Miasteczko Ruchu Drogowego
Miasteczko Ruchu Drogowego przy Zespole Szkół w Krzemienicy jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców z małymi dziećmi do korzystania z placu. Zapraszamy szkoły z okolic do prowadzenia ćwiczeń w ruchu drogowym dla swoich podopiecznych - po uprzednim kontakcie z dyrekcją.
Wojewódzka inauguracja akcji "Bezpieczeństwo - pierwsza klasa"
W dniu 9 września 2021r. w Zespole Szkół w Krzemienicy odbyła się uroczysta inauguracja działań edukacyjno – informacyjnych w ramach wojewódzkiego projektu „Bezpieczeństwo – pierwsza klasa”. Działania w ramach akcji są dedykowane uczniom, którzy rozpoczynają naukę w szkole i będą prowadzone na terenie wszystkich powiatów. W trakcie spotkań z pierwszoklasistami policjanci omawiają elementarne zasady bezpiecznego funkcjonowania w szkole, w domu, podczas zabawy, a także poruszania się po drodze i w cyberprzestrzeni.
Pierwsze zajęcia w ramach akcji odbyły się w szkole w Krzemienicy i rozpoczęły się od krótkiej prezentacji, podczas której funkcjonariusze policji uczyli dzieci jak bezpiecznie zachowywać się w szkole i poza nią. Była też lekcja o cyberbezpieczeństwie.Następnie, na miasteczku ruchu drogowego, mieszczącym się na terenie szkoły, uczniowie poznali zasady poruszania się po drodze, najważniejsze znaki i sygnalizację świetlną. Pod okiem policjanta mieli okazję w praktyce sprawdzić nabyte umiejętności.
Funkcjonariuszom towarzyszyła maskotka projektu - policyjny miś POPO, który towarzyszył dzieciom w trakcie zajęć. Na zakończenie spotkania, miś POPO przekazał dzieciom elementy odblaskowe.
Zainicjowany wczoraj, na szczeblu wojewódzkim, projekt został wdrożony przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Partnerem akcji jest Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W uroczystej inauguracji, która miała miejsce w Zespole Szkół w Krzemienicy, udział wziął Podkarpacki Wicekurator Oświaty Stanisław Fundakowski, dyrekcja, nauczyciele szkoły oraz uczniowie klas pierwszych. Z ramienia Policji obecny był Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz oraz funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie, a także Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie.
Cele jakie przyświecają akcji to wzrost świadomości w zakresie bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych oraz upowszechnienie wśród dzieci zasad bezpiecznego poruszania się na drodze, zachowania się w domu, podczas zabawy, w szkole oraz cyberprzestrzeni.
Wycieczka rowerowa klas 4
W sobotę 12 czerwca 2021 r. grupa szesnastu uczniów z kl. IV a i IV b wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę rowerową do Rakszawy. Po długiej przerwie związanej z nauką zdalną, dzieci z entuzjazmem pokonywały trasę podejmując wysiłek jazdy na rowerze, ciesząc się z możliwości spędzania czasu w gronie rówieśników, na świeżym powietrzu. Główna część trasy wiodła przez lasy. Słodki zapach kwitnących akacji i soczysta zieleń liści działały kojąco na zmysły, a szczególnie na oczy zmęczone wpatrywaniem się w ekrany komputerów.
Celem wyprawy było urocze miejsce przy źródle wody zwanym Okrążek, znajdujące się w rakszawskich lasach. Tam też w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu dzieci piekły kiełbaskę przy ognisku, na które samodzielnie znosiły drewno. Szczególnie cieszyli się ci uczniowie, którzy po raz pierwszy piekli kiełbasę „na patyku”. Po dłuższej chwili odpoczynku grupa przejechała leśnymi dróżkami nad stawy w Rakszawie. Dzieci podziwiały tam piękne wodne rośliny - grążele i grzybienie, o których nie tak dawno uczyły się na lekcjach przyrody.
Osiem godzin spędzonych na świeżym powietrzu na pewno pozytywnie wpłynęło na samopoczucie i kondycję fizyczną naszych uczniów. Mamy nadzieję, że wyprawa zaszczepiła w nich chęć do spędzania wolnego czasu na łonie przyrody i pozwoliła lepiej się z nią zaznajomić.
Dzień dziecka w klasa 1 - 3
1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ten dzień w naszej szkole również upłynął w wyjątkowej atmosferze. Uczniowie spędzili go w atmosferze różnorodnych gier planszowych i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Radzie Rodziców serdecznie dziękujemy za przygotowanie nietypowego ale jakże pysznego poczęstunku dla wszystkich dzieci z klas 1 – 8. Szczególne podziękowania należą się firmie Spec Food Service - Panu Tomaszowi Józefczykowi oraz Rodzicom bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku dla dzieci. To był wyjątkowy dzień, który dostarczył nam wielu emocji. Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, by każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka.
Miasteczko ...
Otwarcie miasteczka ruchu drogowego
W dniu 27 września 2019 r. przeżywaliśmy niecodzienną uroczystość - otwarcie miasteczka ruchu drogowego przy naszej placówce. Tę uroczystą uświetniło swoją obecnością wielu znamienitych Gości. Pan Dyrektor Jacek Lalicki przypomniał, że przy naszej szkole od wielu lat funkcjonowało miasteczko ruchu drogowego namalowane na asfalcie, które z czasem uległo zniszczeniu. Na początku bieżącego roku pojawiła się możliwość pozyskania środków na taki cel w ramach „PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI i ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka. Przystąpiliśmy do niego pisząc projekt pod tytułem Zwiększenie bezpieczeństwa w gm. Czarna poprzez utworzenie miasteczka ruchu drogowego w Krzemienicy. Dzięki współpracy z KWP w Rzeszowie oraz KPP w Łańcucie, pomocy pracowników UG w Czarnej, przychylności Pana Wójta, Radnych Gminy oraz komisji oceniającej nasz projekt udało się na ten cel pozyskać środki w wysokości 100 tys. zł. W ramach programu tylko 3 miasteczka w Polsce otrzymały dofinansowanie.
Pan Dyrektor podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji i zaprosił do kontynuacji współpracy w ramach realizacji projektu.
Miasteczko ruchu drogowego - gotowe
Na terenie naszej placówki zrealizowane zostało zadanie „Zwiększenie bezpieczeństwa w Gminie Czarna poprzez utworzenie miasteczka ruchu drogowego w Krzemienicy” w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Otwarcie miasteczka zaplanowane jest na 27 września tego roku.
Spotkanie przedszkolaków z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie
Dnia 18 września 2019 roku w Przedszkolu w Krzemienicy odbyło się spotkanie przedszkolaków z trzema paniami policjantkami i panem policjantem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Tego dnia dzieci z wszystkich grup wiekowych zgromadziły się w salach, aby powitać niecodziennych gości.
Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Policjanci przybliżyli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomnieli numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypomnieli również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego oraz radiowozu, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia, policyjny lizak oraz małe kajdanki. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Wspólne zdjęcia były zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty. Bardzo dziękujemy paniom policjantkom i panu policjantowi za ciekawe spotkanie.
38. Powiatowy Rajd Rowerowy
W dniu 14 września 2019 r.. grupa uczniów z klas VI - VIII, pod opieką nauczycieli biologii i geografii, brała udział w jesiennej edycji Powiatowego Rajdu Rowerowego. Uczestnicy tego już 38 spotkania rowerzystów upamiętniali 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na trasie rajdu znalazło się bardzo wiele punktów - pamiątek przywodzących wspomnienia z tego, jakże trudnego, dla naszej ojczyzny okresu.
Na początku rajdu, przy Zespole Szkół Techniczno - Gospodarczych w Rakszawie, tamtejszy wieloletni nauczyciel p. Jan Jabłoński zapoznał nas z historią rodzin żydowskich ukrywanych w fabryce sukna. Przy położonym w pobliżu obelisku usłyszeliśmy historię brutalnie rozstrzelanej rodziny. Wiele informacji dotyczących wojny przekazała nam również pani dyrektor szkoły w Węgliskach Grażyna Urban, która opowiadała o działalności konspiracyjnej i tajnym nauczaniu w tej miejscowości. Na szkolnych korytarzach mogliśmy obejrzeć wiele pamiątek z tego okresu. W Gminnym Ośrodku Kultury w Żołyni został wyświetlony film dokumentujący rekonstrukcję odbicia niemieckiego składu broni przez żołnierzy Armii Krajowej. Obejrzeliśmy tam również wystawę obrazów p. Edwarda Rząsy.
Oprócz ciekawych lekcji historii, uczestnicy tradycyjnie mieli możliwość rywalizować w konkursie sprawnościowym. Tym razem konkurencja polegała na jak najwolniejszym przejechaniu pewnego odcinka, co wymagało ponadprzeciętnych umiejętności utrzymania równowagi na rowerze.
Rajd zakończył się w Stanicy Myśliwskiej w Żołyni, gdzie zostaliśmy ugoszczeni ciepłym posiłkiem. Na rajdzie, jak zawsze panowała wspaniała, rodzinna atmosfera, którą dodatkowo ocieplał blask, jeszcze letnich, promieni słońca. Oprócz nagród przywieźliśmy ze sobą wspaniałe wspomnienia i dużo pozytywnej energii od osób, które ubogacały nas swoim towarzystwem. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego spotkania na wiosennym rajdzie.
"Bezpieczne wakacje" - spotkanie z policjantem
10 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Policjantem dla wszystkich uczniów, którego celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusz policji przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy, przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku. Policjant przestrzegał również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego.
37. Powiatowy Rajd Rowerowy
25 maja odbył się 37. Powiatowy Rajd Rowerowy, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie. W rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników; z naszej szkoły - 11 uczniów wraz z opiekunami. We wcześniejszych latach szkół biorących udział w rajdzie było dużo więcej, jednak tym razem byliśmy jedyną szkołą, która miała swoją reprezentację. Trasa rajdu wiodła szlakiem czternastowiecznym miejscowości powiatu łańcuckiego (Krzemienica, Łańcut, Markowa, Kraczkowa). W każdej miejscowości była chwila odpoczynku i czas na poznanie jej historii. Rajd rozpoczynał się tym razem właśnie w Krzemienicy, gdzie pod zabytkowym kościółkiem pw. św. Jakuba, Pan Zygmunt Kluz opowiedział nam jego historię, a błogosławieństwa na drogę udzielił ks. Andrzej Kopcza. W Łańcucie zwiedziliśmy największą w Polsce kolekcję sztuki cerkiewnej. Dalej czekało nas podziwianie pięknych widoków w drodze do Markowej. W skansenie poznawaliśmy historię tej miejscowości dzięki opowieściom wójta Mirosława Maca. Mieliśmy również okazję zwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Po słodkim poczęstunku chętni wzięli udział w konkursie sprawnościowym, który polegał na jak najdłuższym kręceniu hula – hop. Ostatnią miejscowością, którą odwiedziliśmy była Kraczkowa. Tam oglądaliśmy pamiątki po papieżu Janie Pawle II zgromadzone w nowo otwartym Domu Pamięci św. Jana Pawła II. Rajd zakończył się w Dolinie Miłosierdzia w Kraczkowej, gdzie pokrzepiliśmy ciało ciepłym posiłkiem, a wielu z nas cieszyło się z otrzymanych za konkurs sprawnościowy nagród.
Starosta łańcucki, Pan Adam Krzysztoń podziękował naszym uczniom oraz nauczycielom ze niezawodny udział w rajdach oraz zaproponował towarzyszenie w drodze powrotnej do Krzemienicy. W towarzystwie Pana Starosty niezwykle zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Krzemienicy.
Przy naszej szkole powstanie miasteczko ruchu drogowego
W ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 Gmina Czarna otrzymała dofinansowanie w wysokości 100 000 zł. na realizację zadania „zwiększenie bezpieczeństwa w gminie Czarna przez utworzenie miasteczka ruchu drogowego w Krzemienicy”. Zgodnie z założeniami inwestycja będzie realizowana na placu przy naszej szkole w roku 2019. Uroczyste zatwierdzenie kwalifikacji do projektów odbyło się w dniu 21 maja 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.