Z wielką radością informujemy, że dnia 10.04.2024 r nasi uczniowie, Maja Mołoń oraz Michał Stempak udzielili wywiadu dla TVP Rzeszów dotyczącego działalności Koła Caritas działającego w naszej szkole już od 20 lat. Mieli okazję podzielić się wrażeniami i przeżyciami jakie towarzyszyły im podczas udziału w różnych akcjach, co skłoniło ich do wzięcia udziału w wolontariacie oraz jakie działanie najbardziej utkwiło im w pamięci.
Rozmowie tej towarzyszył ks. Tomasz Stec, wicedyrektor Caritasu Diecezji Przemyskiej wraz z którym Maja i Michał zapraszali wszystkich na Dzień Dobra jaki odbył się w naszej miejscowości dnia 14.04.
Link do nagrania – (minuty od 11:05 – 19:00)
https://rzeszow.tvp.pl/76919709/10042024
Wywiad do telewizji
- 4
Szkolny Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII KLAS III”
- 4
11 kwietnia odbył się II etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł mistrza ortografii klas trzecich. W konkursie wzięło udział 10 uczniów wyłonionych podczas I etapu na poziomie klasowym.
Byli to: Gabriel Barski, Ksawery Kluz, Kornelia Kontek, Filip Lęcznar, Daria Magoń, Mieszko Nylec, Jakub Pelc, Aleksandra Syryło, Filip Szubart, Olaf Zieliński.
Podczas rozwiązywania zadań należało wykazać się znajomością zasad ortograficznych, a także logicznym myśleniem oraz czujnością ortograficzną. Głównym celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na to, jak ważna jest poprawność ortograficzna i gramatyczna w języku polskim oraz promowanie osób, które wyróżniają się w tej dziedzinie.
Tytuł Mistrza Ortografii Klas Trzecich zdobyła Kornelia Kontek z klasy 3B.
Tytuł Wicemistrza Ortografii Klas Trzecich zdobył Gabriel Barski z klasy 3A.
Należy podkreślić, że wszyscy uczniowie biorący udział w II etapie konkursu, reprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności z zakresu ortografii.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i wyrażamy uznanie za dbałość o piękno języka polskiego.
Powiatowy Konkurs Krasomówczy - „Opowiedz legendę swojego regionu”
- 1
Dnia 9 kwietnia br. trzech uczniów naszej szkoły: Maja Mołoń, Karol Parys, Julia Kwiatkowska wzięło udział w Powiatowym Konkursie Krasomówczym - „Opowiedz legendę swojego regonu”, który zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie. Uczniowie opowiedzieli wybrane przez siebie legendy i wykorzystali swoje zdolności aktorskie oraz oratorskie. Wcielali się w postacie utworów, o których mówili. Ich stroje podkreślały minione czasy.
Występy krasomówcze były ucztą dla ucha, bowiem zadbali o czystość języka polskiego i w piękny sposób wypowiadali swoje myśli, w czasach kiedy niestety, ale nie przywiązuje się wagi do poprawności wymowy, zwłaszcza wśród nastolatków.
Karol Parys zajął III miejsce w kategorii uczniów klas od 5 do 6, zaś Julia Kwiatkowska otrzymała III miejsce w kategorii klasy od 7 do 8.
Do konkursu uczniów zachęciła i przygotowała polonistka Dorota Woś.
Wyjazd uczniów klas 1-3 do Łańcuta
- 32
Dnia 9 kwietnia klasy I-III wzięły udział w krótkiej wycieczce autokarowej do Łańcuta. Pierwszym punktem programu była wizyta w Miejskim Domu Kultury, gdzie dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcji „Twój głos brzmi znajomo, czyli podróż po świecie dubbingu”. Po niej wyświetlona został film animowany pt.: „Po prostu super”. Była to okazja do poznania tajników dubbingu, a także aktorów użyczających swojego głosu różnym postaciom, w tym zwierzętom oraz możliwość zobaczenia jak to wszystko wykorzystano w filmie. Po seansie klasy pierwsze odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie podzielone na grupy skorzystały z magicznego dywanu, układały wspólnie puzzle wielkiego formatu, a także wzięły udział w krótkiej lekcji tematycznej dotyczącej wiosny. Klasy drugie i trzecie udały się do Muzeum Zamku w Łańcucie. W mniejszych grupach uczniowie uczestniczyli w warsztatach, zwiedzali oranżerię i poznawali legendy. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do aktywnego i efektywnego spędzenia czasu dzieci. Dziękujemy za cierpliwość i życzliwe przyjęcie.
Warsztaty myślenia wizualnego dla uczniów klasy 5, 6 i 7
- 34
Sketchnoting (ang. sketch – szkic, noting – notowanie) to sposób na notowanie, zapamiętywanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej – z wykorzystaniem rysunków, symboli i innych znaków graficznych. Właśnie o tym były warsztaty myślenia wizualnego dla uczniów klasy 5, 6 i 7, które poprowadziła Pani Ula Lizak (www.ulalizak.pl). Pani Ula jest trenerem – sketchnoterem, trenerką TUS, oligofrenopedagogiem, terapeutką dzieci z autyzmem, logopedą oraz autorką popularnych grafik – Rozmowy Mamy Kurki.
Podczas warsztatów uczniowie uczyli się jak robić sketchnotki (notatki wizualne). Sketchnoting bazuje na naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do myślenia obrazami. Wykorzystanie obrazu podczas notowania nie tylko upraszcza i skraca proces zapisu, dokładniej przekazuje sens, ale też usprawnia zapamiętywanie i przypominanie sobie zanotowanych w ten sposób treści. Na pewno wykorzystamy tę umiejętność na niejednej lekcji.
Życzenia świąteczne
Życzenia Wielkanocne od Samorządu Uczniowskiego
Warsztaty wielkanocne w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej
- 18
W dniach 19-22 marca, dzięki uprzejmości Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzemienicy uczniowie klas 1-3 mieli możliwość udziału w warsztatach wielkanocnych. Panie mające wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ludowych ozdób świątecznych zaznajomiły uczestników spotkania z tradycją robienia palm oraz krok po kroku pokazały w jaki sposób można je samodzielnie wykonać i ozdobić. Następnie dzieci pod kierunkiem Pań wykonały palmy wielkanocne. W efekcie każdy uczestnik stworzył swoją własną, niepowtarzalną palmę. Było to doskonałe spotkanie integrujące różne środowiska i pokolenia, czego dowodem był bardzo aktywny udział dzieci w tworzeniu dekoracji wielkanocnych. Serdecznie dziękujemy paniom z KGW za przygotowanie i prowadzenie warsztatów, które przybliżyły dzieciom tradycje i sztukę ludową naszego regionu.
Szkolny Konkurs Piosenki Ludowej
- 55
20 marca odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Piosenki Ludowej. W konkursie wzięło udział prawie 30 uczestników, którzy zaprezentowali piękne, polskie pieśni ludowe, wśród nich takie tytuły jak: "Lipka", "Czerwone jabłuszko", "Krakowiaczek jeden", "Laboga dziewuszki", "W moim ogródeczki" i wiele innych. Jury w składzie: Jacek Lalicki - dyrektor ZS w Krzemienicy, Pani Monika Mikluszka - nauczycielka w klasie wokalu w szkole muzycznej Yamaha, ks. Stanisław Piegdoń - Proboszcz Parafii Krzemienica, Pani Anna Bester - nauczycielka ZS w Krzemienicy postanowiło wyróżnić następujące wykonania:
W kategorii gry na instrumencie:
I miejsce - Mariola Bielecka
wyróżnienie - Jan SkrobaczW kategorii wokalnej - klasy 1 - 3:
I miejsce (ex aequo) - Kacper Skrobacz, Ksawery Kluz
wyróżnienia: Emilia Kasprzak, Julia BieleckaW kategorii wokalnej - klasy 4 - 8:
I miejsce - WIktoria Skrobacz
wyróżnienie - Kornelia Skawina
Dzień bez plecaka
- 17
Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie zapomnieli o plecakach! Przynieśli podręczniki i przybory w garnkach, koszykach, lampionach, koszach na śmieci, ubraniach, maskotkach, futerałach. Ale było śmiechu....
Witamy WIOSNĘ!
- 101
Nareszcie przyszła do nas długo oczekiwana wiosna. Dzieci już dużo wcześniej przygotowywały się na jej pojawienie, szukając oznak i zwiastunów wiosny podczas spacerów. Poznawały charakterystyczne zjawiska atmosferyczne, występujące w czasie przedwiośnia. Dostrzegały ożywienie wśród zwierząt i ptaków, pojawienie się pierwszych kwiatów, aż wreszcie przyszedł dzień, kiedy mogliśmy przywitać wiosnę. Gdy wreszcie nadszedł wyczekiwany dzień, 21 marca, dzieci z wszystkich grup wybrały się na spacer. Jak co roku radosnym i kolorowym korowodem pożegnaliśmy panią zimę, która zasłużyła na odpoczynek, a powitaliśmy wspaniałą i zieloną panią wiosnę. Każda grupa z tej okazji przygotowała swoje kolorowe kwiaty. W tym roku dopisała nam cudowna pogoda, słońce świeciło pięknie i promienie ogrzewały nasze twarze.
Wyjazd przedszkolaków do kina
- 87
Dnia 20 marca dzieci z grup: Jagódki, Biedronki, Misie i Wiewiórki wybrały się do kina Helios w Rzeszowie na bajkę pt.: Wyspa Puffinów. Cała akcja filmu osadzona była na wyspie Puffinów, gdzie pojawili się nowi przyjaciele. Stanęli oni przed prawdziwym wyzwaniem. Na wyspie miało wykluć się maleństwo. Niestety jajko gdzieś znika, a na domiar złego rozpętała się burza, która zagrażała wszystkim zwierzętom. Przyjaciele z wyspy jednak się nie poddali i odnaleźli zaginione jajko. Wykazali się odwagą i pokazali, czym jest przyjaźń oraz bliskość. Dzieci z zaciekawieniem oglądały bajkę. Dla każdego przedszkolaka była to niezapomniana przygoda.
Sukces naszych uczniów w Gminnym Konkursie Informatycznym oraz Plastycznym „Dzień Liczby Pi”
- 9
14 marca podczas gminnych obchodów „Dnia Liczby Pi” w Zespole Szkół w Medyni Łańcuckiej został rozstrzygnięty konkurs informatyczny oraz plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych:
I miejsce w kategorii klas 1-3 zajął Tymoteusz Wołowiec z klasy 1b (praca plastyczna)
III miejsce w kategorii klas 4-8 zajął Andrii Muranow z klasy 7 (aplikacja w Scratchu)Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
GMINNE WYDARZENIE EDUKACYJNE „DZIEŃ LICZBY PI”
- 21
W dniu 14 marca grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w gminnym wydarzeniu edukacyjnym „Dzień Liczby Pi”. Było to święto matematyki zorganizowane w Zespole Szkół w Medyni Łańcuckiej.
Uczniowie mieli okazję przekonać się jak fascynująca jest matematyka i jak bardzo potrzebna jest we współczesnym świecie.
Zaproszeni goście – inżynierowie, naukowcy i studenci pokazali praktyczne jej oblicze. W trakcie odwiedzania przygotowanych stanowisk uczniowie zobaczyli jak wiele możliwości otwiera znajomość matematyki i fizyki. Przekonywali ich o tym przedstawiciele:
1. Firmy MTU Aero Engines Sp. z o.o.
2. Studenckiego Koła Naukowego Matematyków z Uniwersytetu Rzeszowskiego
3. Politechniki Rzeszowskej im. Ignacego Łukasiewicza
4. Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”
5. Podkarpackiego Gospodarstwa Wodnego – „Wody Polskie”
6. Klubu Krótkofalowców z Rzeszowa.
Dziękujemy Zespołowi Szkół w Medyni Łańcuckiej za zaproszenie i zorganizowanie tak interesującego wydarzenia.
Wycieczka klas 3 do Kopalni Soli w Bochni
- 14
Dnia 13.03.2024 r. uczniowie klas 3 wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do najstarszej w Polsce kopalni soli. Początki wydobywania białego złota, jak nazywano kiedyś sól, sięgają połowy wieku XIII i wiążą się z postacią Świętej Kingi oraz króla Bolesława Wstydliwego.
Zwiedzający mieli okazję skorzystać z wielu ekscytujących atrakcji, jak chociażby zjazd prawdziwą windą górniczą, przejazd kolejką górniczą, przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę, czy rozegranie meczu na podziemnym boisku sportowym. Wędrując po niezliczonych korytarzach kopalni, uczniowie poprzez ciekawe opowieści pań przewodniczek oraz projekcje multimedialne, dowiedzieli się, jak wyglądała praca górnika wydobywającego sól, począwszy od średniowiecza, aż do czasów współczesnych. Uczniowie zwiedzili również Kaplicę Św. Kingi i poznali legendę o odnalezionym w Bochni pierścieniu.
Końcowym punktem programu był pobyt w największej komorze kopalni - Ważyn, gdzie uczestnicy wycieczki posilili się oraz aktywnie odpoczęli grając w ulubione gry.
Uczniowie uznali pobyt w kopalni za bardzo udany, mimo zmęczenia zapewniali, że jeszcze raz chcieliby przeżyć taką przygodę.
Sukces Anieli i Gabrysi z klasy 8 na konkursie „Buduj z Głową”
W dniu 11 marca w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie odbył się Turniej Budowlany pod hasłem „Buduj z Głową”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 8: Aniela Hospod i Gabriela Kara przygotowane przez pana Łukasza Jakubowicza.
Turniej składał się z czterech konkurencji:
I Wykonanie plakatu „Polskie absurdy budowlane”, co było warunkiem przystąpienia do konkursu.
II Test wiedzy budowlanej.
III Narzędzia niezbędne w budownictwie - drużyny miały podać nazwy i zastosowanie, przy czym liczył się tu czas wykonania zadania.
IV „Zdobimy ścianę” – konkurencja polegała na wyznaczeniu na podstawie rysunku technicznego i namalowaniu figur geometrycznych na płycie gipsowo kartonowej.Wszystkim konkurencjom towarzyszył duch rywalizacji i świetna zabawa.
Na zakończenie gospodarze szkoły oprowadzili uczestników po warsztatach, gdzie uczniowie uczą się przedmiotów praktycznych w różnych zawodach.
Po tej krótkiej wycieczce i nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Fundatorami były uznane i cenione na rynku budowlanym firmy Besta i Blue Dolphin.
Wyniki były dla nas niezwykle radosne. Aniela i Gabrysia zostały zwycięzcami w kategorii narzędzia. Otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Serdecznie gratulujemy!
Zajęcia edukacyjne z Alpakami
- 197
Dnia 14 i 15 marca nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście - Alpaki o zabawnych imionach Balu i Mumu. Te niewielkie zwierzęta podobne do lamy są doskonałymi zwierzęcymi terapeutami o dużej wrażliwości i empatii. Są delikatne i płochliwe, ale pozytywnie nastawione do dzieci. Przedszkolaki miały okazję poznać różnice między alpakami a lamami, a także dowiedzieć się skąd pochodzą, w jakim celu są hodowane i jak należy o nie dbać. Nauczyć się szacunku i empatii dla żywych stworzeń. Podczas zajęć dzieci mogły pogłaskać i nakarmić zwierzęta marchewkami.
Dzień Kobiet 2024
- 35
Wizyta przedszkolaków w bibliotece
- 59
W dniach 5 i 8 marca dzieci z grup: Krasnoludki, Jagódki, Misie i Wiewiórki udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Krzemienicy. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale i z prezentem w postaci książki. Serdecznie dziękujemy Pani Bożenie Czopkoń za tak miłe przyjęcie.
Zerówka w szkolnej bibliotece
1 marca kolejny raz przedszkolaki, tym razem z zerówki, wraz z panią wychowawczynią Wiolettą Król, odwiedziły szkolną bibliotekę. Spotkanie z książką dotyczyło kosmosu, dzieci obejrzały kilka bajek, który bohaterowie obywali kosmiczne podróże, a jedną z nich przeczytała im Pani bibliotekarka. W trakcie rozmowy o kosmosie, dzieci wykazały się dużą wiedzą. Na zakończenie spotkania otrzymały kosmiczne kolorowaniki.
Archiwum Aktualności