27 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od prezentacji przyniesionych pluszaków. Po śniadaniu przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz smaczny misiowy tort. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy ze swoim pluszakiem.
"Dziś w przedszkolu gwar i wrzawa, bo z misiem będzie zabawa" - Światowy Dzień Pluszowego Misia
Warsztaty z Pierwszej Pomocy w przedszkolu
W piątek 24 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierownictwem wykwalifikowanego ratownika medycznego. Akcję wsparła AVIVA. Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, utraty przytomności, zranień, krwotoków, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na misiu Zdzisiu. Dzieci pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon.
Spotkanie miało na celu kształtowanie u przedszkolaków prawidłowych postaw, a także zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych podczas nieszczęśliwych zdarzeń, wypadków.
Powiatowe Dyktando o Złote Pióro Henryka
I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie zorganizowało II Powiatowe Dyktando o Złote Pióro Henryka, w którym wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum Karolina Kramarz, Wiktoria Kuźniar i Aleksandra Pasierb. Uczennice te zostały wyłonione podczas pierwszego etapu dyktanda, które odbyło się w naszej szkole dnia 15 listopada 2017 roku, a wzięli w nim udział chętni gimnazjaliści, którym ortografia jest przyjacielem.
30 listopada z okazji Dnia Patrona I LO - uczennice Karolina Kramarz, Wiktoria Kuźniar i Aleksandra Pasierb napisały kolejne dyktando – III zaszczytne miejsce zajęła Karolina Kramarz. Jesteśmy dumni z jej sukcesu. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć na polu polskiej ortografii.
Do konkursu przygotowała gimnazjalistki polonistka Dorota Woś.
Spotkanie z przedstawicielami Pro Spe
Naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele fundacji Pro Spe, która zajmuje się działalnością misyjną oraz charytatywną na terenie Gruzji. Dowiedzieliśmy się wiele o tym pięknym kraju, a jednocześnie w jaki sposób możemy pomóc biednym i potrzebującym w Gruzji.
TAK BLISKO, TAK CIEKAWIE …
24 listopada uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce do ważnych i ciekawych miejsc znajdujących się w naszej najbliższej okolicy. Na początek odwiedzili Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, gdzie wraz z przewodnikiem, krok po kroku, przeszli całą ścieżkę pasażera. Obejrzeli terminal pasażerski, poznali miejsce i wymogi dotyczące odprawy biletowo-bagażowej oraz przeszli lotniskową kontrolę bezpieczeństwa, której towarzyszyło bardzo dużo emocji J. Z zaciekawieniem wysłuchali informacji dotyczących pracy w różnych zawodach związanych z lotnictwem oraz ciekawostek na temat podróżowania. Z tarasu widokowego obejrzeli lądowanie samolotu, a przedstawiciel Lotniskowych Służb Ratowniczo-Gaśniczych zaprezentował dzieciom imponujące pojazdy gaśnicze, które wyglądem, wyposażeniem i swoimi możliwościami dalece odbiegają od standardowych wozów strażackich. Na pamiątkę pobytu na lotnisku dzieci otrzymały identyfikatory do opisywania bagażu, wraz życzeniami wielu szczęśliwych, podniebnych podróży.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum-Zamku w Łańcucie, gdzie w zabytkowym otoczeniu, w bezpośrednim kontakcie z dziełami sztuki, uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych połączonych ze zwiedzaniem zamku. W ciekawy i niecodzienny sposób zgłębiali wiedzę dotyczącą herbów rycerskich, heraldycznego godła Polski i jej narodowych barw. Poznali również historię „O papieżu Sylwestrze, jego smoku, pierwszych zegarach i czekaniu na koniec świata”. Wiele pozytywnych wrażeń przyniosła również wizyta w zamkowej oranżerii z ciekawą ekspozycją roślin i zwierząt, a piękna jesienna pogoda uprzyjemniła spacer po malowniczym, zamkowym parku.
Radosne twarze dzieci i ogromna ilość pytań zadawanych podczas wycieczki świadczyły o dużym zainteresowaniu omawianą tematyką i zadowoleniu z takiej formy edukacji.
„Pan Listonosz listy nosi, dla Adasia i dla Tosi” – spotkanie przedszkolaków z panem Listonoszem
Dnia 22 listopada z wizytą do naszego przedszkola przybył pan Listonosz. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom wiedzy o pracy Listonosza i innych pracowników poczty, poznanie drogi listu od nadawcy do odbiorcy, budzenie szacunku dla pracy pracowników Poczty Polskiej oraz zwrócenie uwagi na charakterystyczny ubiór Listonosza. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały o pracy jaką wykonuje Listonosz, zadawały wiele pytań. W trakcie zajęć dowiedziały się co należy zrobić, aby wysłać list lub paczkę. W jaki sposób zaadresować kopertę, aby trafiła do adresata. Poznały takie pojęcia jak: priorytet, przekaz, list polecony. Dzieci miały także zajęcia praktyczne – wysyłały listy do świętego Mikołaja. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. W dobie sms-ów i e-mail często nie odwiedzamy takich instytucji jak poczta, więc dzieci nie zawsze mają możliwość obserwowania poczty i jej pracowników.
Teatrzyk w przedszkolu 1
26 października nasze przedszkole odwiedził teatrzyk Skrzat z Krakowa, z którym współpracujemy od wielu już lat. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Okruszka”. Przedszkolaki z przejęciem przeżywały perypetie Okruszka, który miał za zadanie uratować krainę baśni przed złym czarnoksiężnikiem. Postacie ze znanych bajek takie jak: Czerwony Kapturek, Kot w butach, Jaś i Małgosia uczyły dzieci właściwego postępowania i odróżniania dobra od zła. Przedstawienie podobało się i młodszym i starszym przedszkolakom, o czym świadczyły żywe reakcje dzieci, a także gorące oklaski, zarówno w trakcie jak i na zakończenie przedstawienia.
Państwa pracę wspominamy i bardzo doceniamy...
"Człowiek w swym życiu etapów ma wiele.
Są narodziny, szkoła, wesele.
A kiedy stanie u bram dorosłości
zaczyna pracę - ku swej radości.
Są chwile miłe, radości i smutki,
człowiek raz duży, raz jest malutki.
Lecz wszystko zawsze swój koniec ma.
Także i praca nie wiecznie trwa."27 października gościliśmy w naszej placówce emerytowanych Pracowników szkoły i przedszkola. Swoją obecnością zaszczycili nas byli Dyrektorzy szkoły, Nauczyciele oraz Pracownicy obsługi i administracji. Zaproszeni Goście obejrzeli dedykowaną Im część artystyczną w wykonaniu klasy 3aSP, a następnie udali się na spotkanie, podczas którego wspominali lata wspólnej pracy. W tej miłej atmosferze również i my dowiedzieliśmy się wiele o dawnej szkole.
Takie spotkania uświadamiają, że jesteśmy tylko małą częścią historii w ogromie czasu. Wielu przed nami było… wielu będzie. Ale wraz z naszym życiem pozostawiamy na świecie ślad, który go zmienia i czyni bardziej ludzkim. Jesteśmy wdzięczni za to cenne doświadczenie; za lekcję pokory. A wszystkim byłym Pracownikom życzymy długich lat życia, szczęścia, zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Uczestniczymy w programie Bezpieczna+
W dniach 9 - 27 listopada uczniowie naszej szkoły w ramach programu Bezpieczna+ uczestniczą w warsztatach kształtujących kompetencje społeczne prowadzonych przez specjalistów psychoterapii i socjoterapii z Centrum Szkoleniowo - Terapeutycznego SELF. Warsztaty pomagają w kształtowaniu zdolności do nawiązywania pozytywnych kontaktów interpersonalnych. W ramach zajęć pracuje się w obszarze następujących tematów:
Elementy dobrej komunikacji – ćwiczenia praktyczne w parach i podgrupach
Motywacja – dziesięć sposobów skutecznej automotywacji do nauki i pracy
Stres – sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem
Asertywność w relacjach interpersonalnych – praktyczne ćwiczenieZajęcia te są elementem Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach.
Celem programu Bezpieczna+ jest:
- Zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie u uczniów aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy;
- Rozwijanie umiejętności psychospołecznych, takich jak komunikacyjne, kształtujące więzi interpersonalne między uczniami.
„Kocham Cię, Polsko!” - Narodowe Święto Niepodległości
W piątek 10 listopada świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademia przebiegała pod hasłem „Kocham Cię, Polsko!”, znanym z popularnego polskiego programu.
W pięknym i patriotycznym koncercie zaprezentowali się uczniowie klasy IV, V, VI oraz II i III gimnazjum. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę „Kocham Cię, Polsko!” oraz „Polska biało – czerwoni”. Repertuar wykonawców obejmował piosenki od czasów, kiedy nasz kraj był pod zaborami aż do współczesności. Występ został poświęcony bohaterom, którzy w trudnych momentach dziejowych strzegli granic naszego państwa, a swoim życiem dali świadectwo wszystkim następnym pokoleniom. Wykonane utwory były cenną lekcją patriotyzmu i przyniosły wiele pozytywnych wrażeń. Celem uroczystości było także budowanie poczucia tożsamości narodowej i uwrażliwienie na odpowiedzialność młodego pokolenia wobec faktu, że wolność tak ciężko wywalczoną przez innych należy pielęgnować i podejmować działania, by ją zachować.
Wyjazd do teatru Maska w Rzeszowie
Dnia 8 listopada 2017 r. uczniowie gimnazjum wraz ze swoimi wychowawcami udali się do teatru „Maska” w Rzeszowie na sztukę pt. „Romeo i Julia” inspirowaną dziełem Williama Szekspira. Oprócz aktorów w przedstawieniu występowały również lalki. Widzom spodobało się to, że niektórzy z występujących postaci siedzieli na widowni.
Sztuka „Romeo i Julia” jest współczesnym przedstawieniem, które wzbudza wiele emocji. Uczniowie byli zadowoleni, że mogli zobaczyć coś innego niż film i poznać tajniki sztuki teatralnej.Karolina Kramarz
Przedszkolaki obchodzą Święto Niepodległości
W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznały krótki rys historyczny dotyczący Święta Niepodległości. Nie zabrakło zabawy przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”. Dzieci utrwaliły sobie wiadomości na temat symboli narodowych, zabytków charakterystycznych dla wybranych miast, wydarzeń historycznych naszej ojczyzny. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Przedszkolaki wykonały na tę uroczystość kwiaty w barwach ojczystych, z którymi później wraz z wychowawcami przeszły ulicami naszej miejscowości. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
Szkoła muzyczna Yamaha w przedszkolu
8 listopada w naszym przedszkolu odbyła się audycja Szkoły Muzycznej YAMAHA. Prowadzący oraz zaproszony muzyk pan Wojciech Jedliński w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentowali instrumenty strunowe szarpane, takie jak: ukulele, banjo, gitarę akustyczną, klasyczną. Ciekawostką była składana gitara SILENT. Za sprawą interesującej oprawy muzycznej mogliśmy przenieść się w odległe rejony świata – na Hawaje, a także do rozbrzmiewającej flamenco Hiszpanii. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tym spotkaniu, a uśmiech na ich twarzach odzwierciedlał dobry humor i wspaniałą zabawę.
Dziękujemy serdecznie przedstawicielom Szkoły Muzycznej YAMAHA i z niecierpliwością czekamy na kolejną porcję dobrej zabawy w grudniu.
Przedszkolaki w szkolnej izbie tradycji
W poprzednim tygodniu przedszkolaki z grup: Misie i Wiewiórki podczas zajęć dydaktycznych dowiedziały się, jak zmienił się świat przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dzieci poznały dawne zawody, różnice między życiem na wsi, a w mieście, czym oświetlano i ogrzewano domy, jakich sprzętów używano oraz jak ludzie dawniej się ubierali. Uwieńczeniem całego cyklu zajęć była wizyta w szkolnej izbie tradycji – 7 listopada, gdzie dzieci miały okazję posłuchać o dawnych czasach, dotknąć przedmiotów używanych w dawnych czasach. Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Haładyj, która podzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą, pięknie opowiedziała o życiu na wsi i przybliżyła nam historię naszego regionu.
Zabawy przedszkolaków z animatorem
6 listopada po zdjęciach indywidualnych i grupowych, wszystkie dzieci przedszkolne wzięły udział w zabawach prowadzonych przez animatora czasu wolnego. Przedszkolaki wybrały się w podróż po różnych miastach Polski, poznając ich charakterystyczne elementy. Były tańce, piosenki, wierszyki i opowiadania, a także zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieciom bardzo podobały się zabawy i chętnie brały w nich udział.
Na zajęciach Kółka Eksperymentalnego
Dnia 26 października chętni uczniowie z klas IV wzięli udział w zajęciach Kółka Eksperymentalnego. Na pierwszym w tym roku spotkaniu uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, w wyniku których zmieniały się kolory mieszanych roztworów. Sprawdzali m.in. co się stanie z fioletowym kolorem wywaru z czerwonej kapusty w roztworze octu, roztworze proszku do prania, sody, czy soku z cytryny. Wszystkich zaskoczył również efekt malowania tymi roztworami po kartce nasączonej uprzednio wywarem z czerwonej kapusty. Uczniom podobało się również doświadczenie wykonane przez nauczyciela pt. "kryształowy kameleon". Z zadziwieniem patrzyli jak po dolaniu jednego roztworu, kolor mieszaniny może kilkukrotnie sam zmienić kolor, tak jak tytułowy kameleon. Każdy z uczniów przekonał się również, dlaczego do surówki z marchewki powinniśmy zawsze dodawać olej lub oliwę. Intensywnie żółto - pomarańczowe zabarwienie oleju udowodniło, że karoten (który w naszym organiźmie przekształca się w witaminę A) rozpuszcza się w oleju a nie w wodzie. Każdy więc, kto chce mieć sokoli wzrok i zdrową skórę powinien o tym pamiętać.
Jeśli zaciekawiły Cię nasze doświadczenia – zapraszamy na kolejne spotkanie Kółka Eksprymentlnego, które odbędzie się już w tym miesiącu!
Gminne Zawody Sportowe w piłce koszykowej
W dniu 26.10.2017 odbyły się Gminne Zawody Sportowe w piłce koszykowej. Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce w składzie: Bieniasz Przemysław, Bieniasz Kacper, Mac Maksymilian, Surmacz Mateusz, Surmacz Michał, Rymanowski Piotr, Sandomierski Wojciech. Opiekun: Wojciech Pawełek.
"Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę"
Uczniowie klas IV wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Kodowania w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Celem projektu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do nauki kodowania. W dniach 10 i 11 października uczniowie uczestniczyli w dwudniowych warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie, gdzie poznawali program Scratch, uczyli się programować mBoty oraz roboty Finch, a także zobaczyli w jaki sposób programuje się Lofiroboty. 13 października klasa IVb wyjechała na festiwal do Cieszanowa gdzie oprócz warsztatów programowania skorzystali z salonu wirtualnej rzeczywistości, w którym za pomocą najlepszego sprzętu VR przenieśli się w głębiny oceanu czy na szczyty gór. Klasa IVa wyjechała 18 października do Leska, gdzie programowali mBoty i grali na bananach i uczestniczyli w warsztatach programowania. Wszystkim uczestnikom warsztaty bardzo się podobały.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ciekawej Książki
16 października odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ciekawej Książki. Rozmawialiśmy o książkach, które przeczytaliśmy podczas wakacji. Zuzia podzieliła się wrażeniami po lekturze książki pt. „Słońce na Ambach” autorstwa Wacława Korbiewicza, opowiadającej o życiu ludzi w dalekiej Etiopii. Autor zabiera czytelnika w podróż po zabytkach kultury, śladami historii, ożywiając kolory, dźwięki smaki i zapachy kraju z rogu Afryki. Adrian opowiedział o perypetiach Matyldy genialnej i wrażliwej dziewczynki, która w nowej szkole, trafia na dyrektorkę, która terroryzuje nie tylko swoich uczniów i nauczycieli. Książka nosi tytuł „Matylda” napisał ją Roald Dahl.
Wszystkich, którzy lubią czytać, ale zwłaszcza tych z Was, którzy stronią od książek - zapraszamy na następne spotkanie Klubu w listopadzie.
"Kup Pan szczotkę"
W dniach od 2 do 12 października Szkole Koło Caritas wraz z opiekunami księdzem Patrykiem i panią Anną Dołęgą zorganizowało zbiórkę szczoteczek i past do zębów dla dzieci z Afryki. Akcja Fundacji Pomocy Humanitarnej pod hasłem „Kup Pan szczotkę” odbywała się już po raz trzeci. Nasi uczniowie zwłaszcza z klas młodszych chętnie włączyli się w zbiórkę przynosząc po kilka sztuk szczoteczek i past do zębów dla swoich rówieśników z afrykańskiego kontynentu. Wspólnie z mieszkańcami Krzemienicy zebraliśmy dwa duże pudełka, które zostały przekazane Fundacji.
WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
Archiwum Aktualności