W dniach 26 - 27 maja 2022 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy szóstej w Góry Świętokrzyskie. Została ona zorganizowana w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”,
Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był Zamek Królewski w Chęcinach. Charakterystyczne wieże zamku wraz z murami obronnymi wzniesione na Górze Zamkowej z daleka przyciągnęły naszą uwagę. Spacerując trasą zwiedzania pan przewodnik opowiedział nam historię i legendy związane z tym miejscem.
Następnie udaliśmy się do Oblęgorka, gdzie mieści się posiadłość polskiego noblisty- Henryka Sienkiewicza, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Obecnie ekspozycja wewnątrz pałacyku wiernie oddaje układ pokoi i ich wyposażenia z czasów zamieszkiwania w pałacu rodziny Sienkiewiczów. W trakcie zwiedzania pani przewodnik opowiadała nam o życiu Sienkiewicza i historii tego miejsca. W Oblęgorku udaliśmy się również na spacer ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą. Był to szlak wypełniony mnóstwem edukacyjnych atrakcji i okraszony ogromną dawką wiedzy o świecie.
Kolejnym punktem docelowym były ruiny „Huty Józef” w Samsonowie. Stanowią one jeden z najwspanialszych zabytków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Po wysłuchaniu historii tego miejsca udaliśmy się do Zagnańska, by zobaczyć jeden z najstarszych dębów w Polsce, słynny pomnik przyrody „Dąb Bartek”. Tutaj poznaliśmy wiek, wymiary i historię tego wyjątkowego drzewa, które na nas wszystkich zrobiło ogromne wrażenie.
Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy pierwszego dnia wycieczki, był rezerwat przyrody „Kamieniołom Zachełmie” położony na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. Rezerwat zajmuje powierzchnię ok. 8 ha, a utworzono go 25 listopada 2010 roku, w celu zachowania stanowiska paleontologicznego najstarszych tropów czworonogów (tetrapoda) wraz z formami tektonicznymi.
Na koniec dnia udaliśmy się do Szklanej Huty, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg. Po pysznej obiadokolacji mieliśmy czas na wspólne zabawy.
W drugi dzień wycieczki, po śniadaniu, udaliśmy się pieszo na szczyt Łysa Góra znajdujący się na wysokości 595 m n.p.m. Z platformy widokowej przy gołoborzach podziwialiśmy roztaczającą się panoramę Gór Świętokrzyskich. Przewodnik opowiedział jak powstawały bloki piaskowca kwarcytowego tworzącego gołoborza oraz o charakterystycznych cechach Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Kolejnym punktem programu wycieczki był Klasztor Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu oraz Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jest to zespół klasztorny założony przez benedyktynów, w którym przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. Poznaliśmy jego historię, podziwialiśmy malarstwo sakralne oraz otrzymaliśmy od jednego z zakonników błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.
Po powrocie do pensjonatu, zjedliśmy pyszny obiad i udaliśmy się w drogę powrotną do Krzemienicy. Jednak nie był to koniec atrakcji. Czekało na nas po drodze jeszcze jedno miejsce, pełne magii i tajemniczości – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – zabytek klasy międzynarodowej. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii tego zamku. Sam pałac budowany był jako swoisty kalendarz. Miał ponoć tyle baszt ile kwartałów, sal dużych – ile miesięcy, pokoi – ile tygodni i okien – ile dni w roku. Strop w sali jadalnej był podobno szklany, a biesiadnicy podczas posiłków mieli okazję oglądać nad sobą pływające egzotyczne ryby. Wszystkie te opowieści wzbudzały nasz podziw.
Po dwóch dniach pełnych wrażeń wróciliśmy do domu. Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Cieszymy się, że mogliśmy razem spędzić czas i zwiedzić tyle ciekawych miejsc województwa świętokrzyskiego.
Uczniowie klasy 6 wraz z opiekunami