Celem kampanii „Biblioteka Przedszkolaka jest zmiana sytuacji biblioteczek w publicznych przedszkolach, stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych. Fundacja „Burza mózgów” inauguruje działalność Biblioteki Przedszkolaka – poprzez warsztaty typograficzne tworzenia własnej, spersonalizowanej książki oraz wspólne międzypokoleniowe czytanie książek z babcią, dziadkiem lub obojgiem z nich. Przedszkole w Krzemienicy przyłączyło się do tej akcji i w dniu 11 grudnia 2019 r. – zawitali do nas animatorzy projektu z Krakowa i zaprezentowali nam Minibibliotekę - Kuferek z książkami (otrzymaliśmy go na własność), w którym znajduje się 10 nowości wydawniczych. Podczas pierwszych inauguracyjnych warsztatów dedykowanych dzieciom z najstarszej grupy przedszkolnej, animator wykonał z dziećmi za pomocą klocków typograficznych i czarnej farby okładki tekturowe. Później dzieci wykonały literowo – typograficzne autoportrety na tekturowych oładkach. W ten sposób rozpoczną pracę nad projektowaniem własnej książki, opartej na czytanych w kolejnych tygodniach książkach z kuferka. Po wykonaniu okładki na dzieci czekała niespodzianka. Przybył do nas specjalny gość (dziadzio przedszkolaka) i znany aktor Teatru Dramatycznego w Krzemienicy – p. Jabłoński.
Zanim p. Leszek zaczął czytać wybraną przez dzieci książkę, animator rozdał OKULARY TYPOGRAFICZNE, które mają na celu skupienie uwagi dzieci podczas czytania oraz dwie kukiełki BABCIĘ CISZY I DZIADKA CISZY.
P. Jabłoński na wstępie spotkania zadeklamował fragment książki K. Makuszyńskiego „Koziołek Matołek”, który został przyjęty przez wszystkich ogromnymi brawami. Potem z wielkim zainteresowaniem i z zapartych tchem słuchaliśmy czytaną przez p. Leszka książkę pt. „Tam, gdzie żyją dzikie stwory”. Po przeczytaniu rozmawialiśmy o historii, bohaterach, problemie jaki występował w książce.
DZEKUJEMY PANU LESZKOWI ZA TAK PIĘKNĄ PREZENTACJĘ KSIĄŻKI I PRZYJĘCIE ZAPROSZENIA Z NASZEJ STRONY.
W dalszej części spotkania z animatorem – dzieci kolorowały ilustrację poświęconą przeczytanej książce. Mogły w ten sposób wykazać się inwencją twórczą pobudzającą wyobraźnię, oraz na krótkie ćwiczenia typograficzne polegające na wycinaniu liter i przyklejaniu. Ten element zadania będzie powielany po kolejnych spotkaniach czytelniczych z babcią i dziadkiem.
Było bardzo miło i wesoło. Już z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie z babcią i dziadkiem, by wspólnie razem poczytać. Do zobaczenia!