Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 56
Pożegnanie uczniów klasy 8
- 101
Szkolny przegląd zdolności - "Mam Talent"
- 45
I miejsce w Zawodach Lekkoatletycznych o Puchar Wójta Gminy Czarna
- 10
17 czerwca w szkole Medyni Głogowskiej odbyły się Lekkoatletyczne Zawody o Puchar Wójta Gminy Czarna. Młodzież ze szkół z terenu naszej gminy walczyła o jak najlepsze wyniki, ale także pokonywali swoje słabości. Uczniowie z zaangażowaniem i poświęceniem zmagali się z upałem w 4 konkurencjach królowej sportów – lekkoatletyki.
Nasza reprezentacja składająca się z uczniów klas 4-7 zajęła 1 miejsce.
W naszym składzie wystąpili:
Klasy 4-6: Anna Podolec, Wiktoria Podolec, Wiktoria Skrobacz, Sara Panek, Maja Mołoń, Oliwia Turkosz, Filip Bednarek, Olaf Klima, Jakub Kuźniar, Szymon Szal, Miłosz Sobek, Miłosz Pelic, Szymon Michalik.
Klasy 7-8: Estera Blajer, Oliwia Lew, Marcel Kluz Bartłomiej Lalicki, Krystian Rejman, Piotr Walawender.
Opiekun: Wojciech Pawełek.
Wycieczka klasy 7 w Bieszczady
- 73
Warsztaty sensoplastyczne
- 82
Dnia 13 czerwca dzieci z wszystkich grup wzięły udział w warsztatach sensoplastycznych prowadzonych przez Panią Paulinę Pachana - mamę Poli i Wiktora. Sensoplastyka to pobudzenie wszystkich zmysłów dziecka, zabawy takie doskonale wpływają na rozwój mózgu małego człowieka. Poznawanie, porównywanie, wąchanie, dotykanie wpływa na rozwój kreatywności i twórczości dziecka.Ten kreatywny bałagan, który powstał w naszej sali podczas warsztatów, dostarczył naszym przedszkolakom wiele radości. Serdecznie dziękujemy Pani Paulinie Pachana.
Wizyta uczniów klas trzecich w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej
- 16
13 czerwca klasy III A i III B odwiedziły Izbę Pamięci Kobiety Wiejskiej w Krzemienicy. Pani Ewa Frączek przybliżyła uczniom historię powstania tej Izby. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały ekspozycję prac ludowej malarki Heleny Gwizdak i malarza Słońcesława Frączka. Bardzo zaciekawiły ich eksponaty licznie zgromadzone w izbach. Dzięki nim dzieci dowiedziały się jakich sprzętów używano w dawnej Krzemienicy podczas prac w domu i w gospodarstwie. Szczególnie spodobały się im drewniane zabawki i szmaciane lalki. Wielkim zaskoczeniem było dla nich odnalezienie rodzinnych pamiątek w postaci fotografii, książek, obrazów artykułów prasowych. To była doskonała okazja do kształtowania u dzieci lokalnego patriotyzmu zgodnie z powiedzeniem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Serdecznie dziękujemy pani Ewie Frączek za miłe i ciekawe spotkanie.
Żegnaj trzecia klaso!
- 4
12 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z rodzicami, rodzeństwem i wychowawczyniami na sportowo zakończyli edukację wczesnoszkolną. Wszyscy świetnie bawili się podczas zabaw i gier w piłkę na stadionie Jawor Krzemienica. Rodzice chętnie włączyli się do rozgrywek. Odbył się mecz piłki nożnej synowie kontra ojcowie. Mamy i córki rywalizowały w grze w dwa ognie. Wiele radości sprawiło wszystkim przeciąganie liny. Trzeciakom i ich rodzeństwu bardzo podobały się zabawy z chustą animacyjną. Wszyscy przyjemnie spędzali czas częstując się pysznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Po sportowych emocjach szczególnie smakowały dzieciom grillowane kiełbaski. Impreza ta przyczyniła się do zacieśnienia więzi między uczniami klas trzecich i ich rodzicami.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu "Zabawa sztuką"
Jednym z podstawowych założeń projektu była zabawa. Nie skupialiśmy się na tytułach, czy trudnych nazwiskach, lecz oswajaliśmy dzieci z dziełami, reprodukcjami, wzbudzając przy tym ich ciekawość. Celem projektu było stawianie na proces twórczy, rozwój kreatywności i kompetencji kluczowych.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem dzieci. Podczas twórczych aktywności przedszkolaki z grupy ”Jagódki” przenosiły się w świat sztuki. Dzieci poznawały wybitne dzieła i ich twórców, rozwijając przy tym swoje poczucie estetyki i wrażliwości na piękno. Uczniowie nauczyli się współpracy, kreatywności, poznali różne techniki plastyczne, a także doskonalili swoje umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych z odbiorem sztuki.
Katarzyna Gwizdała
Wycieczka klas 5 – „Mój rysunek na szkle”
- 29
Dnia 13 czerwca uczniowie klasy 5 a i 5 b wraz z nauczycielkami Panią Anną Kustrą, Panią Renatą
Chrzan i Panią Dorotą Woś udali się na wycieczkę zatytułowaną - „Mój rysunek na szkle”.
Najpierw odwiedzili Jasło, gdzie udali się do Muzeum Lizaka. Poznali historię powstawania słodyczy
w Polsce. Mieli możliwość smakowania surowców, z których powstają lizaki, wąchali aromaty
potrzebne do tworzenie słodkości. Podziwiali lizaki, które znajdują się w muzeum, a jest ich spora
kolekcja, która zapiera dech w piersiach. Następnie wykonali lizaki o różnych kształtach.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Żarnowcu. Uczniowie zobaczyli dworek patronki naszej
szkoły Marii Konopnickiej. Spacerowali po przepięknym parku.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Krośnie, w Centrum Dziedzictwa Szkła. Piątoklasiści
zwiedzili to ciekawe miejsce. Poznali historie huty szkła. Dowiedzieli się w jaki sposób powstają
piękne wyroby szklane. Podziwiali ich delikatność oraz piękno. Brali udział w warsztatach, wykonali
szklane medale oraz rysunki na szkle, które na pamiątkę zabrali ze sobą.
Pogoda nie dopisała, ale humory uczestników były znakomite. Ta wycieczka na pewno pozostanie na
długo w pamięci, ponieważ wzbogaciła wiedzę uczestników o historię słodyczy, mogli się wykazać
swoją kreatywnością podczas ich tworzenia oraz malowania przepięknych rysunków na szkle.
Projekty zrealizowane w klasach pierwszych w roku szkolnym 2023/2024
Klasy pierwsze realizowały w roku szkolnym 2023/2024 dwa projekty edukacyjne:
1. Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Literki w akcji"
2. Ogólnopolski program Edukacyjny "Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Innowacja „Literki w akcji” realizowana była w klasie 1a i 1b od października 2023 do maja 2024 roku. Celem głównym była aktywizacja uczniów w procesie nauki alfabetu, rozwijanie kompetencji kluczowych, poprzez integrację nauki z działaniami twórczymi i wykorzystaniem różnorodnych metod. Innowacja miała również na celu wzmocnienie współpracy między domem a szkołą oraz rozwój kompetencji społecznych uczniów.
Innowacja była realizowana poprzez różnorodne zadania, które obejmowały wprowadzanie nowych liter. Każde zajęcia były starannie przygotowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów, co pozwoliło na skuteczne osiąganie założonych celów edukacyjnych.
Rodzice byli zaangażowani w proces edukacyjny. Nauczyciele z innych szkół również mieli dostęp do materiałów i pomysłów poprzez grupę na Facebooku, co umożliwiło wymianę doświadczeń i dalsze rozwijanie projektu.
Uczniowie klas pierwszych wykazali postępy w nauce alfabetu, co było widoczne w ich umiejętnościach czytania i pisania. Ponadto, poprzez realizację zadań rozwijających motorykę małą, uczniowie poprawili swoje umiejętności manualne.
Praca w parach i grupach zwiększyła zdolności komunikacyjne i współpracy wśród uczniów. Podczas realizacji zadań grupowych, uczyli się wspólnego planowania. Zadania te nie tylko wzmocniły ich umiejętności interpersonalne, ale także pogłębiły zrozumienie nauki liter przez współdziałanie.
Wykorzystanie zajęć ruchowych miało kluczowe znaczenie dla nauki liter w sposób angażujący i dynamiczny. Uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach, które wymagały zaangażowania fizycznego. Dzięki temu nie tylko lepiej zapamiętywali nowe litery, ale także rozwijali koordynację i zdolności motoryczne.
Zajęcia sensoryczne w nauce liter cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Używając różnorodnych materiałów, dzieci miały możliwość kreowania liter palcami, co wspomagało rozwój ich sensorycznej percepcji. Te metody, poprzez angażowanie różnych zmysłów, pozwoliły dzieciom na lepsze zapamiętywanie i rozumienie alfabetu w przyjemny i naturalny sposób.
Realizacja projektu „Literki w akcji” wykazała, że integracja różnorodnych metod może znacząco wpłynąć na efektywność edukacyjną. Uczniowie mogli doświadczać nauki liter w wielu wymiarach.
W roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzemienicy zrealizowano program Akademia Bezpiecznego Puchatka. Przedsięwzięciem profilaktycznym objęci byli uczniowie klas pierwszych. Akademia Bezpiecznego Puchatka to Ogólnopolski Program Edukacyjny obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Dzieciom w trakcie zajęć w zależności od tematyki, towarzyszyli inni superbohaterowie: bezpieczeństwo w szkole – Zuzia, bezpieczeństwo na drodze – Jasiek, bezpieczeństwo domu – Grześ, bezpieczeństwo w Internecie – Adaś, bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami – Alicja.
Realizacja założeń programowych opierała się na przeprowadzeniu w każdej z klas serii zajęć w oparciu o opracowane scenariusze, z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Lekcje te prowadzone były przez wychowawców klas. Podczas zajęć dzieci poznały nie tylko teorię związaną z omawianą tematyką, ale miały również możliwość praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.
Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
Realizacja programu utrwaliła zdobytą w poprzednich latach wiedzę. Pozwoliła również na pogłębienie jej i uzupełnienie, szczególnie przy wykonywaniu zadań praktycznych. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna, co sprzyjało zaangażowaniu dzieci.
Wyjazd przedszkolaków do Pstrągowej
Dnia 11 czerwca dzieci z grup: Jagódki, Biedronki, Misie i Wiewiórki wybrały się na wycieczkę do „Ranczo Stodoła” w Pstrągowej. Pogoda dopisała i uczestnikom przyświecało nie tylko słońce, ale i dobre humory. U celu podróży przywitał ich piękny krajobraz oraz urocze zielone zakątki przeplatane sadzawkami, różnorodną roślinnością, krętymi alejkami, zdobnymi mostkami i skaczącymi rybami w stawie. Wędrując w górę można było zaobserwować ptaki, wiewiórki oraz daniele, swobodnie przechadzające się pomiędzy drzewami a u celu wędrówki pokarmić mieszkające tam zwierzaki. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji: ujeżdżanie byka w siodle, małpi gaj, zjazd na kołach torem wodnym, wyjście na wierzę widokową oraz przejażdżki po okolicy w letnim kuligu. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści pani przewodnik, podczas wycieczki do ogromnego indiańskiego namiotu. Pełni pozytywnych wrażeń i miłych przeżyć wróciliśmy do przedszkola. To był niewątpliwie udany dzień!
Audycja Szkoły Muzycznej Yamaha w przedszkolu
- 9
Dnia 7 czerwca odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym audycja muzyczna szkoły Yamaha w naszym przedszkolu. Tematyką spotkania był taniec towarzyski. Tancerze, ubrani w piękne estradowe stroje, zaprezentowali tańce standardowe - walc wiedeński i angielski, argentyńskie tango oraz tańce latynoamerykańskie, takie jak samba, cha-cha oraz jive. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o tańcach, strojach oraz fryzurach. Lekcja była prowadzona jak zwykle poprzez zabawę interaktywną z udziałem dzieci, dzięki czemu dzieci szybciej przyswajały wiedzę i rozwijały umiejętności muzyczne.
Rodzinne Świętowanie Pełne Radości - PIKNIK 2024
- 90
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz sympatykom naszego przedszkola i szkoły za udział w Pikniku Rodzinnym, który odbył się na terenie naszej placówki w piątek, 7 czerwca. Wspaniała pogoda, radosna atmosfera oraz liczne atrakcje sprawiły, że to wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci.
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które zaangażowały się w organizację tego wydarzenia. Dzięki Waszej pracy i zaangażowaniu, piknik był nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale również do integracji naszej społeczności.
Dziękujemy:- Radzie Rodziców Przedszkola i Szkoły oraz wszystkim zaangażowanym Rodzicom
- Panu Tomaszowi Józefczykowi – firmie SPEC Food Service Sp. z o.o.
- Pani Katarzynie Gargała - Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Czarnej
- Panu Łukaszowi Sierżęga
- Komendzie Powiatowej Policji w Łańcucie
- Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzemienicy
- Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej przy OSP Krzemienica
- KGW w Krzemienicy
- Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czarnej
- Pani Jadwidze Harasymowicz - zespołowi tanecznemu "Krzemyki"
- Pani Annie Socha - zespołowi wokalno - instrumentalnemu "Jakubki"
- Kremenez Band
- Dyrekcji, nauczycielom oraz uczennicom Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie
- Cukierni „Malinka”
- Firmie Wrobud Mrówka Łańcut
- Wytwórni wód FRUTANGO z Krzemienicy
Podczas pikniku uczestnicy mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami. Na najmłodszych czekały dmuchane zamki, zjeżdżalnie, kolorowe warkoczyki, loteria fantowa, stoisko policji, straży pożarnej, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Nie zabrakło również pysznego jedzenia: proziaków, hot dogów, nuggetsów, frytek, popcornu, gofrów, ciast i lodów.
Piknik uświetniły występy artystyczne naszych utalentowanych przedszkolaków i uczniów. Poszczególne grupy przedszkolne przedstawiły część artystyczną dedykowaną rodzicom. Każdy występ został nagrodzony gromkimi brawami, a artyści pokazali, że w naszej placówce nie brakuje talentów.
Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych szkolnych wydarzeniach!
Konkurs Piosenki Angielskiej
29 maja 2024 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w X Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej „You Can Sing – Po prostu śpiewaj” organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Łańcucie. Aniela Hospod z klasy 8 zdobyła II miejsce w tym konkursie, a Wiktoria Skrobacz z klasy 5a otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!
Klasy 4 - wycieczka Kraków – Bochnia
- 50
Klasy czwarte w dniu 28.05.2024 wybrały się wspólnie na wycieczkę do Krakowa. W tym pięknym miejscu mieli okazję spotkać się z panią przewodnik pod Brabakanem, którato podczas swojej ciekawej opowieści o Krakowie, przeprowadziła ich min. przez Bramę Floriańską, zawitali pod dom Matejki, zwiedzieli rynek Starego Miasta oraz wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej. Następnie po zakupie licznych pamiątek udali się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Tam na sześciu hektarach parkowej zieleni mogli doświadczaći testować urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Po tym aktywniei ciekawie spędzonym czasie przyszedł czas na „gwóźdź programu” – czyli Kopalnię Soliw Wieliczce. Tam w ciemnych i chłodnych korytarzach spotkali postacie, które stworzyły kopalnię oraz zaznajomić się z pracą górników i jej zmiennym charakterze na przestrzeni wieków. Po tak licznych atrakcjach mogli jeszcze rozładować nadmiar swojej energiina boisku sportowym znajdującym się w kopalni. Po tych kilku ćwiczeniach przyszła pora powrócić na powietrznię ziemi. Dla wszystkich był to ciekawie, zabawnie i przy pięknej pogodzie spędzony wspólnie czas.
Kółko teatralne prezentuje: "Mit o Demeter i Korze"
Archiwum Aktualności