Dnia 25 października br. SU zorganizował kolejny dzień tematyczny – Dzień Zdrowego Odżywiani pod hasłem „Na zdrówko dobro rada – dużo owoców zajadaj! W owocach są witaminki – są to zdrowia okruszynki”.
Uczniowie, którzy przebrali się za ulubione warzywo, owoc lub zdrową przekąskę, byli zwolnieni z pytania i niezapowiedzianych kartkówek. Odbył się również konkurs na najlepsze przebranie – owoc, warzywo lub zdrowa przekąska. Jury w składzie opiekun SU pani Dorota Woś oraz przewodnicząca Katarzyna Buk wybrali zwycięzców :
I miejsce – Gabriela Pelc,
II miejsce – Maja Mołoń
III miejsca – Anna Podolec, Wiktoria Skrobacz.
Wyróżnienia: Alicja Mazur, Emilia Lonc, Weronika Lonc, Ewa Kania.
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymają tzw. Bilety Szczęścia, które zwalniają ich z pytania lub zadania domowego. Dziękujemy za udział i zachęcamy do brania udziału w kolejnych dniach tematycznych.
Dzień Zdrowego Odżywiania
- 4
Wycieczka klas 5 w Bieszczady
- 31
Dnia 24 października br. uczniowie klas 5 wraz z wychowawczyniami panią Ewą Sierżęgą, panią
Dorotą Woś oraz panią Renatą Chrzan udali się na wycieczkę w Bieszczady. Pogoda dopisała.
Dech w piersiach zapierały widok gór porośniętych lasami, które mieniły się kolorami jesieni.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła. Najpierw uczniowie
przenieśli się w czasie i dowiedzieli się jak wyglądała nauka w szkołach w 1920 roku. Następnie
uczestniczyli w trzech lekcjach – przygotowali ciasto na proziaki, upiekli je, a następnie odbyła się
ich degustacja. Smakowały wybornie. Później uczestniczyli w zajęciach kaligrafii. Pisanie piórem,
które macza się w atramencie nie jest łatwą sztuką. Zobaczyli różne maszyny do pisania oraz
dowiedzieli się, że niegrzeczni uczniowie w dawnych czasach klęczeli na grochu. Mogli sami
przekonać się, że nie było to przyjemne. Ostatnią lekcją były zajęcia garncarskie. Każdy uczeń
wykonał jakieś naczynie, które zabrał ze sobą do domu. Nie jest to łatwe zajęcie, ale dostarcza wiele
satysfakcji.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Ogrodów Biblijnych w Myczkowcach. Uczniowie
podziwiali miejsca związane ze Starym i Nowy Testamentem. Zobaczyli też zwierzątka, które mają
tam swoja zagrodę.
Głodni, ale zadowoleni udali się na pyszny obiad i zobaczyli zaporę w Myszkowcach.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Przyrodniczym – Łowiecka Knieja. Uczniowie
zobaczyli bieszczadzkie zwierzęta tj. rysie, niedźwiedzie, dziki czy kuny. Dowiedzieli się coś więcej
na ich temat.
W dobrych nastrojach piątoklasiści wrócili do Krzemienicy. Ta wycieczka na pewno na długo
pozostanie w ich pamięci. Zdobyli nowe umiejętności np. pieczenie proziaków, kaligrafia, była to też
ciekawa lekcja przyrody.
Wycieczka klasy 6a do FlyParku
- 3
W dniu 20 października uczniowie klasy 6a wybrali się na wycieczkę do parku trampolin FlyPark w Rzeszowie. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie korzystali z szeregu atrakcji: ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych, zjeżdżalni, ściany wspinaczkowej oraz basenów z gąbkami. Pobyt w parku był czasem wspaniałej zabawy, sprzyjał również klasowej integracji i wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu.
Jesienne porządki na starym cmentarzu
- 36
Stary cmentarz w Krzemienicy założony został w I połowie XIX wieku. Zniszczone upływem czasu groby są częścią historii wsi, łącznikiem pomiędzy czasami minionymi, a współczesnością. Dbanie o mogiły przodków to wyraz pamięci o nich oraz troski o dziedzictwo kulturowe.
W dniu 24 października uczniowie klas drugich z zaangażowaniem przystąpili do porządkownia terenu starego cmentarza. Oczyszczali groby z traw, chwastów, mchu, zapalili znicze oraz odmówili modlitwę za zmarłych. Była to ważna lekcja patriotyzmu, współodpowiedzialności za swoją małą ojczyznę.
Z wizytą w Kresowej Osadzie
- 36
W dniu 17 października uczniowie klas 4 udali się na wycieczkę do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Miejsce to jest związane z dawnym Kresami i urzekając swym pięknem, zaprasza do skorzystania z licznych atrakcji. Na początku uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych i własnoręcznie przygotowywali pizzę, którą mieli potem okazję degustować. Kolejną atrakcją był wyrób mydełek o fantastycznych kształtach i zapachach. Podczas pobytu uczestnicy wzięli także udział w warsztatach florystycznych „Las w Szkle” i zjedli pyszny obiad. Wszystkie atrakcje były okazją do indywidualnej pracy każdego uczestnika i pozwalały cieszyć się jej efektem.
Pupile w przedszkolu
- 126
Tydzień od 23 do 27 października w naszym przedszkolu poświęcony jest zwierzątkom domowym: ich opiece, trybie życia i zwyczajom. Z tej okazji Pani Asia Mazur przyniosła do przedszkola zwierzątka z własnej hodowli: królika i żółwia. Dzieci były bardzo szczęśliwe i podekscytowane wizytą nieoczekiwanych gości.
Zajęcia Capoeira w klasach pierwszych
- 69
20 października uczniowie klas pierwszych gościli instruktora Capoeira – Pana Paulo Bomfim pochodzącego z Brazylii. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w świetnym pokazie. Stojąc w kręgu obejrzeli walkę – taniec przy charakterystycznych dźwiękach bębna i okrzykach, których nauczył ich Pan Trener wraz ze swoimi podopiecznymi, którzy uczęszczają na zajęcia, w tym także uczeń klasy 1b – Oskar Inglot. Capoeira została stworzona w XVIII i XIX wieku przez niewolników w Brazylii, dla których stała się sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje, zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian Ameryki Południowej. Nowoczesna Capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia, a także wiele kopnięć obrotowych. Pokaz był bardzo interesujący i wzbudzający wiele niezapomnianych wrażeń.
Serdecznie dziękujemy Panu Paulo Bomfim za wielkie zaangażowanie i zapoznanie z elementami Capoeira. Dziękujemy również Pani Monice Inglot za zorganizowanie tych niecodziennych zajęć oraz Pani Marice Lencznar za wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Zajęcia z Capoeiry
- 52
Dnia 20 października dzieci z wszystkich grup przedszkolnych miały okazję wziąć udział w zajęciach Capoeiry prowadzonych przez Pana Paulo Bomfim, który pochodzi z Brazylii. Dzieci dowiedziały się czym jest Capoeira. Poznały zasady tej sztuki walki, strój obowiązujący podczas zajęć oraz mogły spróbować pierwszych ćwiczeń i kroków. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i radością wzięły udział w zajęciach. Dziękujemy Pani Monice Inglot oraz Pani Marice Lencznar za zorganizowanie zajęć oraz wykonanie pięknych zdjęć. Więcej zdjęć w linku.
Spotkanie z podróżnikiem - Tajlandia.
- 11
19 października naszej szkole gościliśmy podróżnika – przedstawiciela grupy „Trzask”. Nasz gość zabrał nas w podróż do Tajlandii. Za pomocą zdjęć i pięknych opowieści zapoznał nas z tamtejszą kulturą i przyrodą. Dzięki niemu poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących Tajlandii – tego egzotycznego i odległego kraju. Dowiedzieliśmy się np., że:
- Tajlandczycy sądzą, iż ich kraj przypomina kształtem głowę słonia,
- Stolica Tajlandii - Bangkok to najdłuższa nazwa miasta na świecie,
- Tajowie to najbardziej uśmiechnięci ludzie na świecie,
- Mieszkają tam kobiety o bardzo długich szyjach,
- Nie można zginać banknotów z podobieństwem króla, gdyż grozi za to więzienie.
Oprócz niesłychanie interesujących opowieści, nasz gość przywiózł ze sobą różne pamiątki np. bambus, stroje folklorystyczne, obręcze noszone przez kobiety na szyjach, a nawet odchody słonia z których wytwarza się papier. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Ta lekcja przyrody i geografii z pewnością zostanie w pamięć większości uczniów.
Program artystyczny z okazji Dnia Patrona
- 13
Dnia 20 października dzieci z grup: Biedronki, Misie i Wiewiórki wzięły udział w programie artystycznym z okazji Dnia Patrona naszej szkoły – Marii Konopnickiej. Program został przygotowany przez uczniów klas III pod opieką Pani Zofii Lęcznar oraz Pani Justyny Kogut. W programie zostały wykorzystane utwory naszej patronki. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
„ Każdy gest, nawet najdrobniejszy ... zmienia świat, czyjś świat.”
- 3
Z okazji Dnia Papieskiego Szkolne Koło Caritas po raz kolejny zorganizowało akcję „Papieska Kremówka”. Uczniowie bardzo chętnie i licznie zaangażowali się w przygotowanie wypieków oraz ich sprzedaż. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, pracowników szkoły, jak również rodziców. Tegoroczny dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie Domu Dziecka w Lipniku.
Składamy gorące podziękowania na ręce wszystkich, którzy wparli naszą akcję.
Dzień Patronki naszej szkoły
- 28
Dnia 13.10.2023 r. w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji uczniowie klas trzecich przygotowali przedstawienie, w którym przedstawili wybrane utwory Marii Konopnickiej. W prezentowanych scenkach oraz piosenkach chcieli przekazać, że mimo upływu lat wiersze poetki są nadal znane, lubiane oraz aktualne.
Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli w formie piosenki życzenia pracownikom szkoły z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.
Koleją do kina
- 17
Korzystając z pięknej październikowej pogody klasy drugie i trzecie, wybrały się do Kina Helios w Rzeszowie. Wybór środka transportu był szczególny i celowy - bowiem jazda pociągiem była dla niektórych pierwszą taką tego typu podróżą. Uczniowie obejrzeli fim pt. "O psie, który jeździł koleją". Dostarczył on wszystkim wielu wzruszeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci odbiorców.
Wyjście do Izby Pamięci Kobiety Wiejskiej
- 68
Dnia 18 października dzieci z grup: Jagódki, Biedronki, Misie i Wiewiórki miały okazję zwiedzić Izbę Pamięci Kobiety Wiejskiej w Krzemienicy. Przedszkolaki zapoznały się z przedmiotami codziennego użytku z dawnych lat. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Frączek za interesującą i pouczającą lekcję historii.
Teatrzyk w przedszkolu
- 25
Dnia 17 października nasze przedszkole odwiedził Teatrzyk „Skrzat” z Krakowa z bajką pt. „Tajemniczy wirus lenistwa”. Królewski Kucharz, Złośliwy Chochlik, Królewna, Król i Leśny Lekarz pokazali naszym przedszkolakom, co by było, gdyby lenistwo trwało wiecznie i tak jak chorobą, można by się było nim zarazić. Bajka niosła za sobą morał, że najlepszym lekarstwem na lenistwo jest praca i systematyczność.
Inscenizacja wiersza "Stefek Burczymucha"
- 15
Dnia 13 października dzieci z grup: Krasnoludki, Jagódki, Misie i Wiewiórki miały okazję obejrzeć inscenizację wiersza pt. „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej w wykonaniu klasy III pod opieką Pani Justyny Kogut. Serdecznie dziękujemy klasie III oraz Pani Justynie.
Dzień Drzewa w przedszkolu
- 82
Dnia 13 października obchodziliśmy Dzień Drzewa w naszym przedszkolu. Z okazji tego święta odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. Każda grupa wykonała prace plastyczne. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Następnie przedszkolaki miały okazję posadzić drzewka w ogródku przedszkolnym. Dzieci zrobiły to z wielkim przejęciem i zaangażowaniem, zobowiązując się do obserwowania jego wzrostu i dbania o nie każdego dnia. Sadzenie drzewka były świetną okazją do integracji przedszkolaków oraz wspaniałą lekcją przyrody.
Wyjazd klasy 7 na spływ kajakowy
- 70
"Jakże się cieszę, że żyję na świecie,
w którym istnieje październik!
Jakież to byłoby okropne,
gdyby natychmiast po wrześniu
następował listopad!"
-Lucy Maud Montgomery
W dniu 4 października klasa 7 uczestniczyła w wycieczce w okolice Radawy. Celem wyjazdu był spływ kajakami rzeką Lubaczówką. Dla większości uczniów była to pierwsza w życiu tego typu przygoda. Początkujący kajakarze musieli się zmierzyć z utrzymaniem równowagi, koordynacją przy wiosłowaniu i z koniecznością współpracy z partnerem z kajaka. Liczne meandry rzeki i niespodziewane przeszkody w postaci pni drzew zwężających koryto powodowały, że uczestnicy musieli się wykazać zręcznością i nieść sobie wzajemnie pomoc. Wspólne pokonywanie tych trudności wyzwalało wśród uczestników wiele radości i satysfakcji.
Mimo wietrznej pogody, zaciszna dolina Lubaczówki pozwalała cieszyć się październikowym słońcem i pierwszymi kolorami jesieni.
Po powrocie do szkoły spotkanie było kontynuowane. Z okazji Dnia Chłopaka uczestnicy zjedli pizzę i spędzili popołudnie na grach sportowych.
Siódmoklasiści zgodnie przyznali, że nowa forma rekreacji na kajakach bardzo przypadła im do gustu.
Niezapomniana lekcja patriotyzmu
Dnia 6 września br. uczniowie klasy 7 i 8 udali się do Domu Ludowego w Krzemienicy, aby obejrzeć premierę filmu „Panna opętana”. Dzieło to psychologiczna opowieść o dorastaniu młodej dziewczyny Anny Henryki Pustowójtówny, w trudnych historycznych czasach, kiedy należało podejmować niełatwe decyzje takie jak: miłość, rodzina, ojczyzna. Bohaterka pomimo przeciwności losu nie poddaje się. Bierze udział w powstaniu styczniowym pod pseudonimem Michał Smok. Film ten zmusił młodzież do refleksji na temat ojczyzny i patriotyzmu. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę „Broni i pamiątek - „Zryw serca”. Ta lekcja historii na długo, a miejmy nadzieję na zawsze, pozostanie w sercach młodych ludzi i zaowocuje w przyszłości.
Wyjazd przedszkolaków do kina
- 44
Dnia 10 października dzieci z grup: Biedronki, Misie i Wiewiórki wybrały się do kina Helios w Rzeszowie na film pt. „Basia”. Dzieci poznały Basię, która ma 5 lat. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem - Miśkiem Zdziśkiem. Ponadto uwielbia żelki, ubrania w paski i codziennie wymyśla coś nowego. Basia nauczyła dzieci jak z codzienności zrobić wielką przygodę. Trzeba przyznać, że bajka bardzo podobała się przedszkolakom. Był to dzień pełen wrażeń.
Archiwum Aktualności