świętego Mikołaja. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. W dobie sms-ów i e-mail często nie odwiedzamy takich instytucji jak poczta, więc dzieci nie zawsze mają możliwość obserwowania poczty i jej pracowników.


Teatrzyk - 1

26 października nasze przedszkole odwiedził teatrzyk Skrzat z Krakowa, z którym współpracujemy od wielu już lat. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Okruszka”. Przedszkolaki z przejęciem przeżywały perypetie Okruszka, który miał za zadanie uratować krainę baśni przed złym czarnoksiężnikiem. Postacie ze znanych bajek takie jak: Czerwony Kapturek, Kot w butach, Jaś i Małgosia uczyły dzieci właściwego postępowania i odróżniania dobra od zła. Przedstawienie podobało się i młodszym i starszym przedszkolakom, o czym świadczyły żywe reakcje dzieci, a także gorące oklaski, zarówno w trakcie jak i na zakończenie przedstawienia.

 

 


Święto Niepodległości

W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci  uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznały krótki rys historyczny dotyczący Święta Niepodległości. Nie zabrakło zabawy przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”.  Dzieci  utrwaliły sobie wiadomości na temat symboli narodowych, zabytków charakterystycznych dla wybranych miast, wydarzeń  historycznych naszej ojczyzny. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  Przedszkolaki wykonały na tę uroczystość kwiaty w barwach ojczystych, z którymi później wraz z wychowawcami przeszły ulicami naszej miejscowości. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.


Szkoła Muzyczna YAMAHA

8 listopada w naszym przedszkolu odbyła się audycja Szkoły Muzycznej YAMAHA. Prowadzący oraz zaproszony muzyk pan Wojciech Jedliński w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentowali instrumenty strunowe szarpane, takie jak: ukulele, banjo, gitarę akustyczną, klasyczną. Ciekawostką była składana gitara SILENT. Za sprawą interesującej oprawy muzycznej mogliśmy przenieść się w odległe rejony świata – na Hawaje, a także do rozbrzmiewającej flamenco Hiszpanii. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tym spotkaniu, a uśmiech na ich twarzach odzwierciedlał dobry humor i wspaniałą zabawę. Dziękujemy serdecznie przedstawicielom Szkoły Muzycznej YAMAHA i z niecierpliwością czekamy na kolejną porcję dobrej zabawy w grudniu. 


W szkolnej izbie tradycji

W poprzednim tygodniu przedszkolaki z grup:  Misie i Wiewiórki podczas zajęć dydaktycznych dowiedziały się, jak zmienił się świat przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dzieci poznały dawne zawody, różnice między życiem na wsi, a w mieście, czym oświetlano i ogrzewano domy, jakich sprzętów używano oraz jak ludzie dawniej się ubierali. Uwieńczeniem całego cyklu zajęć była wizyta w szkolnej izbie tradycji – 7 listopada, gdzie dzieci miały okazję posłuchać o dawnych czasach, dotknąć przedmiotów używanych w dawnych czasach. Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Haładyj, która podzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą, pięknie opowiedziała o życiu na wsi i przybliżyła nam historię naszego regionu.

 


Zabawy z animatorem

 

6 listopada po zdjęciach indywidualnych i grupowych, wszystkie dzieci wzięły udział w zabawach prowadzonych przez animatora czasu wolnego.  Przedszkolaki wybrały się w podróż po różnych miastach Polski, poznając ich charakterystyczne elementy. Były tańce, piosenki, wierszyki i opowiadania, a także zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieciom bardzo podobały się zabawy i chętnie brały w nich udział.


Mobilna Filharmonia 1

W poniedziałek 16 października do naszego przedszkola zawitali muzycy z Mobilnej Filharmonii z programem "W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży!". Zabrali nas w muzyczną podróż m.in. do Indii, Korei Południowej, Rosji, USA, Meksyku. Tym razem w roli głównej - zaklinacz deszczu, djembe'a, flety, skrzypce, akordeon, ukulele i gitara. Najodważniejsi mogli spróbować gry na ukulele, a chętnych nie brakowało! Dzieciom bardzo się podobało!

 

 


Spotkanie przedszkolaków z Policjantami

W piątek 29 września zaprosiliśmy do naszego przedszkola Panią Policjantkę i Pana Policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Dzieci dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest praca policjanta, jakie są zasady uczestnictwa w ruchu drogowym oraz o różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą zagrażać małemu dziecku. Przedszkolaki mogły też zobaczyć, jak wygląda strój policjanta, w tym policyjna czapka i kajdanki. Była to bardzo pouczająca lekcja o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci!

 


Pyszna i zdrowa sałatka owocowa - "Krasnoludki" i "Jagódki"

Nadeszła jesień - sezon na pyszne owoce z sadu trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego w środę dzieci  z grupy: „Krasnoludki” i „Jagódki” przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Po przygotowaniach: umyciu owoców i rąk, każdy przystąpił do krojenia owoców w kosteczkę, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiadomo, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że dzieci same ją przyrządziły?

 

 


Marchewkowy dzień u "Misiów"

26 września dzieci z grupy „Misie” obchodziły „Dzień Marchewki”. Ten dzień był pomarańczowym dniem, a główną rolę odgrywała marchewka. Najpierw  dzieci  poznały  właściwości marchewki  - dlaczego należy ją jeść? jakie zawiera witaminy? jak działa na nasze zdrowie? co to jest karoten? Potem były marchewkowe zagadki,  konkursy i zawody. Dzieci w pomarańczowych ubrankach wykonały swoje marchewki. Na koniec jadły marchewkę i piły marchewkowy sok. Było dużo śmiechu, ale chyba właśnie o to chodziło, aby ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy, marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.


      W sali zabaw "Fantazja"

„To był najlepszy dzień w moim życiu” tak wypowiadały się dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Jagódki” po wycieczce do „Fantazji”.

Głównym celem wycieczki była integracja grup wiekowych. Dzieci w miłej i przyjaznej atmosferze spędziły czas bawiąc się w basenach z piłkami, chodząc po zawiłych przejściach. Dużo wrażeń dostarczyły zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach oraz dziecięce pojazdy. Z zachwytem uczestniczyły w zabawie w kąciku lalek, skrzatów, zwierzątek wykonanych z materiału. Wszystkie dzieci  bawiły się doskonale, w pełni korzystając ze wszystkich atrakcji. Wycieczka wszystkim uczestnikom sprawiła wiele radości. Okazała się wspaniałą frajdą i niezapomnianym przeżyciem. Bardzo mile wspominamy ten dzień. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


Dzień Dziecka

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.
Janusz Korczak

 

Jak co roku 1 czerwca dzieci w naszym przedszkolu obchodziły swoje święto, czyli Dzień Dziecka. W tym dniu słońce świeciło nad naszym przedszkolem dla wszystkich dzieci a dzień obfitował w wiele ciekawych zdarzeń na przedszkolnym placu zabaw - odbyły się liczne quizy, gry, konkursy,  zabawy muzyczno – taneczne, oraz zawody zręcznościowo – sportowe. Jak przystało na Dzień Dziecka - nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Wszystkie dzieci w tym dniu były radosne i szczęśliwe.

 


Przedszkolada

W dniach 27 maja – 4 czerwca w Łańcucie w budynku PTTK  każdego dnia miały miejsce konkursy zorganizowane przez MDK w Łańcucie w ramach XXXVIII Przedszkolady. Nasze przedszkole reprezentowali:

Konkurs taneczny:

 • Kornelia Skawina, Anna Bereś, Wiktoria Kara, Zuzanna Zossel, Milena Pragacz, Anna Sergiew, Nikola Pakosz,
 • Estera Blajer, Roksana Rupar, Julia Bieniasz, Amelia Fajgier, Martyna Rozperska, Patrycja Kruczek, Nikola Chorzępa,
 • Oliwia Lew, Wiktoria Bielecka, Małgorzata Dubiel, Kamila Lęcznar, Sebastian Rembisz, Mateusz Hodor, Kamil Łątka, Bartłomiej Wiśniewski.

 

Konkurs piosenki:

 • Maja Mołoń,
 • Julia Bieniasz (III miejsce).

 

Konkurs plastyczny:

 • Roksana Rupar,
 • Ksawery Rejman,
 • Małgorzata Dubiel (wyróżnienie)

 

Dzieci pięknie prezentowały się w każdym z konkursów. Szczególny podziw wśród publiczności i jury wzbudziły piękne, kolorowe stroje. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, wsparcie i pomoc.


Park Rozrywki - Zawada

23 maja korzystając ze słonecznej pogody, przedszkolaki z grupy: „Misie”, „Wiewiórki” i „Biedronki” pojechały na wycieczkę autokarową do Parku Rozrywki „Zawada” koło Tarnowa. Czekały tam na nich różne atrakcje: euro bungee, trampolina, plac zabaw, wiklinowy labirynt, park linowy, zjeżdżalnia do basenu z kulkami, jazda samochodami, domki na drzewie, dmuchaniec, mini golf. Dzieci korzystały ze wszystkich sprzętów pod okiem opiekunów wycieczki oraz opiekunów z parku. Przedszkolaki brały także udział w „pirackiej integracji” opartej na animacjach prowadzonych przez profesjonalnych animatorów. Dzieci miały okazję przebrać się za piratów i wziąć udział w „poszukiwaniach pirackiego skarbu”. Na koniec każdy z uczestników otrzymał poczęstunek: rogalika i soczek. Zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń powróciły do przedszkola.


W Zagrodzie Garncarskiej

Dnia 17 maja dzieci z grupy 3-4 – latków - „ Krasnoludki” i „ Jagódki” uczestniczyły w wycieczce do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Dzieci zwiedziły budynki pochodzące z XIX wieku oraz sprzęty niezbędne w każdym gospodarstwie, wzbogaciły swoje słownictwo o takie wyrazy jak: tara, maśniczka, żarna, klepisko, kierat, lampa naftowa itp. Z wielkim zaciekawieniem słuchały opowiadania pana przewodnika o życiu ludzi w dawnych czasach. Największe zainteresowanie u dzieci wzbudził piec do wypalania naczyń, dzieci mogły wejść do środka i zobaczyć jak wygląda od wewnątrz. „ Mali garncarze” pod okiem fachowców uczyli się toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie. Powstałe wytwory z gliny dzieci przywiozły do przedszkola i zabrały do domu.

 


I miejsce i dwa wyrożnienia w Gminnym Konkursie Recytatorskim

10 maja w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Czarnej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze dla dzieci” – Maria Konopnicka, organizowany przez Publiczne Przedszkole w Czarnej (nr 1) oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Czarnej. Konkurs przeznaczony był dla dzieci w dwóch grupach wiekowych z przedszkoli i z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Czarna. Celem konkursu było ukazanie piękna poezja Marii Konopnickiej, rozwijanie zainteresowań twórczością wybitnej poetki, rozwijanie zdolności i doskonalenie umiejętności recytatorskich.  Nasze przedszkole w kategorii trzylatków i czterolatków reprezentowali:

 • Wiktoria Kara wiersz pt. „Niezapominajki”,
 • Karol Parys wiersz pt. „Stefek Burczymucha”

W kategorii pięciolatków i sześciolatków nasze przedszkole reprezentował:

 • Maciej Parys wiersz pt. „Bocian”

Komisja dokonała oceny występów dzieci biorąc pod uwagę dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie, kontakt ze słuchaczem oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z dość trudnym tematem tegorocznego konkursu, wspaniale deklamowali swoje wiersze. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Ostatecznie laureatem konkursu w kategorii trzylatków i czterolatków jednogłośnie wyłonionym przez jury został Karol Parys,  który oczarował wszystkich swoim występem. Wiktoria Kara oraz Maciej Parys, za piękną deklamację otrzymali wyróżnienie. Przedszkolaki w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów!


    Przedszkolaki w Publicznej Bibliotece w Krzemienicy

11 maja dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wraz z opiekunami w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom, kolejny raz w tym roku szkolnym udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Krzemienicy. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dlatego dzieci po raz kolejny miały okazję zobaczyć japoński teatrzyk Kamishibai. Obejrzały i wysłuchały z wielkim zaciekawieniem historyjkę pt. „Mój przyjaciel Kemushi”. Następnie dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci tam, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci. 


Teatrzyk w przedszkolu 5

We wtorek 9 maja nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Bazyl z przedstawieniem pt. Bieszczadzkie bajanie”. Była to ludowa baśń, łemkowska historia, która na chwilę przeniosła nas do dawno zapomnianego świata bieszczadzkich osadników. Aktorzy pokazali dzieciom życie, tradycje i obyczaje słowiańskiego ludu. Barwne ludowe stroje i malownicza scenografia bieszczadzkiej wsi wzbudziły wielki podziw. W przedstawienie wplecione zostały ludowe pieśni, które jeszcze bardziej przybliżyły dzieciom magiczny klimat tamtych czasów. Przedszkolakom bardzo podobała się opowieść o Ewie, która miała niedobre serce, nikogo nie szanowała, nie chciało jej się pracować, zaś jedynym jej marzeniem było beztroskie życie, ładne stroje i taniec przy cygańskiej muzyce. Jak można się domyślać, czekał ją zły koniec – została żoną diabła. Dzieci świetnie uchwyciły sedno i przekaz tej bajki – w życiu najważniejsza jest dobroć, uczynność, miłość i pracowitość – to te właśnie cechy powinny kierować nami w codziennym życiu.   


Mobilna Filharmonia

8 maja już ostatni raz w tym roku szkolnym gościliśmy muzyków Mobilnej Filharmonii. Temat muzycznej lekcji brzmiał: „Zagadkowe dźwięki bajkowej i filmowej piosenki”. Muzycy zagrali piękne utwory znanych przedszkolakom bajek. Usłyszeliśmy melodie z Gumisiów, Pszczółki Mai, Shreka, Smerfów, Maszy i Niedźwiedzia oraz Krainy Lodu. Dodatkowo dzieci mogły oglądać muzyków w bajkowych przebraniach. Na zakończenie muzycznego spotkania przedszkolaki poznały budowę ksylofonu i mogły również popróbować swoich sił w grze na tym niezwykłym instrumencie.

      

 


Dzień Strażaka - wycieczka do OSP w Krzemienicy

W czwartek 4 maja, w związku z obchodami Dnia Strażaka, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz uczniowie klasy pierwszej wybrały się na wycieczkę do OSP w Krzemienicy. Kiedy dotarły na miejsce zostały powitane przez strażaków ubranych w mundury strażackie. Dzieci mogły nie tylko z bliska obejrzeć wóz strażacki, ale chwilę w nim posiedzieć. Wysłuchały pogadanek strażaków o ich trudnej i niebezpiecznej pracy. Dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, i to, iż strażacy nie tylko gaszą pożary, ale służą pomocą ludziom w różnych sytuacjach (wypadki, klęski żywiołowe, ratowanie zwierząt itp.). Obejrzały prawie całe wyposażenie wozów, niezbędne w pracy wykonywanej przez strażaków np. topór, węże, sprzęt medyczny, zobaczyły również próbę wodną. Dużo emocji wzbudziło włączenie głośnych sygnałów z wozów strażackich. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się  jak groźny jest ogień i jak go unikać. Z wycieczki przedszkolaki i pierwszaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Prezesowi OSP w Krzemienicy oraz Strażakom za wzbogacenie i umożliwienie dzieciom zdobycia wiedzy na temat pracy strażaka, miłe przyjęcie i otrzymane słodycze oraz odznaki „PRZYJACIELA OSP W KRZEMIENICY”.


Święto flagi 2017

„Czerwień to miłość, biel serce czyste,

piękne są nasze barwy ojczyste”.

Przedszkolaki wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Aby rozbudzić i utrwalić u dzieci poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli, przedszkolaki biorą udział w różnorodnych zajęciach nawiązujących do świąt państwowych.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przedszkolaki także uczciły barwy ojczyste - po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce,  dzieci wraz z opiekunami wyruszyły na pochód  wokół przedszkola z biało-czerwonymi flagami w rękach.  Później w postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. Było bardzo uroczyście.


Szkoła Muzyczna Yamaha 4

28 kwietnia 2017 r. odbył się w naszym przedszkolu ostatni w tym roku szkolnym koncert Szkoły Muzycznej YAMAHA. Gościem specjalnym był aktor grający na co dzień w Teatrze Maska – Pan Tomasz Kuliberda. W trakcie spotkania aktor zaprezentował dzieciom rekwizyty, którymi posługuje się podczas gry na scenie (np. pacynką mimiczną, kukiełką, marionetką). Przedszkolaki miały także okazję wcielenia się w rolę aktora, posługując się przy tym pacynką bądź kukiełką.

 

 

 


Spotkanie z Panem listonoszem

W środę 26 kwietnia, w naszym przedszkolu gościł pracownik Poczty Polskiej - Pan listonosz. Dzieci z grup „Krasnoludki” i „Jagódki”, w ramach realizacji tematów kompleksowych, zapoznały się już wcześniej z zasadami funkcjonowania poczty, jednak Pan listonosz w przystępny sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy – o tym, co sprawia mu radość, a co bywa trudne. Ewentualne trudności absolutnie nie zraziły przedszkolaków, bowiem na pytanie - Kto chciałby zostać listonoszem? - podniósł się w górę las rąk. Niewątpliwą atrakcją była doręczona przez Pana listonosza wielka koperta wypełniona... cukierkami. Tego nikt się nie spodziewał! Trzeba przyznać, że takie przesyłki chętnie odbieralibyśmy częściej.

 

      


Mały ratownik to ja - zajęcia z udzielania pierwszej pomocy

24 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia dla 5-6 latków z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadzili ratownicy medyczni, którzy opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek ratowników dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły „fantomy”, na których dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Oczywiście szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a sympatyczni ratownicy sprawili, że każdy przedszkolak chętnie brał udział w zajęciach. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i odznaki „Małego Ratownika”.


Przedszkolaki w „Ogniku”

Dnia 3 kwietnia dzieci ze starszych grup przedszkolnych wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, sprzętu jakim się posługują podczas akcji, a przede wszystkim pojazdów specjalnego przeznaczenia jakim są samochody strażackie. Strażacy przyjęli przedszkolaków ciepło i serdecznie. Opowiedzieli o swojej pracy, pokazali pojazdy. Ale najlepsze czekało na dzieci w sali ,,Ognik”. Dzieci poprzez ciekawą prezentację multimedialną i filmy edukacyjne utrwaliły sobie numery alarmowe i sytuacje w jakich należy ich używać, a następnie chętne dzieci mogły „przećwiczyć” zgłaszanie pożaru przez telefon – rozmawiając ze strażakiem. Dzieci poznały także podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i wzięły udział w ewakuacji jednego z pomieszczeń. Każdy przedszkolak otrzymał imienny certyfikat „Dzielnego Małego Strażaka” i słodki upominek.  Na koniec dzieci pięknie podziękowały strażakom za tak wspaniałe przyjęcie i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.


Teatrzyk w przedszkolu 4 

W dniu 30 marca nasze przedszkole po raz kolejny gościło aktorów z krakowskiego teatru „Skrzat” prezentującego sztukę „Siedem życzeń”.  Czarodziej  z gazetą zamienił poważne miasto w takie bajkowe – kolorowe, gdzie zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem, a przedmioty spełniają życzenia ludzi. W bajkowym mieście  swoje życzenia wymieniał: klown, zegarmistrz, jeż, duch sportowy, duch naukowy. Wspólnie z aktorami przedszkolaki mogły poćwiczyć utwierdzając się w przekonaniu, że  ruch to zdrowie. Gdy wiele ćwiczymy  jesteśmy zdrowsi, radośniejsi, lepiej się czujemy. Duch naukowca również jest potrzebny, bo gdyby nie nauka to nie bylibyśmy otoczeni nową technologią - robotami. Mali widzowie byli pod wrażeniem gry i zabawnych tekstów aktorów.  Mamy nadzieję, że zapamiętają przesłanie, iż warto i trzeba w życiu marzyć, bo marzenia naprawdę się spełniają.


Sadzimy wiosenne kwiaty

Ubiegły tydzień w naszym przedszkolu został poświęcony tematyce wiosennych kwiatów. Dzieci ze starszych grup przedszkolnych poznały nazwy wiosennych kwiatów, sposoby ich pielęgnacji, a następnie wraz z pomocą nauczycielek założyły hodowlę wiosennych kwiatów. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w prace ogrodnicze. Przedszkolaki dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin oraz nauczyły się sadzić cebulki kwiatów.  Teraz mali ogrodnicy codziennie obserwują i pielęgnują efekty swojej pracy.

 


Witamy wiosnę

Wiosną cała przyroda budzi się do życia zachęcając nas wszystkich do podziwiania jej piękna. W dniu 21 marca wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej w naszej szkole, żeby powitać wiosnę. W wiosenny nastrój wprawili nas uczniowie klasy 3a, którzy wesołym śpiewem, ciekawymi tańcami, barwnymi strojami i ciekawą inscenizacją pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Podczas uroczystości dzieci mogły jednocześnie wesoło się bawić i tańczyć jak również uczestniczyć w quizie przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Przedszkolaki miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wiosenne zadania, za co otrzymywały słodkie nagrody.  Uroczystego wiosennego nastroju dodawały stroje dzieci – w tym dniu dominującą barwą wśród przedszkolaków był kolor zielony. Po zabawie w sali, przedszkolaki barwnym korowodem wyruszyły na spacer w pobliżu przedszkola trzymając w rękach przygotowane wcześniej symbole wiosny. Głośnymi okrzykami i wesołym śpiewem dzieci pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę.


Pokazy fizyczne    

Dnia 16 marca 2017 roku w naszym przedszkolu odbyły się pokazy naukowe „Fizyka dla Smyka” przygotowane przez Akademię Nauki w Rzeszowie. Zajęcia te miały na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego ich świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Pod przewodnictwem Pani Oli, przeprowadzono kilkanaście bardzo ciekawych eksperymentów fizycznych. Asystentami pokazów były dzieci ze starszych grup przedszkolnych. Każda z grup osobno brała udział w 45 minutowym spotkaniu pt. „Powietrze”.  Dzieci dowiedziały się jakie są właściwości powietrza, poznały sposób w jaki balon rośnie w próżni, odkryły zależność pomiędzy ciśnieniem powietrza, a wodą, zobaczyły lewitację przedmiotów w strumieniu powietrza, latający balon, termometr miłości, dymiący wulkan, samozapłon i balonowy szaszłyk na deser. Młodzi uczestnicy bawili się na tych zajęciach znakomicie. „Fizyka dla Smyka” jest doskonałą pomocą dla dzieci w nauce i zrozumieniu przyrody, fizyki i geografii. 


Szkoła Muzyczna „Yamaha” 3

10 marca 2017 w naszym przedszkolu dzieci już po raz kolejny dzieci wzięły udział w audycji  Szkoły Muzycznej YAMAHA. Tym razem poznawały rodzinę instrumentów dętych blaszanych. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele instrumentów i usłyszeć brzmienie m.in. trąbki wentylowej, trąbki skrzydłowej, trąbki piccolo, kornetu, rogu myśliwskiego. Chętne dzieci mogły także wypróbować własnych sił w grze na niektórych instrumentach. Jak się okazało – nawet samo wydobycie dźwięku nie jest łatwe. Zajęcia muzyczne są dla dzieci okazją do kształtowania wrażliwości muzycznej, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 


W Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej

W związku z omawianą tematyką dzieci z grupy: „Biedronki” i „Wiewiórki”, wybrały się do Izby Pamięci Kobiety Wiejskiej w Krzemienicy. Przedszkolaki obejrzały znajdujące się tam eksponaty - obrazy, książki, zabawki, ubrania, meble, naczynia oraz sprzęt gospodarstwa domowego, którym posługiwały się kobiety w dawnych czasach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści pani Ewy Frączek i Heleny Wełnic - założycielek „małego muzeum”.

 

 


                 Spotkanie autorskie z Wojciechem Ulmanem

2 marca 2017 roku nasze przedszkole odwiedził pisarz i fotograf  Wojciech Ulman, autor książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci miały okazję posłuchać opowieści pisarza oraz pooglądać jego piękne fotografie, ponieważ jego drugą pasją jest fotografia. Pisarz zaprezentował tomiki swoich wierszy oraz przedstawił kilku bohaterów swoich książek. Autor przeplatał czytanie fragmentów swoich utworów  anegdotami ze swego życia oraz ciekawymi ćwiczeniami ruchowymi, w których dzieci chętnie brały udział. Przedszkolaki  zadawały pytania, z zainteresowaniem słuchały jego utworów, a w nagrodę za prawidłowe odpowiedzi dotyczące treści czytanych utworów otrzymały wybrane przez siebie książeczki autora z jego autografem.


Program edukacyjno - informacyjny Lekki tornister

Przygotowując się do nowego „zadania życiowego”, czyli podjęcia nauki w szkole, dzieci z grup: „Biedronki” i „Wiewiórki” wzięły udział w profilaktycznych zajęciach  programu edukacyjno – informacyjnego „Lekki tornister”. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się co i w jaki sposób należy pakować do plecaka, jak go nosić, aby nie nabawić się wad postawy, jaka powinna być jego wielkość. Dzieci rozwiązywały zadania w specjalnie przygotowanych kartach pracy, dzięki czemu mogły utrwalić sobie zdobyte wiadomości. Wspólna gimnastyka wzmacniająca mięśnie kręgosłupa dostarczyła dzieciom wiele radości.

A teraz - po plecaki – pierwsza klasa już niedługo!


Teatrzyk w przedszkolu 3

21 lutego w naszym przedszkolu teatr „Skrzat” z Krakowa przedstawił bajkę pt. „Zaczarowane źródełko”. Głównym bohaterem był Jacek, który wędrował po świecie w poszukiwaniu zaczarowanego źródełka. Woda z tego źródła miała niezwykłą moc, ponieważ gdy ktoś  się jej napił to był zdrowy do końca życia. Podczas wędrówki  Jacek przeżył ciekawe przygody spotykając na swojej drodze wiele niezwykłych postaci – wróżkę, duszka leśnego, czarownicę, leśnego zbója oraz nimfę. W wędrówce dzielnie pomagały mu także nasze przedszkolaki. I chociaż Jacek miał wiele przygód i kłopotów - jak to w bajkach bywa - dobro zwyciężyło. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przebieg przedstawienia, a na koniec  nagrodziły aktorów gromkimi oklaskami.

 


Walentynki u „Misiów”

14 luty był dla przedszkolaków z grupy „Misie” prawdziwym dniem miłości i przyjaźni. Przedszkolaki poznały tradycję związaną z walentynkami oraz patrona - św. Walentego. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się wielkim czerwonym sercem. Następnie dzieci otrzymały czerwone balony, które samodzielnie nadmuchały i wykorzystały do zabawy. Na koniec „Misie” wykonały „walentynkowe drzewko miłości” i wzięły udział w „serduszkowej” dyskotece. Walentynki w przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanych.


  Poznajemy zawód kucharza - Krasnoludki i Jagódki

 

W tym tygodniu w naszym przedszkolu dzieci z grup „Krasnoludki” i „Jagódki”  poznają różne zawody między innymi zawód kucharza. W ramach zajęć dydaktycznych dzieci poznały specyfikę pracy kucharza, strój roboczy oraz przedmioty niezbędne do jego pracy. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach. Na koniec dzieci miały okazję wcielić się w role kucharek i kucharzy i samodzielnie przygotować  i uformować ciasto. Z wielkim zaangażowaniem lepiły cudeńka - rogaliki, babeczki, chałki i bułeczki, z których były bardzo dumne.   

 

 


  Pokazy chemiczne           

8 lutego w naszej szkole odbyły się pokazy doświadczeń chemicznych dla starszych grup przedszkolnych oraz dla uczniów klas 1-6 Szkoły Podstawowej.  Student Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego pokazał dzieciom szereg fascynujących i niezwykłych doświadczeń chemicznych, podczas których, płyny zmieniały barwy, paliły się, wydobywał się z nich kolorowy dym. Głównym celem spotkania było rozbudzenie wyobraźni dziecięcej oraz zapoznanie z nowymi zjawiskami i pojęciami.  Uczestnicy „na własnej skórze” mogli poznać substancję podobną do krwi. Z dużym zainteresowaniem spotkał się także „czarodziejski obrazek” na którym początkowo nic nie było widać, a po zastosowaniu odpowiedniej substancji obrazek zmienił barwę. Wszyscy byli bardzo zafascynowani prezentowanymi doświadczeniami i z niecierpliwością oczekują na następne.            


           Zimowe zabawy  „Biedronek”

 

Korzystając z pięknej zimowej aury dzieci z grupy „Biedronek” wybrały się na boisko szkolne, by wspólnie ulepić bałwana. Wystarczy ciepłe ubranie, dobry humor i marchewka z kuchni. Kamyczki na guziki można znaleźć na dworze. Wspólne turlanie kul to świetna zabawa dla przedszkolaków. Po 20 minutach bałwan był już gotowy do pamiątkowego zdjęcia.

 


                          Zabawa karnawałowa

 

W dniu 14 stycznia 2017 roku odbyła się zabawa choinkowa dla przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Dzieci wesoło bawiły się na sali gimnastycznej przy dźwiękach znanych piosenek. Były pląsy, zabawy i tańce z rodzicami oraz słodki poczęstunek. Zabawa odbyła się w miłej atmosferze, a także dostarczyła przedszkolakom dużej porcji muzyki. Dzieci chętnie brały udział w wielu zabawach tanecznych, a także miały okazję zaprezentować piękne stroje karnawałowe.

 

 


               Przedszkolaki w MDK

Dnia 13 grudnia dzieci z naszego przedszkola z grup: Wiewiórki, Biedronki i Misie wraz z opiekunami uczestniczyły w spektaklu wystawionym przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt. ,,Lokomotywa Pana Tuwima”. Spektakl odbył się w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Była to wspaniała podróż po niezapomnianych wierszach naszego wielkiego poety. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży był wyjątkowy konduktor, który wraz z kilkoma spóźnionymi pasażerami odkrył przed publicznością skarbnicę żartu, dobrego humoru i … nauki. Po drodze widzowie spotkali pewną bardzo samodzielną Zosię, niezbyt mądrego Grzesia, marzyciela Dyzia, zdenerwowanego do granic możliwości pana Hilarego, spokojnego staruszka i jego rzepkę, zapominalskiego słonia Trąbalskiego, całe mnóstwo ptaków śpiewających w radiu oraz wiele innych postaci. Wszyscy świetnie się bawili. To była niezwykła, pełna humoru i wiedzy o świecie i ludziach lekcja poezji Juliana Tuwima.


Dzień Babci i Dziadzia

W zimowy miesiąc - styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadzia. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 12 i 13 stycznia  2017 r. odbyły się uroczyste spotkania,  które stały się tradycją w naszym przedszkolu. Licznie przybyli Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta podczas części artystycznej. Wesołe piosenki, wiersze, tańce oraz inscenizacja zostały nagrodzone dużymi brawami. Zadowolone twarze bliskich świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami. Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich drobnymi upominkami. Dopełnieniem uroczystych spotkań był słodki poczęstunek. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

GALERIA - GRUPY MŁODSZE

GALERIA - GRUPY STARSZE

FILMIKI


Przedszkolaki pieką i dekorują pierniki

Chociaż do Świąt jeszcze tydzień czasu „Krasnoludki”, „Jagódki” i „Misie” już myślą o świątecznych wypiekach. W poniedziałek 12 grudnia oraz w środę 14 grudnia dzieci wraz z opiekunami udały się do Szkolnej Biblioteki,  gdzie z uśmiechem czekała na nich Pani Renata Chrzan z przygotowanym wcześniej ciastem.  Dzieci dowiedziały się jakie produkty są niezbędne do wykonania ciasta, a następnie ochoczo zabrały się do pracy. Każdy miał możliwość wałkować ciasto oraz wykrawać ciasteczka przeróżnymi foremkami. Na blaszkach do pieczenia ciasta pojawiły się m. in.: gwiazdeczki, serduszka, choinki, księżyce, renifery, chatki, pajacyki które Pani Renata włożyła do piekarnika. Po kwadransie pierniczki były upieczone. W całym pomieszczeniu unosił się zapach przyprawy korzennej. Gotowe ciasteczka dzieci zabrały ze sobą do swoich sal, gdzie później dekorowały je wielobarwnym lukrem, kolorowymi posypkami, koralikami i wiórkami. Pierniczki pięknie wyglądały i pysznie smakowały.

 

GALERIA - PIECZENIE

GALERIA - DEKOROWANIE


                                                               Wizyta świętego Mikołaja                         

Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje święty Mikołaj. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę, którą prezentują przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola. Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Dzieci z grupy KRASNOLUDKI i JAGÓDKI jako pierwsze witały Mikołaja. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci z grup: MISIE, BIEDRONKI i WIEWIÓRKI. Święty Mikołaj obdarował także starszaków wieloma prezentami. A prezenty były wspaniałe i wywołały wiele uśmiechu na twarzach dzieci. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.  

GALERIA - GRUPY MŁODSZE

GALERIA - GRUPY STARSZE


                                        "Misie" w fabryce baniek

https://skrzemienica.edupage.org/text/?text=teachers/-41&subpage=3#gallery/5629 listopada dzieci z grupy „Misie” wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Baniek „ROMEX” w Rzeszowie.  Przedszkolaki mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają te delikatne cudeńka od samego początku. W pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone, iż robi się je ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem nagrzewania stawało się miękkie i gotowe do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Następnie dzieci zapoznały się z etapem „srebrzenia”, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów zdobienia. Potem udały się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie bombki malowane są ręcznie. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości i artyzmu. Po wyjściu z dekoratorni czekała je wizyta we wzorcowni i sklepie, gdzie obejrzały wzory bombek, które są produkowane w fabryce. Od ich barw i pięknych wzorów aż mieniło się w oczach. A na pamiątkę pobytu w tym zaczarowanym miejscu, każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wspaniałych wrażeń. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w  świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich własna bombka. 


           Dzień Misia i Yamaha w przedszkolu

Dzień 25 listopada w naszym przedszkolu obfitował w wiele atrakcji dla dzieci ze wszystkich grup. Pierwszą z nich był udział przedszkolaków w audycji szkoły muzycznej YAMAHA, której tematem były instrumenty dęte drewniane, czyli po prostu: „RODZINA FLETÓW”. A rodzina ta jest bardzo liczna! Dzieci poznały flet poprzeczny, flet poprzeczny z zagiętą główką, piccolo, sopranowy, altowy, tenorowy i basowy. Po tym fascynującym świecie instrumentów oprowadzał nas Pan Mateusz Płonka, natomiast pięknie na nich grała flecistka, Pani Urszula Zięba. W jej wykonaniu wysłuchaliśmy menueta Luigiego Boccheriniego, znaną wszystkim ludową meksykańską La Cucaracha oraz „Sofię” Alvaro Solera. Nasze przedszkolaki jak zwykle reagowały bardzo spontanicznie i świetnie się bawiły. Następnie dzieci uczestniczyły w obchodach związanych z DNIEM PLUSZOWEGO MISIA. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Prowadzone były różne zajęcia związane z pluszowymi misiami m.in. quiz, taniec z misiem, zabawy ruchowe z misiem. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne. Przedszkolaki poznały również historię Pluszowego Misia oraz różne bajki o misiach. Gościem specjalnym tego dnia była wesoła rodzinka misiów, która wspólnie bawiła się z dziećmi. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach i z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych pluszakach. Dzień Pluszowego Misia dostarczył przedszkolakom wiele uśmiechu oraz radości.


Teatrzyk w przedszkolu 2    

14 listopada nasze przedszkole kolejny raz odwiedził teatrzyk „Skrzat” z Krakowa. Tym razem dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Jak Marysia mała słonko złapać chciała”. Przedszkolaki wędrowały razem z Marysią w bajkowej scenerii w poszukiwaniu słoneczka, przeżywając różne przygody. Bardzo pomocne w wędrówce  okazały się siedmiomilowe buty podarowane Marysi  przez szewca oraz pomoc napotykanych przez nią postaci bajkowych. Dzieciom bardzo podobał się spektakl. Na koniec przedstawienia przedszkolaki nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Historia o tym „Jak Marysia mała słonko złapać chciała” pozwoliła nam uwierzyć, że nawet największe marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko z całych sił do nich dążymy.                  


Wizyta Pani Jesieni u maluszków

W naszym przedszkolu w grupiach: "Krasnoludki" i "Jagódki" na dobre zagościła Pani Jesień. Przyniosła ze sobą cały kosz darów: soczyste owoce, grzyby i kolorowe liście. Dzieci z Panią Jesienią wspaniale się bawiły i tańczyły. W podzięce wykonały dla niej bajecznie kolorowy, ciepły szal.

 

 

 


                                Wizyta księdza Biskupa Stanisława Jamrozka w przedszkolu

W dniu 3 listopada nasze przedszkole odwiedził ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Dzieci przywitały księdza Biskupa gorącym śpiewem oraz recytowanymi wierszami. W trakcie wizyty przedszkolaki mogły porozmawiać z księdzem Biskupem i wspólnie zaśpiewać zaproponowaną przez Niego piosenkę. Przedszkolaki w dowód wdzięczności podarowały  księdzu Biskupowi skromny upominek. Wizyta księdza Biskupa na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci.


                                    "Misie" w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej

Poznawanie historii swojego regionu i pielęgnowanie tradycji regionalnych naszych dziadków, a przede wszystkim rozbudzanie tożsamości narodowej swojej małej ojczyzny, to zadanie jakie jest realizowane w tym tygodniu w przedszkolu w grupie „Misie”. W dniu 3 listopada w ramach zajęć dzieci wraz z opiekunami spotkały się w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej z Panią Ewą Frączek oraz z Panią Heleną Wełnic. Tam miały okazję zobaczyć zgromadzone pamiątki i poznać tradycję regionu i naszej wioski. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć przedmiotów i narzędzi pracy, które były  wykorzystywane w codziennej pracy gospodyni wiejskiej oraz obejrzeć meble charakterystyczne dla izby wiejskiej: kredens, fotel, stół i krzesło. Dzieci bardzo zainteresowały się starą skrzynią, w której znajdowały się odświętne i zdobne stroje. Dzieci podziwiały także obrazy umieszczone na ścianach, namalowane przez rodzimego artystę Franciszka Frączka ,,Słońcesława”. Wiele radości przedszkolakom sprawiło także oglądanie kronik, gdzie mogły odnaleźć na zdjęciach swoich bliskich. Następnie dzieci zostały poczęstowane szyszkami,  przygotowanymi przez Panią Ewę i Panią Helenę. W zamian za to przedszkolaki podarowały Paniom skromny upominek. Na zakończenie zajęć, dzieci otrzymały ilustracje z charakterystycznymi strojami ludowymi, które pięknie pokolorowały. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewie Frączek i Pani Helenie Wełnic za zaangażowanie, poświęcony czas oraz za wyczerpujące przybliżenie dzieciom tradycji  naszych przodków.


                                     "Krasnoludki", "Jagódki" i "Misie" w Izbie Tradycji

W dniu 2 listopada dzieci z grup: „Krasnoludki”, „Jagódki” i „Misie” w ramach realizowanej tematyki brały udział w interesujących zajęciach prowadzonych przez Panią Grażynę Haładyj w szkolnej Izbie Tradycji. Zajęcia miały na celu zaszczepienie najmłodszym obywatelom naszej miejscowości miłość i przywiązanie do tego skrawka Polski, na którym się urodzili.  Dzieci miały okazję na własne oczy zobaczyć różne pamiątki i eksponaty wykorzystywane przez naszych przodków. Dowiedziały się jak wypiekano chleb,  jakich naczyń używali nasi przodkowie, jak wyglądało ich życie codzienne, czym się zajmowali i jak mieszkali. Bogactwo różnorodnych eksponatów wywoływało u dzieci bardzo duże zainteresowanie. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Haładyj za wielkie zaangażowanie, za poświęcony czas oraz za wyczerpujące przybliżenie dzieciom tradycji  Krzemienicy - naszej małej ojczyzny.

 


28 października przedszkolaki  kolejny już raz w tym roku odwiedziły szkolną bibliotekę wramach programu „Polubić czytanie”. W trakcie dzisiejszego spotkania czytaliśmy książkę Barbary Gawryluk pt. „Kaktus dobry pies”. Dzieciom bardzo podobała się opowieść o losach psa przygarniętego ze schroniska, chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Na zakończenie dzieci otrzymały obrazek do pokolorowania.

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spotkanie przedszkolaków z policjantem

19 października wszystkie grupy w naszym przedszkolu odwiedził Pan Policjant, który wygłosił pogadankę dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu można powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie?…. Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z Panem Policjantem. Dzieci udowodniły także, że  wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Pan Policjant chętnie opowiedział przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i bez zapiętych pasów.  Serdecznie dziękujemy Panu  Policjantowi za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.


                                                       Teatrzyk w przedszkolu 1

17 października mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu aktorów krakowskiego Teatru „Skrzat”, którzy zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt. „Dokąd poszło zdrowie?”. Przedszkolaki poznały i utrwaliły sobie sposoby  dbania o zdrowie. Poznały wesołego smoka, pieska który za dużo zjadł ciasteczek, zbója, co bał się zastrzyków oraz kibica, który zbyt wiele czasu spędzał przy komputerze. Po przedstawieniu dzieci obiecały, że będą dbać o swoje zdrowie i higienę osobistą. Będą również pamiętać o zdrowym odżywianiu, spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, uprawianiu sportu. Dzieci wspaniale się bawiły, podpowiadając aktorom co należy robić, aby nie zachorować.

 


                                                      Owocowy dzień u "Biedronek"

 

Grupa Biedronek wykorzystując dary jesieni w postaci owoców przygotowała sałatkę owocową. Wszystkie dzieci kroiły owoce w kosteczkę oraz mieszały je ze zdrowym jogurtem.  Przygotowaną „bombą witaminową” podzieliły się z grupą Misiów i Wiewiórek. Wszystkim bardzo smakowało.  Po wspólnej degustacji, mając na uwadze, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” wszyscy zaczęli się ruszać w  we wspólnym tańcu. W końcu WITAMINY + RUCH = ZDROWIE!

 

 


 

 

Jesienne dary z sadu i ogrodu - "Marchewkowy dzień" u "Wiewiórek" -

GALERIA FOTOGRAFII

 

 

 


Szkoła Muzyczna "Yamaha" 1

7 października 2016 roku odwiedziła naszą placówkę Szkoła Muzyczna „YAMAHA”. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej mieli okazję poznać tańce irlandzkie:

 • taniec miękki: – Reel, Slip Jig,
 • taniec twardy – Step Irlandzki: Hornpipe, Heay Jig.

Dzieci oglądały tańce w wykonaniu pani Magdy. Poznały także historię tańców i charakterystyczne stroje. Na koniec ochotnicy razem z prowadzącymi wykonali wspólnie taniec irlandzki.

 


"Wiewiórki", "Biedronki" i "Misie" w stadninie

Dnia 3 października dzieci z grupy WIEWIÓRKI i 6 października dzieci z grup: MISIE i BIEDRONKI wraz z rodzicami i opiekunami z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową do stadniny koni „Zaścianek nad Wisłokiem”. Na początku dzieci wraz z paniami udały się na zwiedzanie zagrody i stajni, gdzie dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o koniach i o samej stadninie. Chętne dzieci pomagały w przygotowaniu konia do jazdy: czyściły go i głaskały. Główną atrakcją była przejażdżka konna, oraz tor przeszkód przygotowany dla dzieci. Na koniec wszystkie przedszkolaki zostały pasowane na wspaniałych jeźdźców. Po wielu wrażeniach przyszła pora na smaczny poczęstunek. To była bardzo przyjemna wycieczka, wdrażająca dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz dostarczająca wszystkim wiele radości i niezapomnianych chwil.

GALERIA - WIEWIÓRKI

GALERIA - MISIE I BIEDRONKI


Pyszna i zdrowa sałatka owocowa - "Misie"

W czwartek 29 września było w naszym przedszkolu przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z grupy „Misie” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, winogrona, ananas, arbuz, awokado oraz maliny. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dzieci dokładnie umyły ręce, potem ubrały fartuszki, w których wyglądały jak prawdziwe kuchciki, a następnie posegregowały umyte wcześniej owoce.  Każdy dostał nożyk i tak przystąpił do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Po zakończeniu pracy dzieci ze smakiem zjadły samodzielnie przygotowaną sałatkę.  Zrobienie sałatki dało przedszkolakom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

 


Wycieczka przedszkolaków do Biblioteki Publicznej w Krzemienicy

Na przełomie ostatniego tygodnia  dzieci z grup starszych naszego przedszkola, wzięły udział w wycieczce do Biblioteki Publicznej w Krzemienicy. Celem było upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych. Podczas swojej wizyty maluchy dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka i jak miło można spędzać w niej czas, jak należy obchodzić się z książką, jak trzeba zachowywać się w bibliotece oraz dlaczego warto czytać i oglądać bajki . Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego z ciekawością zaglądały w miejsca, gdzie zgromadzonych jest tak wiele książek. Następnie dzieci poznały japoński teatrzyk Kamishibai. Obejrzały i wysłuchały z wielkim zaciekawieniem historyjkę pt. „Szukając Marudka” autorstwa Kumiko Yamamoto.

 


Testujemy boisko sportowe

Korzystając z pięknej pogody przedszkolaki wybrały się na spacer na nowe boisko szkolne.  Szybko zadomowiły się na nowym obiekcie. Bardzo im się tam podobało. Mogły biegać do woli, strzelać bramki oraz boksować obite gąbką słupy podtrzymujące siatkę. Na koniec wszystkie grupy pozowały do zdjęcia.  Na pewno często będziemy chodzić tam na spacery. W końcu ruch to zdrowie!

 

 

 


1 września 2016 opieką przedszkolną zostało objętych 109 dzieci. Zajęcia opiekuńczo - wychowawcze są prowadzone w 5 grupach. 

 • Grupa 1 – KRASNOLUDKI
 • Grupa 2 - JAGÓDKI
 • Grupa 3 – MISIE (na górze)
 • Grupa 4 – WIEWIÓRKI (na górze)
 • Grupa 5 – BIEDRONKI (na górze)

 

 

Kontakt

 • Zespół Szkół w Krzemienicy
  Krzemienica 631,
  37-127 Krzemienica
 • 17 224 73 70,
  17 771 58 33 - przedszkole

Galeria zdjęć