• Wizyta klas 7 i 8 w firmie MONAWI

          • 25 października uczniowie klas 7 i 8 odwiedzili firmę MONAWI w Czarnej. Dzięki pomysłowi i uprzejmości szefa - Pana Jacka Kuźniara mogliśmy obserwować funkcjonowanie zautomatyzowanej linii produkcyjnej do składania drzwi, działanie robota wspomagającego proces produkcji, pracę obrabiarki CNC, stanowiska projektantów i programistów. Bardzo dziękujemy firmie MONAWI za możliwość obejrzenia nowoczesnego zakładu pracy i życzymy wielu sukcesów zawodowych.

          • Pierwszoklasiści na wycieczce w Łańcucie

          • W dniu 25 października 2022 r. uczniowie klas I uczestniczyli w wycieczce do Łańcuta. Odwiedzili jednostkę Powiatowej Straży Pożarnej, gdzie zapoznali się z pracą zawodowego strażaka, dowiedzieli się w jaki sposób prawidłowo reagować na zagrożenia powstałe w wyniku pożaru, jak opuścić zadymione pomieszczenie, czy zapobiegać zatruciu się tlenkiem węgla.

            Następnie pieszo przeszli do Zamku, obserwując piękną szatę jesiennych drzew pobliskiego parku. Poruszając się w dwóch grupach po wnętrzach  dawnej rezydencji Lubomirskich                     i Potockich podziwiali niezwykłe, historyczne  przedmioty oraz wzięli udział w lekcjach muzealnych o następującej tematyce: „Krótka historia czasu i zegarów” oraz „O malarstwie dla najmłodszych”.

            W trakcie tej krótkiej wycieczki pierwszoklasiści poznali ciekawe miejsca naszej okolicy, zdobyli bardzo dużo nowych wiadomości oraz wzbogacili swoje doświadczenia.

          • Audycja Mobilnej Filharmonii "Cza- cza z Chopinem, samba z Beethovenem".

          • W dniu 25 października 2022 r. uczniowie klas I- III uczestniczyli w niecodziennej lekcji muzyki w wykonaniu Mobilnej Filharmonii. W trakcie audycji wysłuchali dzieł najsłynniejszych kompozytorów: Stronisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwika van Beethovena, Franza Schuberta oraz poznali rytmy niezwykłych tańców tj. samba, rumba, cza- cza, czy tango.„Muzyka bezpośrednio dotyka serca, niezależnie jak mały czy oporny umysł ma słuchacz.”

          • Wycieczka klas drugich do Łańcuta

          • Uczniowie z klas drugich dnia 21.10.2022 r. wybrali się na wycieczkę do Łańcuta. Najpierw w zamkowym parku podziwiali jesień w pełnej okazałości. Przechadzając się alejkami, utrwalali nazwy znanych drzew, a także poznawali nowe. Pod wiekowymi platanami urządzono wielką bitwę jesienną. Uczniowie zwiedzili również ogród różany, bylinowy i włoski.

            Następnie udali się do wnętrza zamku, gdzie w podziale na dwie grupy, odbyły się lekcje muzealne.

            Klasa II A wzięła udział w zajęciach pod nazwą „Kolorowy zawrót głowy”. Po wstępie teoretycznym dotyczącym barw oraz eksperymentach z kolorami, uczniowie wykonali koło barw. Następnie udali się do zamkowych komnat, gdzie odkrywali różnorakie barwy i ich odcienie.

            Uczniowie klasy II B uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat „Krótka historia czasu i zegarów”. Dowiedzieli się, czym różni się wynalazek od odkrycia. Poznali sposoby mierzenia czasu w minionych wiekach: zegary słoneczne, ogniowe, wodne i piaskowe. Wysłuchali informacji o zegarach mechanicznych i elektronicznych. Wcielili się w rolę „detektywów” tropiących zamkowe zegary. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których każde dziecko wykonało dla siebie „zegarek kieszonkowy”. W samo południe wysłuchali zachwycającego bicia zamkowego „Big Benu”.

            Wnętrza zamkowe wzbudziły zachwyt u wszystkich uczestników wycieczki, a ciekawe historie opowiadane przez Panie prowadzące zajęcia, na pewno rozbudziły wyobraźnię i przybliżyły uczniom realia życia w dawnych czasach.

             

          • Z wizytą w cukierni "Malinka"

          • Dnia 25 października dzieci z grupy „Misie” wybrały się do Cukierni „Malinka” na zajęcia w ramach praktyk studenckich, aby poznać i zobaczyć na czym polega praca cukiernika. Podczas wizyty dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda cukiernia od środka. Dzieci obejrzały wszystkie pomieszczenia, z zaciekawieniem oglądały specjalne maszyny do wyrobu ciast, miksery i piece. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy cukiernika. Jednak największą radością dla dzieci była możliwość samodzielnego wykonania i udekorowania ciasteczek. Na koniec przedszkolaki zostały obdarowane pysznymi wypiekami. Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Surowiec za smaczny poczęstunek i bardzo miłą atmosferę.

          • Zabawy z podłogą interaktywną w przedszkolu

          • W dniu 24 października przedszkolaki po raz pierwszy w tym roku szkolnym miały okazję wziąć udział w zabawach z wykorzystaniem podłogi interaktywnej. Radość dzieci nie miała końca, angażując w zabawę nawet najbardziej nieśmiałe dzieci. Dzieci znacznie szybciej uczą się nie tylko pod względem pamięciowym, ale także lepiej rozumieją zagadnienia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i zabawy z podłogą interaktywną.

          • Wycieczka klas I do Miasta Szkła - Krosna

          • Dnia 19 października uczniowie klas I wraz z opiekunami odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie- jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

            Uczniowie, pod okiem pani przewodnik, zapoznali się z tajnikami produkcji szkła, uczestniczyli w zajęciach, gdzie każdy miał okazję namalować na szkle piękne, kolorowe obrazki i samodzielnie wybić medal – pamiątkę ze szklanej surówki. Odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film, prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie. Uczniowie zwiedzili również piwnice, położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopu. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.

            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w krośnieńskim kinie studyjnym, gdzie uczniowie obejrzeli widowiskowy i spektakularny film pt. „Serce dębu”, który posiada niezwykłą obsadę: wiewiórki, sójki, mrówki, myszy polne, itd., a cała akcja filmu rozgrywa się w cieniu starego, dostojnego drzewa- dębu. 

            W drodze powrotnej, korzystając ze sprzyjającej pogody, dzieci odwiedziły Rezerwat Przyrody Prządki, obejmujący grupę tak zwanych ostańców skalnych, osiągających wysokość ponad 20 metrów, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca, które swój kształt zawdzięczają długotrwałemu oddziaływaniu atmosferycznemu i z którymi wiążą się liczne legendy.

            Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.

          • Dzień Dyni w przedszkolu

          • Dnia 19 października wszystkie grupy z naszego przedszkola obchodziły Dzień Dyni. Dzieci poznały różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Następnie dzieci przystąpiły do dyniowych zabaw: klasyfikowania dyń wg wielkości, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczania dyń, odczytywania dyniowych sylab, i wiele innych. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne. Dzieci z zapałem zabrały się również do prac plastycznych, powstałe piękne prace. Przedszkolaki miały również okazję spróbować muffinek dyniowych. Na zakończenie dnia dzieci wybrały się na pole dyniowe, aby podziwiać różnorodne dynie. Dziękujemy serdecznie Pani Halinie Krupie za pomoc i dostarczenie dyni.

          • LEKCJA MUZEALNA ON – LINE Z BÓBRKI

          • Lekcja chemii w dniu 12 października br. w klasie 8b miała nietypowy charakter. Uczniowie, wraz z wieloma innymi klasami ze szkół Województwa Podkarpackiego, uczestniczyli w zdalnej lekcji transmitowanej z Bóbrki, z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Prowadzący: Pani Marzena Sysak i Pan Michał Górecki w bardzo ciekawy sposób zapoznali uczniów z genialną postacią, jaką był Ignacy Łukasiewicz, twórca przemysłu naftowego i wynalazca lampy naftowej. Młodzież miała okazję usłyszeć historię pierwszych prac związanych z wydobyciem i eksploatacją ropy naftowej w XIX i XX wieku oraz dowiedzieć się, jak to wygląda współcześnie. Uczniowie poznali skład i rodzaje ropy naftowej oraz jakie użyteczne produkty są z niej uzyskiwane. Na podstawie demonstrowanych doświadczeń, zaznajomili się z właściwościami tej ciekłej kopaliny.

            W tym szczególnym roku, ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza, mogliśmy poznać geniusz tego wielkiego Polaka. Fakt, że założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej pochodzi z Podkarpacia, a pierwszą praktykę zawodową zdobywał w łańcuckiej aptece na ul. Wałowej, dodatkowo nas nobilituje i mobilizuje do pracy, która w przypadku naszego bohatera przyniosła tak znakomite efekty.

          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek, 7 października, nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie mieli możliwość wylosowania „kuponu szczęścia”, zawierającego wiadomość lub dodatkowy bonus, który mógł zostać wykorzystany na lekcjach matematyki.

            Uczniowie zmagali się z zadaniami związanymi z tabliczką mnożenia rywalizując w różnych grach: planszowej grze matematycznej, quizie z aplikacji Kahoot oraz  grze „Stacje zadaniowe”.

                   Uczniom, którzy brali aktywny udział w organizowanych zabawach dziękujemy i wszystkich zapraszamy do podejmowania kolejnych aktywności matematycznych.

                                                        Nauczyciele matematyki

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

          • W dniu 13 października z okazji Dnia Patrona Szkoły biblioteka we współpracyz Samorządem Szkolnym zorganizowała w trakcie przerw na szkolnym holu głośne czytanie książki Marii Konopnickiej pt. O krasnoludkach i o Sierotce Marysi”. Fragmenty książki czytali nauczyciele, dyrektor szkoły oraz chętni uczniowie. Akcja miała na celu zachęcenie uczniów do czytania utworów naszej Patronki.

          • Dzień Jesiennych Liści

          • Dnia 17 października br. odbył się w naszej szkole Dzień Jesiennych Liści. Uczniowie, którzy tego dnia swym strojem lub atrybutem zasygnalizowali, że jesień już na dobre zagościła wśród nas, byli zwolnienie z pytania lub niezapowiedzianych kartkówek. Obył się również konkurs na najlepsze jesienne przebranie. Uczniowie wykazali się pomysłowością. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy 4 a – Gabriela Pelc, która była Panią Jesienią, jej koszyk wypełniony był darami tej pory roku, dwa drugie miejsca przypadły uczennicom klasy 4 a – Wiktorii Skrobacz i Lenie Bieniasz, zaś trzecie miejsce zajął Oliwier Brodziak z 8b i Sara Panek z klasy 4a.

            Wyróżnienie otrzymali Alicja Chudzik z klasy 8 b , Weronika Lonc z klasy 4 a i Milena Pragacz z klasy 4 a.

            Nagrodami w konkursie są tzw. Bilety Szczęścia, które zwalniają ucznia z pytania lub zadania domowego. Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejny dzień tematyczny.

            Organizatorem konkursu i dnia tematycznego był Samorząd Uczniowski.

          • Teatrzyk w przedszkolu

          • 13 października po raz pierwszy nasze przedszkole odwiedził Teatr Skrzat” z Krakowa z przedstawieniem pt: Przyjaciele z Zielonej Polany”. Wszystkie nasze grupy z uwagą i zaciekawieniem obserwowały przygody przyjaciół kota, zająca oraz myszki. Przyjaciele z polany zapewniły dzieciom mnóstwo radości i bardzo dużo śmiechu.

          • Święto Patrona Szkoły

          • Od niepamiętnych czasów spotykamy w historii społeczeństw wyrazy czci dla wybitnych ludzi, władców czy twórców literatury. Szkoła jest miejscem, w którym nie tylko wspólnie spędzamy czas, ale także miejscem gdzie kultywujemy tradycje i obrzędowość. Dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona. Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej z okazji 180 rocznicy urodzin poetki. Imię jej nosi dziesiątki szkół, w tym również nasza szkoła. Marię Konopnicką znamy wszyscy. Do jej życiorysu potrafi dotrzeć każde dziecko. To polska poetka, prozaik, krytyk i publicystka.

            13 października 2022 r. odbyła się uroczysta akademia poświęcona Patronce naszej szkoły - Marii Konopnickiej. Uczniowie klas trzecich przybliżyli sylwetkę poetki, która jest zasłużoną postacią w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci. Losy bohaterów utworów Marii Konopnickiej bawią, uczą i wzruszają kolejne pokolenia. Część artystyczną uświetniły piosenki oraz taniec ludowy. 

            Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji zbliżającego się Święta Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie dedykowali nauczycielom  przygotowane utwory muzyczne, a cała społeczność szkolna odśpiewała tradycyjne „Sto lat”. 

             

          • Jesienne zabawy w przedszkolu

          • Dnia 12 października dzieci z grupy "Wiewiórki” oraz 17 października dzieci z grupy "Biedronki" postanowiły wykorzystać uroki „Polskiej Złotej Jesieni” spędzając czas na świeżym powietrzu. Wspólne zabawy w ogrodzie przedszkolnym dały wiele zabawy i niezapomnianych wrażeń.

          • Jesienne porządki w przedszkolu

          • Jesień to czas opadania liści z drzew – stąd już tylko niewielki krok do wspaniałej zabawy. Z tej okazji 12 października dzieci z grup: „Krasnoludki, Jagódki i Misie” z ogromnym zapałem i radością porządkowały ogród grabiąc liście. Śmiechu przy tym i dumy z wykonania zadania było co niemiara.

          • Owocowy dzień w przedszkolu

          • Dnia 11 października dzieci z grup: „Biedronki, Wiewiórki i Misie” własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki i winogrona. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

          • Wyjazd przedszkolaków do kina

          • Dnia 6 października dzieci z grup: „Biedronki, Wiewiórki i Misie” wybrały się na wycieczkę do kina Helios. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć bajkę pt.: „Ogliki”- o rodzinie , która szukając nowego domu trafia do wioski Cuchniewo na wysypisko śmieci. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia.

          • Klasa 1b- „Z książką za pan brat”

          •  

            Klasa 1b- „Z książką za pan brat”

             

            7 października klasa 1b odwiedziła Publiczną Bibliotekę w Krzemienicy. Głównym celem było zapoznanie uczniów z lokalem biblioteki, jej księgozbiorem; przedstawienie zasad funkcjonowania biblioteki oraz obchodzenia się z książką.

                       Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat zasobów, katalogów i regulaminu biblioteki . Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom baśń o Skarbniku z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku Kamishibai. Każde z dzieci mogło zaprogramować interaktywnego robota Photon oraz przejrzeć książki przeznaczone dla małych czytelników.

            Dziękujemy Pani Bożenie za miłe i pouczające spotkanie.

             

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych