4 kwietnia naszą szkołę odwiedził zespół "Zbrucz" z Tarnopola z Ukrainy. Tancerze zaprezentowali folklor Ukrainy - ludowe tańce, śpiewy i instrumenty ludowe (bamdura). Występ gości był dla na okazją do wsparcia finansowego żołnierzy walczących o wyzwolenie Ukrainy.
Występ zespołu "Zbrucz" z Ukrainy
- 13
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Niebezpieczne miejsca w Krzemienicy"
- 13
W ramach konkursu plastycznego "Niebezpieczne miejsca w Krzemienicy" uczniowie wykonali 25 prac.
I miejsce - Jakub Walczak (klasa 6b)
II miejsce - Wiktor Stopyra (klasa 4b)
III miejsce - Julia Szczęch (klasa 2a)
Wyróżnienia: Sara Panek (klasa 4a), Maja Mołoń (klasa 4a), Aleksandra Syryło (klasa 2b), Anna Sergiew (klasa 3a).
Gminny Turniej Tenisa Stołowego chłopców i dziewcząt klas 7 - 8
- 4
Kolejny tydzień i kolejne zawody. Tym razem w tenisa stołowego rywalizowały klasy 7 i 8. W dniu 31.03.2023 w Medyni Głogowskiej spotkało się 7 szkół w kategorii chłopców: Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Zalesie, Dąbrówki, Wola Mała, Czarna, Krzemienica, i 6 szkół w kategorii dziewcząt: Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Zalesie, Dąbrówki, Wola Mała i Krzemienica. Bardzo dużo grania i nie mniej emocji. Nasze zespoły w składzie:
Bartman Szymon, Guzek Kacper i Puchała Krystian - I miejsce
Dzień Anna, Skawina Natalia i Pouznar Karolina - IV miejsce
Opiekun: Wojciech Pawełek.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że trudniej odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych. Autyzm powoduje problemy w kontaktach społecznych, procesie nauki oraz postrzeganiu otoczenia. Mimo, że wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na ten temat jest ciągle niewystarczająca.Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również włączyli się w obchody tego ważnego dnia. Powstały gazetki przybliżające podstawowe informacje na temat autyzmu oraz prezentujące sylwetki znanych osób zmagających się z tym zaburzeniem. Wszyscy chętni założyli niebieskie elementy garderoby na znak solidarności z osobami autystycznymi.
Podjęte działania miały na celu propagowanie wiedzy oraz postawy tolerancji, a także zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
Szkolny Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII KLAS III”
29 marca odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III. Celem konkursu było szerzenie wśród dzieci nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz motywowanie ich do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych.
Do finałowego dyktanda przystąpiło 10 uczniów, którzy byli najlepsi w eliminacjach klasowych. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami zawierającymi różne zawiłości ortografii polskiej.
Podsumowanie konkursu:
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii otrzymała Anna Bereś
II miejsce - Mikołaj Superson
III miejsce - Amelie Suder
Pozostali uczestnicy: Maja Bieniasz, Zuzanna Dec, Milena Drozd, Jakub Gargała, Ewa Kania, Nikola Pakosz, Zuzanna Zossel.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział oraz życzymy powodzenia w dalszym przyswajaniu zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Debata społeczna "RAZEM BEZPIECZNIEJ"
- 36
W dniu 30 marca 2023 roku odbyła się w naszej szkole DEBATA SPOŁECZNA „Razem bezpieczniej”. Debata miała związek z podsumowaniem projektu Zwiększenie bezpieczeństwa w gminie Czarna poprzez budowę monitoringu i oświetlenia w obrębie Zespołu Szkół w Krzemienicy wchodzącego w skład Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022–2024. Fundusze zdobyte w ramach projektu zostały przeznaczone na rozbudowanie systemu monitoringu (15 dodatkowych kamer) oraz oświetlenie terenu placówki (11 nowoczesnych lamp z czujnikami ruchu). Nowoczesny system pozwala na efektywne monitorowanie terenu obiektu znacząco wpływając na bezpieczeństwo wokół przedszkola i szkoły.
W debacie wzięli udział: Zastępca Wójta Gminy Czarna – Pan Marcin Brzychc, Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie – inspektor Marek Mendoń z współpracownikami, Prezes OSP Krzemienica – Pan Marcin Welc z przedstawicielami OSP, Sołtys Wsi Krzemienica – Pan Wincenty Morycz, członkowie Rady Sołeckiej, radni Gminy, nauczyciele Zespołu Szkół w Krzemienicy, rodzice uczniów i przedszkolaków, uczniowie klas 7 i 8, mieszkańcy Krzemienicy.Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej informacji Dyrektora Zespołu Szkół w Krzemienicy dotyczącej projektu. Następnie, Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie przedstawił raport dotyczący niebezpiecznych zdarzeń na terenie naszego powiatu. Podziękował również Panu Dyrektorowi za owocną współpracę z Komendą Policji oraz docenił udział dzieci i młodzieży w wielu akcjach organizowanych przez Policję. W dalszej kolejności Prezes OSP w Krzemienicy omówił zdarzenia i akcje, w których uczestniczyli strażacy oraz młodzież z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP. Pan Marcin Welc podkreślił zaangażowanie uczniów – członków MDP w działalność społeczną, w szczególności organizowanie pomocy dla Ukrainy. Następnie, głos zabrał Zastępca Wójta Gminy Czarna, który docenił działania szkoły w obszarze bezpieczeństwa, wspominając, że nie tak dawno odwiedził z Panem Komendantem naszą szkołę, aby wręczyć dzieciom nagrody za udział w konkursie plastycznym „Bezpieczne wakacje”. Pan Brzychc nawiązał do prac wykonanych przez uczniów na okoliczność debaty na temat: „Niebezpieczne miejsca w Krzemienicy”. Słusznie zauważył, ze większa część niebezpieczeństw jakie dostrzegają dzieci w najbliższej okolicy dotyczą ruchu drogowego. W kolejnej części spotkania można było zadawać pytania gościom. Uczniowie pytali o zasady jazdy na hulajnogach elektrycznych, a także o odpowiedzialność prawną dzieci i młodzieży za nękanie, cyberprzemoc w Internecie. Poruszony był również problem palenia liści w ogrodach i wypalania traw. Pan Wincenty Morycz z zatroskaniem pytał o poprawę bezpieczeństwa na drodze w stronę Bruk-Betu w związku z planami budowy ronda w tym miejscu. Natomiast Pan Robert Szubart zwrócił uwagę na niebezpieczny brak chodnika na drodze w stronę Bruk – Betu i pytał o możliwość zorganizowania transportu publicznego przez drogę, na której znajduje się osuwisko.
Podsumowując, podczas debaty zostały poruszone ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa na terenie naszej miejscowości. Dla młodzieży była to ważna lekcja dialogu społecznego. Zrozumieli, że warto rozmawiać, a dzięki temu, że i ich głos został wysłuchany poczuli się ważną częścią lokalnej społeczności.
Dzień Maski Teatralnej
- 12
W dniu 29 marca br. Samorząd Uczniowski zorganizował, z okazji Dnia Teatru, ,,Dzień Maski” Tetralnej. W tym dniu każdy uczeń, który miał maskę, mógł wziąć udział w konkursie. Nasi uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. Widzieliśmy maski od niebezpiecznych zwierzątek po eleganckie księżniczki. Jury w składzie opiekun oraz przewodnicząca SU, wspólnie zdecydowali przyznać wyróżnienia za kreatywność następującym uczniom:
- w kategorii klas 1-3- Anna Konefał kl.1a,
- Jakub Pelc kl.2a,
- Nikodem Kot kl.1a,
- Aleksandra Syryło kl.2b
- w kategorii klas 4-8
I miejsce: Maja Mołoń kl.4a
II miejsce: Kinga Bem kl.5a, Sebastian Kruczek kl.5a
III miejsce: Jan Skrobacz kl.4a, Stanisław Skrobacz kl.4a
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!
Wyjazd klas drugich do kina "Helios" i schroniska "Kundelek" w Rzeszowie
Dnia 28.03.2023 klasy drugie wybrały się do Kina Helios w Rzeszowie na film "Szczęście Mikołajka", który opowiadał o znanym bohaterze książek dla dzieci stworzonym przez francuskich twórców: René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempé. Film, to nie tylko ekranizacja wybranych przygód Mikołajka, ale również swojego rodzaju biografia twórców, przedstawiona w stylu inspirowanym oryginalnymi ilustracjami. Dzieło okazało się bardzo przyjemne o odbiorze, a zarazem bardzo pouczające.
Jednak głównym celem wycieczki naszych uczniów, była wizyta w Schronisku Kundelek. Kilkanaście dni wcześniej, podczas omawiania tematów związanych ze zwierzętami domowymi, zrodził się pomysł zorganizowania zbiórki artykułów dla potrzebujących zwierząt. Podczas wizyty w schronisku, uczniowie mieli okazję przekonać się, jakie warunki panują w tym miejscu, a także posłuchać ciekawych, a zarazem smutnych historii psów, które trafiają do przytuliska. Zostali także zachęceni do pełnienia wolontariatu w ramach akcji "Godzina z psem".
Serdecznie dziękujemy pracownikom Schroniska za możliwość wizyty i poświęcony czas. Była to cenna lekcja empatii wobec zwierząt.
Gminny Turniej Tenisa Stołowego chłopców i dziewcząt klas IV-VI
- 5
23 marca odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego chłopców i dziewcząt klas IV-VI. Zawody odbyły się w Medyni Głogowskiej. Po bardzo wyrównanych i emocjonujących meczach nasze drużyny zajęły odpowiednio miejsca:
Blajer Estera i Lew Oliwia - I miejsce
Lalicki Bartłomiej i Rejman Krystian - III miejsceOpiekun: Wojciech Pawełek i Grzegorz Rejman
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty "Dzieciaki kochają zwierzaki" w przedszkolu
- 40
21 marca w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Dzieciaki kochają zwierzaki” . Tym razem odwiedziły nas płazy! Pani prowadząca zajęcia pięknie przedstawiła nam najważniejsze informacje o tych zwierzętach. Dowiedzieliśmy się czym są płazy ogoniaste, bezogonowe oraz beznogie. Przedszkolaki poznały anatomię i fizjologię tych stworzeń oraz cykl ich życia. Przedszkolaki były bardzo zaciekawione i chętnie odpowiadały na pytania biorąc czynny udział zajęciach.
Dzień bez plecaka - 21 marca 2023
Dnia 21 marca br. odbył się w naszej szkole, z okazji Dnia Wiosny, Dzień Bez Plecaka. Uczniowie klas od 4 do 8 mogli wykazać się pomysłowością w czym przynieść zeszyty, książki i przybory szkolne. Okazało się, że uczniowie są bardzo kreatywni. Można było zobaczyć sprzęty codziennego użytku, zabawki dziecięce, akcesoria dla zwierząt, a nawet robota, który wykonywał różne akrobacje. Jury w składzie Pani Wicedyrektor Katarzyna Wróbel, opiekun SU Pani Dorota Woś oraz przewodnicząca SU Amelia Puziewicz, trudno było wybrać najciekawsze i najbardziej oryginalne zamienniki plecaka szkolnego. Wspólnie zdecydowano przyznać wyróżnienia za kreatywność następującym uczniom:
- Aniela Hospod
- Małgorzata Surmacz
- Wiktoria Skrobacz
- Kacper Mołoń
- Jakub Walczak
- Bartosz Klimczak
- Wiktoria Bem
- Bartosz Drozd
- Bartłomiej Lalicki
- Kinga Bem
- Paulina Zając
- Gabriela Kara
- Karolina Pouznar
- Piotr Kamiński
- Wojciech Piekło
Wyróżnieni otrzymają Jednodniowy Bilet Szczęścia, który zwalnia ich z pytania i niezapowiedzianych kartkówek. Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach i akcjach organizowanych przez SU.
Nauka przez działanie - gotowanie po angielsku
Na języku angielskim przerabialiśmy rozdział z jedzeniem więc postanowiliśmy podejść do tematu praktycznie. W ramach kółka z języka angielskiego klasa 6b przygotowała zajęcia z gotowania. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. W grupach mieli uzgodnić jaką potrawę przygotują, napisać po angielsku przepis do wykonywanej potrawy oraz opowiadać w języku angielskim co po kolei robią.
Tyle teorii i pięknych wizji… Po wpuszczeniu szczęśliwych uczniów do sali wpadli w istne szaleństwo radości kucharskiej. Po angielsku nie mogli się wiele porozumiewać, gdyż wpadli w wir produkcyjny. Na szczęście, po chwili każda grupa pięknie opowiadała co przygotowują, jakich składników używają i co po kolei robią.
Wnioski z zajęć?
- uczniowie najlepiej uczą się przez działanie – bez wątpliwości zapamiętają tę lekcję, słownictwo oraz struktury związane z gotowaniem
- odkryli (szczególnie chłopcy), że potrafią przyrządzić pyszne dania
- była to super, integracyjna lekcja
- uczniowie nauczyli się, że po przyjemnościach przychodzi moment na rzeczy trudne - sprzątanie sali
- nauczyciel odkrył co to żywioł :)
Witamy WIOSNĘ!
- 37
Dnia 20 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola radosnym i rozśpiewanym korowodem pożegnały zimę, a głośno śpiewanymi piosenkami przywitały nadchodzącą wiosnę. Następnie dzieci z radością rozbiegły się po boisku w poszukiwaniu oznak wyczekiwanej wiosny.
Teatrzyk w przedszkolu
- 6
Dnia 18 marca dzieci uczestniczyły po raz kolejny w spektaklu " W cieniu łopianowego liścia" w wykonaniu aktorów z teatru „Skrzat”.Bajka dotyczyła bezpieczeństwa oraz ekologii. Bohaterowie bajki - mieszkańcy bajkowego lasu zwrócili uwagę na potrzebę segregacji śmieci, uświadamiając, jak wielkim zagrożeniem dla środowiska są niebezpieczne odpady. Spektakl opowiadał, jak mądrze się ich pozbywać, by nie szkodzić naturze i uczył właściwego traktowania przyrody. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, pokazując tym samym, że mają już dużą wiedzę na temat bezpieczeństwa i ekologii.
Średniowieczne zamki na lekcji historii w klasach 4
- 6
Uczniowie klas 4 podczas lekcji historii podjęli się wykonania makiety średniowiecznego zamku. Wykonane w grupach prace pokazały, jaką funkcję miały te budowle w średniowieczu. Podczas częstych wojen zamki zapewniały bezpieczeństwo ich mieszkańcom i krajowi. Charakterystycznymi elementami zabudowy były: brama, baszta, wieża oraz dziedziniec. Wszystkie te elementy można zauważyć na wykonanych pracach. Jeden z modeli prezentuje także zamkowe wnętrze. Zrealizowane zadanie pokazało, że nauka historii może być ciekawym wyzwaniem.
Wyjazd przedszkolaków do MDK w Łańcucie
- 42
Dnia 14 marca dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wybrały się do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie aby obejrzeć spektakl edukacyjny pt. „Przygody zazdrosnego Liliputka”, w wykonaniu aktorów z Teatru Króla z Łodzi. Tematyką były zasady dobrego wychowania. Dzieci dowiedziały się, że w życiu liczą się: prawdomówność, pracowitość, szczerość, uśmiech i pomoc w potrzebie. Przedstawienie pokazało dzieciom, że każdy jest inny, każdy ma swoje upodobania oraz przyzwyczajenia i każdego człowieka trzeba szanować.
I miejsce w gminnych zawodach w piłce siatkowej chłopców klas 7 - 8
- 6
Po interesujących rozgrywkach w Krzemienicy w piłkę siatkową klas 7 - 8, przyszedł czas na chłopców. 14 marca gospodarzem gminnych zawodów sportowych była szkoła w Czarnej. W turnieju wzięło udział 6 drużyn: ZS Czarna, ZS Dąbrówki, ZS Krzemienica, ZS Medynia Łańcucka, ZS Medynia Głogowska, ZS Wola Mała. Po bardzo emocjonujących, często granych do ostatnich piłek meczy, to nasza reprezentacja cieszyła się z I miejsca.
Wyniki klasyfikacji końcowej:
I miejsce - Krzemienica
|II miejsce - Medynia Łańcucka
III miejsce - Dąbrówki
Skład naszej drużyny: Patryk Kruczek, Patryk Guzek, Tomasz Rusinek, Krystian Kluz, Krystian Puchała, Kacper Mołoń,, Szymon Dubiel, Szymon Bartman, Paweł Pelic, Dominik Pasierb, Ignacy Stachnik.
Opiekun: Wojciech Pawełek.
Audycja muzyczna Mobilnej Filharmonii
- 8
Dnia 14.03.2023 r. uczniowie klas 1-3 mieli okazję wysłuchać audycji muzycznej pod tytułem "Kompozytor - kto to taki?" poprowadzonej przez muzyków Mobilnej Filharmonii. Odpowiedź na tytułowe pytanie wydawała się dość prosta, niemniej jednak prowadzący zaciekawili wszystkich zebranych. Przedstawili ciekawostki z życia wybranych, znanych kompozytorów, a zaprezentowane utwory pozwoliły słuchaczom zapoznać się z ich twórczością. Na koniec uczniowie mogli spróbować gry na wiolonczeli.
Powiatowy Konkurs Językowy
9 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Językowym „Master of Grammar and Vocabulary” w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Woli Dalszej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 9 szkół podstawowych powiatu łańcuckiego. Konkurs miał formę testu gramatyczno - leksykalnego i jego zasadniczym celem była powtórka znajomości słownictwa i struktur gramatycznych przed egzaminem ósmoklasisty z języka angielskiego.
Nasi uczniowie odnieśli sukces i znaleźli się na podium: Dominik Pasierb (kl. 8a) zajął II miejsce, a Bartosz Klimczak (kl. 8b) - III miejsce.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach językowych!
Dzień Kobiet – klasy ósme
W tym roku Dzień Kobiet w klasach ósmych miał wyjątkowy akcent. Dziewczyny otrzymały nie tylko serdeczne życzenia, czekoladowe muffinki ale również wyjątkowe kwiaty. Zdolny oraz ciekawy nowoczesnych rozwiązań uczeń klasy 8b, Bartosz Klimczak, stworzył w dostępnym w naszej szkole Laboratorium Przyszłości, róże! Wraz we współpracy z wychowawczynią Eweliną Kraśnicką oraz przy ogromnym technicznym wsparciu i nadzorze pana Łukasza Jakubowicza powstały kwiaty wytworzone w drukarce 3D. Jak widać nowoczesna technologia daje ogromne możliwości.
Efekty oceńcie sami, dziewczyny wyglądały na bardzo zadowolone 😊
Archiwum Aktualności