W dniu 20 kwietnia 2022 r. uczniowie klas trzecich, w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszym punktem docelowym był Zagnańsk, gdzie uczestnicy wycieczki spotkali się z licencjonowanym przewodnikiem. Tutaj przeszli pod jeden z najstarszych dębów w Polsce, słynny pomnik przyrody „Dąb Bartek”, poznali historię tego wyjątkowego drzewa oraz wysłuchali związanej z nim legendy o królu Janie III Sobieskim i Marysieńce.
W Świętej Katarzynie zobaczyli kaplicę cmentarną z XIX wieku - nazywaną kapliczką Stefana Żeromskiego, z wyrytym na ścianie podpisem pisarza oraz odwiedzili Muzeum Minerałów i Skamieniałości. W tym wyjątkowym miejscu zobaczyli proces szlifowania kamieni jubilerskich, podziwiali kolekcję krzemienia pasiastego z Gór Świętokrzyskich oraz minerały, kamienie szlachetne i skamieniałości pochodzące nie tylko z Polski, ale także z różnych zakątków świata.
Po dotarciu do Huty Szklanej wszyscy pieszo, po około godzinnym marszu, dotarli na szczyt Łysa Góra znajdujący się na wysokości 595 m n.p.m. Z platformy widokowej przy gołoborzach wszyscy podziwiali roztaczającą się panoramę, która niestety w tym dniu, ze względu na pogodę, była słabo widoczna. Przewodnik w ciekawy sposób opowiedział jak powstawały bloki piaskowca kwarcytowego tworzącego gołoborza oraz o charakterystycznych cechach Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Ostatnim punktem programu wycieczki był zabytkowy klasztor benedyktynów na Świętym Krzyżu z relikwiami Drzewa Krzyża Chrystusa, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. Uczniowie poznali najważniejsze fakty z historii klasztoru, podziwiali malarstwo sakralne oraz otrzymali od jednego z zakonników błogosławieństwo.
Po smacznym, dwudaniowym obiedzie, pełni wrażeń trzecioklasiści, wyruszyli w drogę powrotną do Krzemienicy.
Wycieczka miała duże walory przyrodnicze, edukacyjne, zdrowotne, integracyjne i wychowawcze. Ciekawy program, sposób przekazu informacji przez przewodnika, wzbogacony legendami i ciekawostkami, z pewnością przyczyniły się do przyrostu wiedzy uczniów oraz pozwoliły im zdobyć nowe doświadczenia.