W dniach 28-29 września 2021 r. uczniowie klas trzecich odwiedzili historyczne serce Polski- miasto Kraków. Wczesnym rankiem 28 września uczestnicy wycieczki zebrali się na dworcu PKP w Łańcucie skąd, pożegnani przez rodziców, udali się na długo oczekiwaną wycieczkę.
Po dwugodzinnej podróży pociągiem dotarli do Krakowa, który przywitał ich słoneczną pogodą. Tramwajem dojechali do hotelu, a po zostawieniu bagaży, spacerem udali się na Wzgórze Wawelskie.
Zwiedzanie Wawelu rozpoczęli od Katedry– miejsca koronacji królów Polski oraz podziemnych krypt, w których znajdują się Groby Królewskie. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta, na którą dotarli wąskimi, krętymi schodami, co dla niektórych było niemałym wyzwaniem. Każdy mógł oddać się magii tego miejsca dotykając serca dzwonu, wierząc, że w przyszłości spełni się skrycie pomyślane marzenie.
Ciekawym doświadczeniem okazało się przejście przez jaskinię zwaną Smoczą Jamą, która doprowadziła wszystkich nad Wisłę do znanego z legendy Smoka, groźnie ziejącego ogniem.
Po obfitym i smacznym obiedzie w studenckiej stołówce uczestnicy wycieczki tramwajem pojechali do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Była to ciekawa lekcja fizyki, w trakcie której uczniowie odkryli wiele tajników nauki, a interaktywne ekspozycje umożliwiły im poznawać prawa natury wszystkimi zmysłami.
Po pełnym wrażeń popołudniu dotarli na pięknie oświetlony Rynek Główny, który jest jednym z największych rynków w Europie. Po krótkim spacerze, wysłuchaniu hejnału z wieży Kościoła Mariackiego wszyscy udali się na pyszną pizzę. Późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi pieszo dotarli na nocleg do hotelu „Żaczek”.
Wczesnym rankiem 29 września, po śniadaniu w niewielkiej piekarni na krakowskim dworcu, wszyscy kolejką pojechali do Wieliczki. Przed wejściem do kopalni soli udali się na spacer po Parku Kingi, gdzie znajduje się Tężnia Solankowa o właściwościach leczniczych i relaksacyjnych. Następnie wraz z przewodnikiem po około 380 stopniach weszli do kopalni, która okazała się miejscem pełnym tajemnic. Spacerując podziemnymi korytarzami podziwiali komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcję starych urządzeń służących do wydobywania soli. Podczas efektów świetlnych i dźwiękowych chwilami powiewało grozą. Na uczestnikach największe wrażenie wywarła Kaplica Św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników. Ukoronowaniem pobytu w kopalni był smaczny obiad w pięknej, podziemnej restauracji.
Po powrocie do Krakowa przyszedł czas na relaks podczas rejsu statkiem po Wiśle, w trakcie którego można było podziwiać Wzgórze Wawelskie, Kościół na Skałce, posłuchać ciekawych legend związanych z Krakowem.
Następnie Drogą Królewską, uczestnicy wycieczki udali się na Rynek Główny, który tym razem zwiedzali w pełnym słońcu. Tutaj odwiedzili historyczne Sukiennice, a czas wolny przeznaczyli na lody i zakup pamiątek. Na własne oczy zobaczyli słynny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza, znajdujący się w Kościele Mariackim. Po pamiątkowym zdjęciu przed pomnikiem Adama Mickiewicza udali się Mały Rynek, a następnie przeszli przez średniowieczną Bramą Floriańską, za którą znajduje się należący do dawnego systemu obronnego miasta słynny Barbakan.
Po dotarciu na dworzec przyszedł czas na pożegnanie z magicznym miastem, ale trudno byłoby je opuścić bez pysznego obwarzanka, który jest jednym z symboli Krakowa.
Kilka minut po 20.00 wszyscy szczęśliwe dodali do Łańcuta, gdzie na peronie dworca kolejowego na swoje dzieci czekali stęsknieni rodzice.
Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, emocji związanych z wspólnym spędzaniem czasu. Była też okazją do integracji zespołów klasowych, lekcją samodzielności, pokazała uczniom, w jaki sposób można poruszać się po dużym mieście.
Wierzymy, że Kraków pozostanie w ich pamięciach miejscem, do którego warto wracać, bo przecież do odkrycia zostało jeszcze wiele pięknych jego zakątków.